úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Police Symphony Orchestra
© Archiv PSOPolice Symphony Orchestra odstartuje svou dvanáctou sezonu Novoročním koncertem v Hradci Králové

ČR-HRADEC KRÁLOVÉ: Mladý, nadšený a nadšenecký orchestr Police Symphony Orchestra zahájí svou dvanáctou sezonu stylově - slavnostním Novoročním koncertem v královéhradeckém Kongresovém centru Aldis. Velký sál bude patřit více než stovce účinkujících, hudebníci z Police nad Metují a okolí totiž budou opět po dvou letech spolupracovat s Kühnovým smíšeným sborem. Další koncerty těleso plánuje na druhou polovinu ledna v pražských Jatkách78.

01.01.2022
17:00
Autor článku: 
Lucie Peterková

Královéhradecký koncert bude v historii orchestru prvním ryze novoročním vystoupením. V Kongresovém centru Aldis vystoupí mladí hudebníci hned 1. ledna, a to v 17 hodin.

Vstupenky  jsou ještě stále k dispozici (goout.net/cs/novorocni-koncert-police-symphony-orchestra/szjujes/). Vybírat lze z míst po stranách hlediště na balkoně.  I odsud však dobře uslyšíte a uvidíte muzikanty,  kteří doprovodí dvorní zpěváky PSO a také Kühnův smíšený sbor. “Po dlouhé době Nový rok připadá na sobotu, což je ideální den i pro náš koncertní režim, a tak jsme si řekli, že rok 2022 zahájíme ve velkém i se sborem a hned na Nový rok! A když už můžeme hrát v plném sále
a pro diváky, i když stále s opatřeními, chceme si to užít naplno a naživo. Připojí se k nám i zpěváci Jan Sklenář, Vendula Příhodová, Karolína Soukupová a Karel Telecký. Tak doražte, repertoár bude nabitý. Připomínáme, že na akci platí běžná epidemiologická pravidla určená pro kulturní akce do 1000 lidí”,
doplňuje zakladatelka orchestru Petra Soukupová. 

Police Symphony Orchestra na úvod roku 2022 vystoupí ještě 22. a 23. ledna na Jatkách78, což je prostor pro mezinárodní kulturní formy typu nový cirkus, tanec, nonverbální, alternativní a loutkové divadlo atd. Už při premiérovém koncertu v roce 2019 zde zaznamenalo těleso velký ohlas. Díky velkému zájmu o další koncert v Praze byl k plánovanému sobotnímu termínu 22. ledna 2022 od 19:30 hodin přidán ještě jeden - o den později od 17.00 hodin. 

Letošní kulturní sezona bude mít pro orchestr hned tři  vrcholy - koncert na Velkém finále Smetanovy Litomyšle, dvoutýdenní pouliční turné po evropských metropolích a  podzimní dvoudenní benefice na broumovském letišti. Mimo to ale těleso vystoupí na řadě dalších míst, viz webové stránky orchestru: www.policesymphonyorchestra.cz.

—-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další pomocníky
z celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná, Kühnův smíšený sbor a mnoho dalších. Dosud odehráli přes 140 koncertů
v ČR i v zahraničí pro více než 200 000 diváků, a to včetně mnoha beneficí, na kterých dokázali vybrat téměř 2 miliony Kč.
PSO novoročním koncertem zužitkuje hodiny podzimních zkoušek, které byly ozvláštněny lektorským dohledem profesionálních hudebníků z českých symfonických těles. Orchestr si to mohl dovolit mj. díky projektu #1050 (www.darujme.cz/projekt/1203775), prostřednictvím kterého fanoušci měsíčně podporují provoz orchestru menším obnosem peněz. 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022