čtvrtek
13. května 2021
svátek slaví Servác
V ateliéru Davida Strausse
© Foto: RozhoňPragovka otevře výstavu KO-LABORACE a chystá také online Kolben Open

PRAHA: I přes stále trvající omezení Pragovka připravuje velkou, „bienálovou“ výstavu svých rezidentů, tentokráte s názvem KO-LABORACE. Kurátor Petr Vaňous se rozhodl k vystavení co největší škály rezidentských prací, a tak se diváci mohou těšit na známá jména umělecké scény, a letos poprvé také na vizuální dialog a kolaboraci celkem 51 umělců. Výstava bude zahájena ONLINE 8. 5. v rámci velkolepého benefičního streamu Kolben Open a potrvá do 26. 8. Veřejnosti bude fyzicky zpřístupněna ve chvíli, kdy se uvolní stávající opatření.

od 08.05.2021 do 26.08.2021
Autor článku: 
Eva Janovská/ika

Rezidentská výstava KO-LABORACE pod kurátorským vedením Petra Vaňouse představí na bezmála 2000 metrech čtverečních díla 51 rezidentů Pragovky, mezi nimiž jmenujme například Filipa Černého, Matouše Hášu, Anežku Hoškovou, Annu Hulačovou, Jakuba Janovského, Jiřího Matějů, Vladimíra Mertu, Karímu Al- Mukhtarovou, Pastu Onera, Davida Pešata, Janu Prekovou, ale i Adama Štecha. Téma kolaborace, které si kurátor zvolil, se opírá rovněž o současnou společenskou situaci. Kolaboraci Petr Vaňous pojímá jako entitu, kterou lze chápat (a prožívat) dvěma možnými způsoby. „Zatímco v angličtině jde o standardní označení běžného druhu spolupráce, v češtině název vykazuje jednoznačně rozporuplný význam, který pociťujeme negativně. „Kolaborace“ je sice spolupráce, ale s historickými asociacemi na činnost spojenou se zrádným, zrazujícím jednáním, či přímo se zradou (přiznanou či skrytou). Konotace názvu je tedy subversivní sama o sobě. Má sama v sobě umístěnou významovou rozbušku, pro každého ovšem jinak silnou,“ vysvětluje svůj záměr kurátor. Výstava KO-LABORACE je třetí z řady velkých rezidentských výstav, pořádaných každý druhý rok za účelem prezentace děl umělců, kteří dlouhodobě patří k umělecké komunitě Pragovky. První dva ročníky se odehrály pod kurátorským vedením Karla Srpa a stejně jako tato, byly spojeny s uměleckou slavností Kolben Open určenou veřejnosti.

Při výběru rezidentů hledal kurátor řešení, jak vystavit co nejvíce umělců. „Vycházel jsem ze statu quo rezidenční situace a vytvořil z ní jakousi arénu, kde spolu díla a umělci mohou jak souznít tak se dostávat do vzájemné konfrontace“, dodává kurátor. Výstava tak ukáže 51 umělců napříč věkovými kategoriemi, a to ve třech velkorysých prostorách Art Districtu Pragovka (celé přízemní Pragovka Gallery, The White Room i jindy nepoužívaná bývalá Jídelna). Diváci se mohou těšit na práce rezidentů, kteří jsou stálicemi české výtvarné scény i pravidelnými vystavujícími v již zmiňované tradici rezidentských výstav. V rámci sondy do uměleckého života si výstava klade za cíl jít hlouběji pod pomyslný povrch než předchozí výstavy: ukáže díla těch, kteří Pragovkou prošli a zanechali nesmazatelnou stopu (např. Zbyněk Linhart, David Pešat, Jiří Matějů), ale i umělců, kteří z různých důvodů na rezidentských výstavách dosud neparticipovali, přestože jsou neodmyslitelnou součástí Pragovky (např. Jana Preková, Matěj Hrbek).

Prostorově je pragovácká výstava s názvem KO-LABORACE rozdělena do dvou částí, přičemž obě části od sebe odděluje rezidenční patro, vyhrazené ateliérům. Do přízemní části, tvořené tradičnějšími galerijními prostory Pragovka Gallery (Entry, Rear, Pop-Up a Foyer, cca 700 m2) umístil kurátor převážně malířská a sochařská díla. Prostory bývalé jídelny, jež se nachází ve druhém patře budovy, uchopil kurátor jako plochu pro vzájemně navazující site-specific projekty. Dlouhodobě pro projekt galerií v Pragovce používaná paralela umělecké „kuchyně“ a „jídelny“, v níž rezidenti servírují umělecký pokrm veřejnosti, nabyla doslovných rozměrů v části instalace nazvané „Studený bufet“. Dlouhý stůl, na který kurátor umístil díla vybraných autorů, tvoří dominantu prostoru a vybízí umělce ke ko-laboraci a nabízí zajímavé srovnání uměleckých děl, která by se v jiném kontextu vedle sebe měla jen málo šancí ocitnout.

Výstava KO-LABORACE bude probíhat od 9. 5. do 26. 8. 2021. Po dobu omezení bude přístupná nahlédnutím zvenčí či online a po uvolnění opatření se také fyzicky otevře veřejnosti. Výstavu zahájí kurátor Petr Vaňous v rámci ONLINE benefičního streamu Kolben Open 8 v sobotu, 8. 5. 2021, na který bude možné v jeho průběhu přispět v rámci sbírky na podporu kultury.

Vystavující: Kateřina Adamová, Jana Babincová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Eliška Fialová,  Daniel Hanzlík, Matouš Háša, David Helán, Anežka Hošková, Matěj Hrbek, Anna Hulačová, Martina Chloupa, Jakub Janovský, Kryštof Kaplan,Martin Káňa, Daniela Klimešová, Terezie Kusbach Kolářová, Tadeáš Kotrba, Veronika Landa, Zbyněk Linhart, Matouš Lipus, Václav Litvan, Jiří Matějů, Martin Matoušek, Vladimír Merta, Karíma Al-Mukhtarová, Michaela Munzarová, Petra Navrátilová, Richard Nestler, Lucie Nováčková, Pasta Oner, David Pešat, Jana Preková, Veronika Přikrylová, Ondřej Roubík, Marcel Rozhoň, Zuzana Růžičková, David Strauzz, Alessandra Svatek, Martin Šilhán, Pavel Šimíček, Adam Štech, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Hynek Vacek, Pavla Vachunová, Martin Vlček, Ladislav Vlna, Helena Volejníková, Lawrence Wells, Pavla Zábranská.

http://www.pragovka.com/cs/pragovka-gallery

https://www.pragovkaonline.com/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

ZLÍN: Porota složená z odborníků z Česka i zahraničí zhodnotila více než 380 přihlášek a vybrala vítěze 12. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design. Kdo ovládl jednotlivé kategorie i hlavní cenu, prozradil 7. května Jan Cina na online vyhlášení vítězů v rámci Zlin Design Weeku.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2021