pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Zahrada-depo
© Alan NovákNový festival Plzeň ZRAJE začne zrát už tento víkend

PLZEŇ: Letos poprvé se plzeňští příznivci pěstování ve městě dočkají svého vlastního festivalu, který pro ně pořádá spolek Pěstuj prostor v komunitní zahradě PěstírnaDEPO. Celoletní festival Plzeň ZRAJE, věnovaný městskému pěstování a kompostování, nabídne přednášky, workshopy i komentované prohlídky (nejen) komunitních zahrad. Konat se bude od 13. června až do 14. září, kdy se uskuteční poslední Zahradnický (pod)večer.

od 13.06.2021 do 14.09.2021
Autor článku: 
Silvie Hašlová

„Zájem o městské pěstování se v posledních několika letech stále zvyšuje. Během »covidového roku« stoupal ještě rychleji a vlastnoručně vypěstované zeleniny nebo bylinek na talířích řady lidí přibývá. I proto jsme se s podporou grantového programu Plzeňského Prazdroje pustili do organizace festivalu věnovaného právě tomuto fenoménu,“ prozradila organizátorka akce Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor. „Tohle téma netáhne jen v Plzni, podobnou akci uspořádala na jaře také pražská organizace Kokoza,“ dodala Hašlová.

Největším lákadlem bude přednáška pěstování na balkóně a parapetu. „Alespoň pár truhlíků za oknem si může osázet téměř každý. Nezásobí nás sice zeleninou na celý rok, ale i několik bylinek nám přinese spoustu radosti,“ uvedla lektorka a odbornice na přírodní zahrady Alena Lehmannová. „Festival městského pěstování a kompostování Plzeň ZRAJE kromě pěstitelských rad nabídne také tipy, jak zacházet ve městě s bioodpadem. Tato cenná surovina tvoří až 40 % objemu našich odpadkových košů a vyhozená »do směsi« končí téměř bez užitku ve spalovně,“ doplnila Hašlová.

Festival je z důvodu protiepidemických opatření situován do vícero menších akcí a nabídne přednášky, workshopy, komentované prohlídky (nejen) komunitních zahrad a další akce:

 

ZAHRADNICKÁ MĚNÍRNA A KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY PěstírnyDEPO 
neděle 13. 6.
10.00–16.00/ PěstírnaDEPO (Presslova 14)
Komentované prohlídky komunitní zahrady PěstírnaDEPO v 10.00, 11.00, 14.00 a 15.00.
Po celou dobu bude probíhat zahradnická „měnírna“ – přinést můžete přebytečná semínka, sazenice, květníky a další a odnést si můžete, po čem vaše zahrada, balkón či parapet touží.

Vstup zdarma.

 

ZAHRADNICKÉ (POD)VEČERY 
Vždy v úterý 22. 6., 13. 7., 3. 8., 24. 8., 14. 9.
18.00–21.00/ PěstírnaDEPO (Presslova 14)
Přednášky a workshopy následované posezením u grilu/ohně.

Témata: Zahradničení (skoro) bez odpadu, Pěstování na balkonech a v truhlících (a co ještě letos stihnete), Hospodaření s vodou v zahradě, Možnosti třídění bioodpadu v Plzni, Uchování úrody na zimu

Vstupné 100 Kč při zakoupení vstupenky předem (www.plzenskavstupenka.cz), GoOut.cz) nebo 120 Kč na místě.

 

EXKURZE PO (NEJEN) KOMUNITNÍCH ZAHRADÁCH V PLZNI A OKOLÍ 
sobota 4. 9.

10.00–18.00/ Plzeň a okolí
Komentované prohlídky plzeňských komunitních zahrad a "zahradnicky zajímavých" míst, mezi nimi Totem Doubravka, Ekozahrada Raková, ovocný genový sad v Liticích, Recyklovaná zahrada nebo První plzeňská komunitní zahrada.

Účastnický poplatek 400 Kč. Přihlášky na pestirnadepo@pestujprostor.cz.

 

Další podrobnosti naleznete na www.plzenzraje.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021