sobota
23. listopadu 2024
svátek slaví Klement
Plakát k přednášce
© Zdroj: www.prachenskemuzeum.cz



Poklad katedrály sv. Víta a české korunovační klenoty

PÍSEK: Možná jste minulý týden vyrazili na Pražský hrad prohlédnout si vystavené české korunovační klenoty. Shodou okolností Prácheňské muzeum v Písku pořádá ve čtvrtek 26. ledna v 16 hodin přednášku s názvem Poklad katedrály sv. Víta a české korunovační klenoty. O jejich historii, ikonografii a také o technologii výroby se můžete dozvědět mnoho zajímavostí od historičky umění PhDr. Mgr. Jany Peroutkové.

26.01.2023
16:00
Autor článku: 
Prácheňské muzeum v Písku

Nejstarší součást svatovítského pokladu pochází již z doby knížete Václava, většina předmětů je však spojena s Karlem IV. Jedná se o exponáty nevyčíslitelné hodnoty a nejvyšší umělecké kvality s hlubokým duchovním přesahem. O tom, jak vypadal svatovítský soubor, svědčí jeho inventáře. První byl sepsán v roce 1354. Už v něm jsou uvedeny i vzácné panovnické insignie – královská koruna, vladařské jablko, žezlo a prsten. Korunní komora v chrámu sv. Víta, v níž jsou korunovační klenoty českých králů uloženy, je bez nadsázky nejchráněnějším místem na Pražském hradě. Její trezorové dveře mají sedm zámků, k jejichž otevření se musí sejít sedm držitelů klíčů.

Zároveň připomínáme, že až do 5. února k nám můžete vyrazit v době mezi 9 – 15,30 na archeologickou výstavu Dálnicí do pravěku.

Vaše Prácheňské muzeum v Písku

www.prachenskemuzeum.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024