pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Poetická popelnice
© Archiv pořadateleOstrava bude mít poetické popelnice - první budou věnovány Ferlinghettimu

OSTRAVA: Na poeticko-popelnicovou pouť srdečně zvou Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu. Happening a slavnostní odhalení prvních ostravských poetických popelnic budou symbolicky věnovány básníku Lawrenci Ferlinghettimu k výročí jeho stých narozenin. Zároveň bude pokřtěno jarní číslo bulletinu Krásná Ostrava. Sraz pro účřastníky ve čtvrtek 21. 3. v 18:00 na náměstí Beneše. Akce je pořádána ve spolupráci s firmou OZO Ostrava.

21.03.2019
18:00
Autor článku: 
Ilona Rozehnalová

Poezii umístěnou na veřejných prostranstvích, v hromadných dopravních prostředcích, v parcích či na různých netradičních místech v minulosti měla už mnohá města, avšak jen Ostrava bude mít svou poetickou popelnici! Poetické popelnice (POPO) seznámí zdejší obyvatele s texty vybraných pozoruhodných básníků, nabídnou duchovní potěšení a oživí některé zapadlé kouty – vynášení, třídění či přebírání odpadu se nepochybně stane oblíbenou činností všech milovníků múz! 

Poetické popelnice polepené fóliemi s básnickými texty budou rozmístěny po celém městě a pro jejich „čtenáře“ chystají organizátoři řadu dalších doprovodných aktivit, například soutěže ve znalosti textů, topografie svozových míst či v hledání tzv. kešek. Kdo chce, může případně sledovat a zaznamenávat pohyb své „oblíbené popelnice“ (kontejneru) v rámci území města, eventuálně o tom podat zprávu na sociálních sítích. 

Prvním z laureátů projektu POPO se stane legendární americký autor Lawrence Ferlinghetti, nestor slavné skupiny básníků tzv. beat generation, jenž se letos 24. března dožívá úctyhodných sta let! Třináct jeho básní bude vylepeno na kontejnery v nejrůznějších částech města coby specifický ostravský hold tomuto výjimečnému tvůrci.  

Přijďte si poslechnout úryvky z Ferlinghettiho veršů na nárožích ulic a v periferních oblastech městského centra, pobratřit popelnice s poezií (mají k sobě blíž, než se na první pohled zdá) a zúčastnit se křtu prvního letošního čísla bulletinu Krásná Ostrava. Psi a kočky jsou rovněž vítáni! 

„…já lawrence ferlinghetti… …čtu báseň která nekončí…“

                                                                                     (Pravdivá zpověď)

První letošní číslo bulletinu Krásná Ostrava otevíráme textem věnovaným cenné industriální stavbě ve Vítkovicích – komínu zvanému Strakáč. Majitel komína chce stavbu v rámci sanace celého území zbourat a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu se přidal k iniciativě spolku Svatý Václav, který se snaží jednu z ostravských dominant zachránit. V Krásné Ostravě se dozvíte, proč je nepřehlédnutelný červeno-bílý komín unikátní a měl by být prohlášen za památku. Na dalších stranách bulletinu se dočtete více o projektu Galerie výtvarného umění v Ostravě s názvem Černá země? Mýtus a realita, internetové Encyklopedii města Ostravy, historii Jubilejní kolonie, která oslavila kulaté výročí založení, nebo o osudech německých římskokatolických duchovních po druhé světové válce. Více se můžete dozvědět také o fenoménu scénického čtení, který v Ostravě aktuálně zažívá renesanci, o monografii věnující se vizuální tvorbě ostravského fotografa a grafika Jiřího Šiguta či o ostravské stopě básníka Ivana Diviše.

 

Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Nadace české architektury, Moravskoslezský kraj, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz 

 

Mohlo by vás také zajímat...