ČESKÉ BUDĚJOVICE: Na podzim proběhne v Budějovicích již osmý ročník tradičního klubového festivalu Budějovický Manifest. Společně oslavíme výročí událostí 17. listopadu 1989, Mezinárodní den studentstva a nedožité osmdesátiny Václava Havla. Na osmý ročník festivalu přijali pozvání mimo jiných kapely Lena Yellow, Schimmerle, Kool aid nebo Smutný Karel. Letošní ročník začíná ve středu 16. Listopadu v kavárně v centru města Kavkárna, kde se můžete těšit na hudební i divadelní produkci, ve čtvrtek na vyhřívané zahrádce Café Hostelu proběhne unikátní koncert skupiny Smutný Karel.
V pátek proběhne festival v klubu Velbloud a v sobotu tamtéž proběhne Afterpárty celého festivalu.
Vstupné na většinu akcí bude dobrovolné.
„Festival se ponese v duchu oslav událostí 17. listopadu 1989 a nedožitých osmdesátin prvního prezidenta republiky Václava Havla. Celé čtyři dny budou moci návštěvníci navštívit koncerty a divadelní představení v místních klubech a kavárnách. Ve čtvrtek 17. listopadu proběhne průvod od Jihočeského divadla na náměstí, kde se budou symbolicky zapalovat na podporu demokracie svíčky.“ prozrazuje hlavní organizátor celé akce Petr Znoj.
Budějovický Manifest vznikl v roce 2009 jako festival oslavující svobodu a demokratické hodnoty naší společnosti a zároveň s cílem upozorňovat společnost na témata, různé snahy a tendence demokracii popírat či se jí dokonce vysmívat. Za celou historii festival akcentoval témata rasismu, narůstajících vlivů různých extremistických stran, hnutí a ideologií, xenofobní nálady ve společnosti s důrazem na lidská práva a toleranci. Na festivalu za jeho existenci vystoupilo přes 150 umělců a navštívilo ho na tisíce návštěvníků, kteří podpořili myšlenku festivalu. „Každý rok si také připomínáme výročí Sametové revoluce, abychom nezapomněli, že ne vždy jsme žili ve svobodném světě a ne vždy jsme mohli vyjádřit svobodně svůj názor.“ říkají pořadatelé.
Více informací a program na jednotlivé dny naleznete na stránkách festivalu www.budejovickymanifest.cz.
Tento festival pořádá nezisková organizace Budějovický Manifest a probíhá za podpory statutárního města České Budějovice.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.