úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Obálka nového čísla
© Zdroj: http://www.krasnaostrava.czNové číslo Krásné Ostravy online

OSTRAVA: Vzhledem k mimořádným opatřením přijatým vládou ČR kvůli pandemii vychází první číslo letošního ročníku bulletinu Krásná Ostrava zatím pouze on-line. V tištěné podobě je nabídneme na křtu, který proběhne ve chvíli, kdy pomine nouzový stav a bude otevřen Antikvariát Fiducia. Ke stažení jej najdete zde: http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2020/03/KROS28_digital.pdf

Autor článku: 
Ilona Rozehnalová a Monika Horsáková

Řada lidí sedí u sdělovacích prostředků a napjatě sleduje křivku demonstrující počet nemocných, jiní naopak raději média přestali sledovat, aby se zbytečně nevystavovali ještě většímu stresu. Věříme, že oběma skupinám přijde vhod i pár řádků, které je na chvíli od koronaviru, procent smrtnosti, počtů respirátorů a roušek přivedou k jiným tématům. 

V prvním čísle již osmého ročníku Krásné Ostravy se mimo jiné v textu Ilony Rozehnalové dozvíte více o historii sadu Milady Horákové a jeho plánované revitalizaci. V roce 2019 jsme ztratili několik významných osobností – básníka Milana Andrássyho, básníka a novináře Güntera Motýla a překladatelku a knihovnici Martu Trnkovou. Za jejich odkazem se ohlížejí básník a novinář Ivan Motýl, literární historik Pavel Hruška a historik Petr Šimíček. V dubnu 2020 si připomeneme půlkulaté výročí osvobození Ostravy. Historička Nina Pavelčíková se v této souvislosti vrací k příběhu Sýkorova mostu v roce 1945. K tomuto tématu přinášíme i unikátní svědectví paní Danuty Puffové. Nabízíme recenzi na knihu Hornické vdovy, jež byla nominována cenu Magnesia Litera. Jan Lenart ohledává důvody úspěchu hornického regionu Krušné Hory, který se stal památkou UNESCO, jež by mohly být inspirací pro hornickou krajinu Ostravska. Věnujeme se také problematice rozšíření kapacity ostravské spalovny. Zavedeme vás k pomníku věnovanému esperantu a zavzpomínáme na 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě.
Autorem letošní série komiksů věnovaných spisovateli Janu Balabánovi (letos uplyne 10 let od jeho smrti) je ostravský výtvarník Jakub Gajdošík. 

Za celou redakci Krásné Ostravy přejeme všem hodně zdraví i sil do dalších týdnů. A slovy klasiků z Osvobozeného divadla se těšíme na shledanou v lepších časech.  

Za redakci Krásné Ostravy Ilona Rozehnalová a Monika Horsáková

On-line vydání krásné Ostravy najdete zde: http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2020/03/KROS28_digital.pdf
Všechna předchozí čísla ke stažení najdete zde: http://www.krasnaostrava.cz/bulletin-krasna-ostrava/

www.antikfiducia.com

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020