JINDŘICHŮV HRADEC: Průřez dílem Miroslava Hucka od poloviny 50. let do současnosti nabídne výstava černobílých fotografií doplněná ukázkami tvorby v časopise Mladý svět a publikacích v Národním muzeu fotografie. Součástí tohoto projektu, uspořádaného u příležitosti 75. narozenin autora, jsou tyto výstavy: Výtvarné centrum Chagall, Ostrava, Málo hudby (5. 5. – 17. 7. 2009), Institut Francais Prague, Praha, Dopis Francouzům (15. 5. – 11. 7. 2009), Staroměstská radnice, Praha, Pražáci (28. 5. – 13. 6. 2009).
V prostorách Národního muzea fotografie budou postupně v měsících červenec až říjen 2009 instalovány výběry z těchto výstav.
Miroslav Hucek patří k legendám české humanistické fotografické školy. Průřez jeho černobílou tvorbou lze považovat za přehlednou učebnici reportážní fotografie. Do veřejného povědomí vstoupil počátkem šedesátých let, kdy začaly velké změny na hudební scéně, vznikala divadla malých forem, jazzové kluby, konaly se večery poezie. Mladí lidé se bouřili proti předválečné generaci, život dostával netušenou dynamiku. V roce 1960 začal Hucek spolupracovat s obrazovým týdeníkem Mladý svět a v roce 1962 se stal jeho fotoreportérem. Hucek ale není dokumentaristou v pravém slova smyslu, protože nevyhledával pro své záběry atraktivní prostředí, ale hledal spíše projevy lidství, o nichž vypovídal prostřednictvím tisku. Osobně prožité svědectví doby a jeho zobrazení je to, čím Hucek získal důvěru a přízeň veřejnosti. Pod tlakem politických přeměn odešel po roce 1975 ze sféry tisku do svobodného povolání. Fotografii však neopustil, po odchodu z Mladého světa začal pracovat na větších celcích, které představoval na výstavách nebo v publikacích. Vznikaly cykly jako například Takoví jsme byli?, Vesnice, Jak chutná polibek, Všude žijí lidé, U nás ve Zbraslavi, Otec v rodině a jiné. V současnosti pracuje na tématu stavby pražského vnějšího dopravního okruhu s názvem Lahovická niva.
Za uplynulých padesát let měl Miroslav Hucek více než 50 samostatných výstav a účastnil se celé řady výstav kolektivních, je autorem několika samostatných publikací a spolupracoval na více než 50 dalších knihách. Ve své retrospektivě představuje přehled své černobílé tvorby od roku 1957 do roku 2009.
Otevírací doba muzea fotografie: denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, od 20. září 2009 otevřeno pouze v sobotu a v neděli od 12 do 17 hodin. Vstupné: plné 60 Kč; rodinné 100 Kč; snížené 30 Kč pro studenty, důchodce, děti nad 6 let; vstup zdarma pro děti do 6 let, novináře, invalidy.