čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
„Pražské vzpomínky“ s Václavem Houfkem
© Muzeum města Ústí nad Labem



„Pražské vzpomínky“ s Václavem Houfkem

ÚSTÍ NAD LABEM: Výstavou z díla německožidovského výtvarníka Huga Steinera-Prag (12. 12. 1880 Praha – 10. 9. 1945 New York), které je zastoupeno ve sbírce Muzea města Ústí nad Labem vás provede její kurátor Mgr. Václav Houfek.  Mezinárodně uznávaný grafik a ilustrátor působil po pražských studiích v Německu, do Prahy se vrátil v letech 1933–1938. Poté odešel do exilu do Švédska a do USA. Jeho dílo bylo ovlivněno dobovou mystikou a okultismem, proslavily ho zejména ilustrace románu Golem od G. Meyerinka.

19.02.2019
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Muzeum města Ústí nad Labem

Hugo Steiner-Prag (12. prosince 1880, Praha – 10. září 1945, New York, Spojené státy americké) se narodil jako Hugo Steiner v rodině knihkupce a stal se světově proslulým českoněmeckým židovským grafikem a ilustrátorem. Přízvisko Prag začal používat během svých mnichovských studií.

Po ukončení střední školy v roce 1897 studoval soukromě na pražské Akademii výtvarných umění. Byl členem spolku Jung-Prag, který vznikl v roce 1898 a zabýval se mystikou a okultismem. Zde se seznámil s básníky Paulem Leppinem, Rainerem Maria Rilkem nebo se spisovatelem Gustavem Meyrinkem, jehož romány, včetně slavného Golema, později ilustroval.

Mnichovskou výtvarnou akademii studoval v letech 1901-1903, mezi jeho učitele patřil slavný Franz von Stuck. Poté žil s rodinou v Německu, kde od roku 1907 učil na vysoké škole v Lipsku, kde se také v letech 1919 a 1927 podílel na organizaci mezinárodního knižního veletrhu. Po nástupu nacistů k moci v Německu se vrátil v roce 1933 do Prahy. Zde založil soukromou grafickou školu Officina Pragensis, kterou po jeho nuceném odchodu v roce 1939 převzal grafik Jaroslav Šváb. Studovali zde slavní čeští grafici a ilustrátoři jako například Helena Zmatlíková, Petr Kien nebo Libor Fára. Válku přežil v letech 1939 až 1941 ve Švédsku a poté žil v USA, kde od roku 1942 působil na newyorkské univerzitě. Zde také zemřel.

Muzeum města Ústí nad Labem má ve sbírce menší soubor děl Huga Steinera-Prag, z nichž je vystaveno 11 grafických listů a jedna kresba. Námětem grafických listů je Praha, zvláště pak místa spojená s židovskou kulturou. Grafické listy pochází z poloviny 30.let 20.století, devět z nich patří do prvního souboru Officiny Pragensis, který vyšel v roce 1935 v počtu celkem 70 výtisků, ten muzejní má číslo 27. Výjimečná je kresba z konce třicátých let, která je ilustrací dramatu Karla Čapka Bílá nemoc.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024