pátek
14. května 2021
svátek slaví Bonifác
Plakát
© Archiv pořadatelePardubické hudební jaro zatím jen na sociálních sítích

43. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL PARDUBICKÉ HUDEBNÍ JARO zahájil v březnu festivalovým prologem s příznačným názvem „Fortuna volubilis“ (Štěstěna vrtkavá) ve Vojtěchově sálu pardubického zámku, dále „Slavnostním zahajovacím koncertem“ v Sukově síni Domu hudby k výročí 180 let od narození Antonína Dvořáka a koncertem Lobkowicz tria v Hudebním sálu radnice. Publikum však tentokrát nahradily kamery a mikrofony.

Autor článku: 
Josef Krečmar

8. dubna se uskuteční ze Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích koncert s názvem

„Dialog varhan a smyčců“. Tento koncert (z důvodu karantény účinkujících) nahradí původně plánovaný stream „Requiem za Viléma“ k výročí 500 let od úmrtí Viléma II z Pernštejna (+ 8. 4. 1521) z Kostela svatého Jana Křtitele v Pardubicích.

Čtvrtek 15. dubna od 19 hodin - koncert z Hudebního sálu pardubické radnice, se sólisty Janem Talichem – housle, violistou Jiřím Kabátem a komorním orchestrem Barocco sempre giovane.

Druhá polovina dubna - online koncerty:

Z Kostela sv. Jakuba Staršího bude odvysílán koncert „Krása varhan a zpěvu“ s varhanním virtuosem Jaroslavem Tůmou, sopranistkou Petrou Alvarez a tenoristou Rafaelem Alvarez.

Z Kostela svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě zazní koncert sdružení špičkových českých hráčů na žesťové nástroje Czech Brass. Posluchači se mohou těšit na Charpentierovo Te Deum, slavné skladby Bachovy i P. J. Vejvanovského.

Z Kostela svatého Jana Křtitele v Pardubicích výše zmíněné „Requiem za Viléma“, které nebylo možné vysílat v den jeho úmrtí 8. 4.

Streamované koncerty, vysílané prostřednictvím Facebooku a Instagramu, lze zhlédnout zcela zdarma. Pro případ zakoupení virtuální vstupenky je možné využít transparentní účet. Organizátoři budou vděční za jakoukoli částku, kterou podpoříte umělce  a kulturu v této nelehké době.

​Číslo transparentního účtu: 297456761/0300

IBAN: CZ72 0300 0000 0002 9745 6761
BIC/SWIFT: CEKOCZPP

"Vážení příznivci Pardubického hudebního jara, v této chvíli je předčasné hovořit o dalších streamech a náhradních termínech festivalových koncertů. Stručně řečeno vyčkáváme, až nám to pandemická situace a vláda dovolí. Samozřejmě dáme vždy přednost živým koncertům, které se, jak pevně věříme, uskuteční v náhradních termínech. Poněkud se tedy ono jaro z názvu našeho festivalu protáhne, možná až do konce tohoto kalendářního roku. Děkujeme za pochopení."

Josef Krečmer, umělecký ředitel a dramaturg MF PHJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

ZLÍN: Porota složená z odborníků z Česka i zahraničí zhodnotila více než 380 přihlášek a vybrala vítěze 12. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design. Kdo ovládl jednotlivé kategorie i hlavní cenu, prozradil 7. května Jan Cina na online vyhlášení vítězů v rámci Zlin Design Weeku.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2021