sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Scéna: Popelka jde v noci domů
© Robert KühnlPopelčiny stíny zazáří skrze monitory k divákům domů

ČR: Umělecké fotografie krás České republiky v projekci na bílém plátně, za ním stíny herců a tanečníků. Tak byl zpracován příběh chudé dívky s dobrým srdcem, jejíž smutný osud končí jak jinak, než šťastně.

od 26.04.2020 do 27.04.2020
19:00 - 19:00
Autor článku: 
Tomáš Mišín

"Popelka" - mezinárodně známá jako "Cinderella", se dočkala mnoha různých zpracování ve filmu i na divadelních jevištích. Tentokrát se diváci mohou těšit na něco nového. Jevištní zpracování v podobě stínového divadla. Ve Starověké Číně tehdejší "kouzelníci" pomocí svíce za plátnem a stínu herce "oživovali" panovníkům duchy jejich zesnulých. Moderní doba přinesla možnost použití projekce obrazu - tedy herci se svými stíny pohybují v prostředí projekcí. 

Dlouholetí, nejen divadelní přátelé, Robert Kühnl (Státní opera Praha, Divadlo Bez zábradlí, nyní Divadlo v Celetné) a Theodor Hoidekr (Černé divadlo HILT), se znovu pracovně setkali, aby dali život příběhu Popelky na plátně stínového divadla. Robert Kühnl disponuje obrovskou zásobou vlastních fotografií českých krajin, ulic i interiérů. Důkladně vybral ty, které zapadaly do scénáře. Hoidekr fotografie upravil do obrazu plátna, některé animoval do pohybu. Společně pod choreografickou taktovkou Vladimíra Jíchy (bývalý sólista původního Karlínského divadla), nastudovali originální provedení Popelky.

Pro herce i tanečníky byla práce se stínem novinkou. Musí si hlídat, kde se jejich stín na plátno promítá, pohybovat se tak, aby to působilo, že se pohybují v prostředí, které zrovna v projekci je. Nepřirozeně se držet stále v profilu, aby diváci viděli celou postavu i její pohyby. Zároveň - zvyknout si na neobvyklost - být v prostředí za plátnem bez možnosti kontaktu s divákem. 

Stínovou Popelku jejím osudem provází hodná víla. Nechybí zlá macecha, která se u diváků těší největšímu úspěchu v podání muže - Reného Zounara. 

Online vysílání ukazek ze stínové Popelky bude zpestřeno rozhovory s herci o jejich zkušenosti s prací ve stínu projekcí.

Vysílání proběhne online zde (bude k dispozici i 24 hodin poté): https://www.hilt-theatre.cz/live-26-4-2020

Černé divadlo HILT v současnosti využívá čas svých herců k dobrovolnickému šití roušek pro nemocnice a seniory. Již v minulosti uspořádali několik charitativních představení. Pokud chcete provoz divadla podpořit, můžete si zakoupit "virtuální vstupenku" v rámci festivalu NIC 2020 zde: https://goout.net/cs/listky/cerne-divadlo-hilt-predstaveni-o-nicem/uxlg/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021