pondělí
2. srpna 2021
svátek slaví Gustav
Pozvánka k výstavě
© Archiv muzeaNová výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

ZLÍN: Krátce po svém znovuotevření připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně novou výstavu VĚJÍŘŮ SLADKÁ TAJEMSTVÍ, která se pro veřejnost otevře v pátek 11. června 2021, tentokrát bez vernisáže. Doplní tak další dvě muzejní výstavy, u nichž byla prodloužena doba trvání: JIŘÍ HANZELKA 100 LET a POSLOVÉ Z VESMÍRU, METOERITY A TEKTITY.

Autor článku: 
Silvie Lečíková

Jak už název napovídá, výstava se věnuje kdysi nezbytnému módnímu doplňku, vějíři. Pilířem výstavy jsou předměty zapůjčené od soukromé sběratelky Dagmar Klingerové z Prahy, které doplňuje několik kusů ze sbírek muzea. „Jedná se o vějíře pevné i skládací, především z Evropy a Asie 2. poloviny 19. a 20. století,“ uvedla kurátorka výstavy Silvie Lečíková. „Zastoupeny jsou různé materiály – od spletených travin a palmového listí přes celuloid až po hedvábí, želvovinu a slonovou kost.“

Panelová část výstavy nabízí výlet do historie vějířů a kromě bohatého obrazového materiálu nabízí informace o jeho vývoji od starověkého Egypta k současnosti, věnují se například i tragickému dopadu obrovské poptávky po peří exotických a obyčejných ptáků, které se k výrobě vějířů a v oděvním průmyslu obecně po staletí používalo. „Je zajímavé, že všechny staré kultury používaly vějíř původně spíš jako odznak božství a královskou standardu panovníka, a teprve postupem staletí se z něj vyvinul módní doplněk. Ten vymizel z módy až ve 20. letech 20. století, kdy elegantní žena už v ruce častěji držela cigaretu a volant, než vějíř,“ doplnila kurátorka výstavy.

Přestože je tedy vějíř už dávno pasé, přitahuje dodnes ženy všeho věku. Na to pamatovali i ve výstavě, kde je pro návštěvnice připraven koutek s kostýmy z různých historických období a s řadou vějířů k vyzkoušení. Speciální vitrínu zde najdou ale i pánové. Nabízí raritky jako vějíř ukrytý v doutníku či vějíř filatelistický.

K výstavě jsou plánovány i prázdninové dílny s výrobou pevného vějíře s malbou na hedvábí pro starší děti a dospělé a s výrobou jednoduchého péřového vějíře pro menší tvořílky. Více informací najdete na webu muzea www.muzeum-zlin.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

BRNO: Dlouho zanedbávané Mendlovo náměstí v Brně čekají rozsáhlé změny. Ujmou se jich architekti ze studia Chybik+Kristof společně s autorem budoucí rekonstrukce náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Podobu Mendlova náměstí promění červeně dlážděný kruh, nové stromy i bezbariérové zastávky. Náměstí bude místem oslav 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, práce se proto mají stihnout do konce léta 2022. Spoluautorem koncepce je Kancelář architekta města Brna. Ta v roce 2018 po ukončení urbanisticko-architektonické soutěže navrhla koncept úpravy náměstí, který bude možné realizovat ještě před kompletní rekonstrukcí náměstí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
02.08.2021