středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleOnline lekce V těle doma mají pro lidi s fyzickým handicapem velký význam. Zvládnete je i na malém prostoru.

ČR:  Online lekce V těle doma jsou tu pro všechny, kdo mají touhu se hýbat, vyjadřovat se pohybem a cítit se dobře ve svém těle, a to bez ohledu na jeho možnosti a limity. Pro svou nenáročnost jsou online lekce vhodné pro lidi, kteří nemají předchozí zkušenost s tancem, pro lidi s fyzickým handicapem, pohybovým omezením v důsledku úrazu nebo bolesti. Jsou také pro všechny, kdo upřednostňují vnitřní prožitek z pohybu před výkonem. Lekcemi tanečního pohybu vás provedou  taneční a pohybové terapeutky spolku Proty boty s 10 letou pedagogickou a choreografickou praxí s lidmi s handicapem i bez, které při výuce zohledňují individuální pohybové možnosti všech účastníků. Zvládnete je doma i na malém prostoru.

Autor článku: 
Jitka Mozorová

Z lekcí benefitují lidé s handicapem i bez

Jednou z myšlenek spolku Protyboty je propojování světa lidí s handicapem a bez. V online lekcích V těle doma se tak může potkat například manažerka, která hledá kompenzaci po náročném dni v práci například s Dominikou Mikovou, ženou, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou a je na vozíku. Dominika tančí v organizaci Proty boty už 7 let. Za tu dobu se její život díky tanci hodně změnil. Kromě toho plavala v rámci organizace Kontakt BB pro handicapované. Teď ale  nemůže a taneční online lekce jsou pro ni v době epidemických omezení obzvlášť důležité. 

Prakticky neznám žádné jiné online lekce pro handicapované. Konkrétně tanec mi přináší radost, už si bez něj nedokážu představit svůj život. Díky tanci jsem si rozšířila rozsah pohybu i přes to, že lékaři říkali, že to nepůjde nebo že se nemůžu určitým způsobem hýbat. A díky tanci jsem schopná lépe porozumět svému tělu a naslouchat jeho potřebám,” říká účastnice lekcí Dominika Miková.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Dagmar Straková a Marta McCabe. Dvě energií a nápady překypující ženy sice vedou v zahraničí české školy, ale poznaly se (zatím jen virtuálně) díky jinému společnému cíli. Tím je podpora korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Dagmar a Marta spolupracují úzce v rámci mezinárodní iniciativy Chceme volit distančně, která už dokázala spojit obrovské množství Čechů po celém světě. Všech těch, kteří mají zájem snadněji volit v českých volbách. O obou dámách se dá říct s trochou nadsázky, že se jim podařilo pohnout českým světem napříč světadíly, ale částečně už i českým parlamentem:

Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021