pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Procházková výstava
© Petra Vidomusová



Plakátovací plochy v Příboře jsou místem pro novou „Procházkovou“ výstavu o tom, jak se kdysi zpracovával len

PŘÍBOR: Muzeum Novojičínska – Centrum tradičních technologií Příbor Muzea jsou z důvodu protipandemických opatření stále pro veřejnost uzavřená. Proto hledáme další možnosti, jak prezentovat činnost Centra tradičních technologií v Příboře. Na naši práci se můžete podívat na webových stránkách www.muzeumnj.cz v záložce Muzeum z domova, sociálních sítích, YouTube a na podcastových platformách.

od 21.02.2021 do 14.03.2021
Autor článku: 
Monika Chromečková

Využíváme pro prezentaci nejen on-line prostor, ale také jsme během uzavření muzea uspořádali dvě fyzické výstavy fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Piaristického kláštera v Příboře, kde Centrum tradičních technologií sídlí. Tento typ výstav měl kladný ohlas, a proto jsme se rozhodli uskutečnit „Procházkovou“ výstavu o tom, jak se zpracovával len.

Výstavní plochu tvoří dvanáct výlepových ploch v Příboře, které si nejen lidé z Příbora, ale i z okolí mohou v rámci zdravotní procházky projít a prohlédnout od 21.2. 2021 do 14. 3. 2021. Délka okruhu je cca 4,5 km. 

„Procházková“ výstava o tom, jak se zpracovával len tvoří fotografie s doprovodným textem. Provedou Vás postupem od sklizeného lnu až po lněné plátno. Výstava se skládá z dvanácti zastavení. Na každém je k dispozici jiný QR kód, který vás přesměruje na různé zajímavé odkazy. Tato výstava je vhodná i pro rodiny s dětmi. Průvodcem po jednotlivých etapách výrobního postupu je panáček Bohdan, který v dílně Centra tradičních technologií dohlíží na práci a prováděné rekonstrukce.

Zimní čas byl v minulosti obdobím, ve kterém se naši předkové plně věnovali předení a tkaní. Cílem „Procházkové“ výstavy o tom, jak se kdysi zpracovával len je tyto činnosti připomenout a také alespoň částečně osvětlit.

Neméně důležitou součásti této výstavy je také putovaní krásnými a zajímavými místy historického města Příbora.

Autor textů: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. – vedoucí Centra tradičních technologií Příbor

Fotografie: Petra Vidomusová, Muzeum Novojičínska – Centrum tradičních technologií Příbor

Mapka okruhu dostupná na google maps: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1vOd1HQoriJtYK5v7Hl5jnvCLnQeTrQi&ll=49.6391188113657%2C18.141260108680573&z=18 

 

Štěstí vašim krokům přeje Muzeum Novojičínska – Centrum tradičních technologií Příbor!

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021