pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Scéna: Popelka jde v noci domů
© Robert KühnlPopelčiny stíny zazáří skrze monitory k divákům domů

ČR: Umělecké fotografie krás České republiky v projekci na bílém plátně, za ním stíny herců a tanečníků. Tak byl zpracován příběh chudé dívky s dobrým srdcem, jejíž smutný osud končí jak jinak, než šťastně.

od 26.04.2020 do 27.04.2020
19:00 - 19:00
Autor článku: 
Tomáš Mišín

"Popelka" - mezinárodně známá jako "Cinderella", se dočkala mnoha různých zpracování ve filmu i na divadelních jevištích. Tentokrát se diváci mohou těšit na něco nového. Jevištní zpracování v podobě stínového divadla. Ve Starověké Číně tehdejší "kouzelníci" pomocí svíce za plátnem a stínu herce "oživovali" panovníkům duchy jejich zesnulých. Moderní doba přinesla možnost použití projekce obrazu - tedy herci se svými stíny pohybují v prostředí projekcí. 

Dlouholetí, nejen divadelní přátelé, Robert Kühnl (Státní opera Praha, Divadlo Bez zábradlí, nyní Divadlo v Celetné) a Theodor Hoidekr (Černé divadlo HILT), se znovu pracovně setkali, aby dali život příběhu Popelky na plátně stínového divadla. Robert Kühnl disponuje obrovskou zásobou vlastních fotografií českých krajin, ulic i interiérů. Důkladně vybral ty, které zapadaly do scénáře. Hoidekr fotografie upravil do obrazu plátna, některé animoval do pohybu. Společně pod choreografickou taktovkou Vladimíra Jíchy (bývalý sólista původního Karlínského divadla), nastudovali originální provedení Popelky.

Pro herce i tanečníky byla práce se stínem novinkou. Musí si hlídat, kde se jejich stín na plátno promítá, pohybovat se tak, aby to působilo, že se pohybují v prostředí, které zrovna v projekci je. Nepřirozeně se držet stále v profilu, aby diváci viděli celou postavu i její pohyby. Zároveň - zvyknout si na neobvyklost - být v prostředí za plátnem bez možnosti kontaktu s divákem. 

Stínovou Popelku jejím osudem provází hodná víla. Nechybí zlá macecha, která se u diváků těší největšímu úspěchu v podání muže - Reného Zounara. 

Online vysílání ukazek ze stínové Popelky bude zpestřeno rozhovory s herci o jejich zkušenosti s prací ve stínu projekcí.

Vysílání proběhne online zde (bude k dispozici i 24 hodin poté): https://www.hilt-theatre.cz/live-26-4-2020

Černé divadlo HILT v současnosti využívá čas svých herců k dobrovolnickému šití roušek pro nemocnice a seniory. Již v minulosti uspořádali několik charitativních představení. Pokud chcete provoz divadla podpořit, můžete si zakoupit "virtuální vstupenku" v rámci festivalu NIC 2020 zde: https://goout.net/cs/listky/cerne-divadlo-hilt-predstaveni-o-nicem/uxlg/

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020