úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Archiv PSOPolice Symphony Orchestra odstartuje svou dvanáctou sezonu Novoročním koncertem v Hradci Králové

ČR-HRADEC KRÁLOVÉ: Mladý, nadšený a nadšenecký orchestr Police Symphony Orchestra zahájí svou dvanáctou sezonu stylově - slavnostním Novoročním koncertem v královéhradeckém Kongresovém centru Aldis. Velký sál bude patřit více než stovce účinkujících, hudebníci z Police nad Metují a okolí totiž budou opět po dvou letech spolupracovat s Kühnovým smíšeným sborem. Další koncerty těleso plánuje na druhou polovinu ledna v pražských Jatkách78.

01.01.2022
17:00
Autor článku: 
Lucie Peterková

Královéhradecký koncert bude v historii orchestru prvním ryze novoročním vystoupením. V Kongresovém centru Aldis vystoupí mladí hudebníci hned 1. ledna, a to v 17 hodin.

Vstupenky  jsou ještě stále k dispozici (goout.net/cs/novorocni-koncert-police-symphony-orchestra/szjujes/). Vybírat lze z míst po stranách hlediště na balkoně.  I odsud však dobře uslyšíte a uvidíte muzikanty,  kteří doprovodí dvorní zpěváky PSO a také Kühnův smíšený sbor. “Po dlouhé době Nový rok připadá na sobotu, což je ideální den i pro náš koncertní režim, a tak jsme si řekli, že rok 2022 zahájíme ve velkém i se sborem a hned na Nový rok! A když už můžeme hrát v plném sále
a pro diváky, i když stále s opatřeními, chceme si to užít naplno a naživo. Připojí se k nám i zpěváci Jan Sklenář, Vendula Příhodová, Karolína Soukupová a Karel Telecký. Tak doražte, repertoár bude nabitý. Připomínáme, že na akci platí běžná epidemiologická pravidla určená pro kulturní akce do 1000 lidí”,
doplňuje zakladatelka orchestru Petra Soukupová. 

Police Symphony Orchestra na úvod roku 2022 vystoupí ještě 22. a 23. ledna na Jatkách78, což je prostor pro mezinárodní kulturní formy typu nový cirkus, tanec, nonverbální, alternativní a loutkové divadlo atd. Už při premiérovém koncertu v roce 2019 zde zaznamenalo těleso velký ohlas. Díky velkému zájmu o další koncert v Praze byl k plánovanému sobotnímu termínu 22. ledna 2022 od 19:30 hodin přidán ještě jeden - o den později od 17.00 hodin. 

Letošní kulturní sezona bude mít pro orchestr hned tři  vrcholy - koncert na Velkém finále Smetanovy Litomyšle, dvoutýdenní pouliční turné po evropských metropolích a  podzimní dvoudenní benefice na broumovském letišti. Mimo to ale těleso vystoupí na řadě dalších míst, viz webové stránky orchestru: www.policesymphonyorchestra.cz.

—-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další pomocníky
z celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná, Kühnův smíšený sbor a mnoho dalších. Dosud odehráli přes 140 koncertů
v ČR i v zahraničí pro více než 200 000 diváků, a to včetně mnoha beneficí, na kterých dokázali vybrat téměř 2 miliony Kč.
PSO novoročním koncertem zužitkuje hodiny podzimních zkoušek, které byly ozvláštněny lektorským dohledem profesionálních hudebníků z českých symfonických těles. Orchestr si to mohl dovolit mj. díky projektu #1050 (www.darujme.cz/projekt/1203775), prostřednictvím kterého fanoušci měsíčně podporují provoz orchestru menším obnosem peněz. 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022