ČESKÉ BUDĚJOVICE: Projekt, kterému vdechli život zakladatelé architektonického studia Klein Dytham Architecture – PechaKucha zapustil silné kořeny i v Jižních Čechách. Českobudějovická PechaKucha Night zve všechny zájemce, kteří se zajímají o životní prostor kolem sebe a rádi by si otevřeli své obzory na v pořadí čtvrté setkání se zajímavými tvůrci a inspirativními osobnostmi.
Projektu PechaKucha [ čti - pečakuča:] vdechli život v roce 2003 v Tokiu život architekti Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelé architektonického studia Klein Dytham Architecture. Již v prvopočátcích tohoto projektu byl hlavním hnacím motorem a cílem vytvořit otevřený prostor, v němž by se pravidelně setkávali představitelé věnující se rozličným oborům - od architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků, až po filmaře, divadelníky a muzikanty na jednom místě v jednom čase.
Každý z účinkujících dostane časově vymezený prostor, aby přítomné posluchače seznámil a především jasně představil svou činnost, aktuální výzkum, nový projekt, architektonickou realizaci či cokoliv čemu se aktuálně a naplno věnuje. Zní to docela jednoduše, ovšem účinkující jsou pod velkým časovým tlakem. Na to, aby vyjádřili své vize a výstupy, mají pouhých 6 minut a pár vteřin k tomu. Celkem je každému mluvčímu dán prostor pro projekci 20 obrázků, které musí zvládnout doplnit komentářem během necelých dvaceti vteřin.
K tomu, aby účinkující stihl během nastaveného času, který zrovna v danou chvíli ubíhá rychleji než normálně a navíc poskytnout i vhodné podněty pro eventuelní debatu následující po ukončení posledního přednášejícího, je pro všechny velkou výzvou a dobrou zkušeností do budoucna.
Čtvrtá PechaKucha se bude poprvé konat pod širým nebem v prostorách zahrady budějovického biskupství.
Jako vždy se svými příspěvky vystoupí deset zajímavých (zatím dosud předběžně domluvených) hostů, pořadatelé si tedy vyhrazují právo změny. Ale předběžně svou účast přislíbili Edit! Architects, Tomáš Plhoň a Jan Adámek - Underground Comedy, Hynek Látal, Julius Lukeš,Veronika Pospíšilová, Eliška Podzimková,Josef Prokeš,Petra Ptáčková,Janek Rubeš a Monika Zahradníková.
Doplňující informace a odkazy :
Termín konání : 1. září , časové rozmezí : 20:20–22:20
Místo konání : Biskupská zahrada, České Budějovice
https://www.facebook.com/events/1370422822973784/
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.