pátek
27. září 2024
svátek slaví Jonáš
Veličná
© Zdroj: archiv města Bílovce



Spojení se Slováky přineslo novou cyklostezku, zámeckou expozici i opravené městské schody

BÍLOVEC, VELIČNÁ: Bílovec s Veličnou našli cestu společnou, to je název projektu, díky němuž vnikla nejen nová cyklostezka ve slovenské obci Veličná, ale i zcela nová expozice v suterénu bíloveckého zámku a opraveny byly i městské schody.

Autor článku: 
Lenka Hatlapatková

„S Veličnou, která se nachází v okrese Dolný Kubín v Žilinském kraji, jsme připravili v roce 2018 společný projekt z programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A SK-CZ, který jsme příhodně nazvali Bílovec s Veličnou našli cestu společnou,“ vysvětluje starostka Bílovce Renata Mikolašová a pokračuje: „Do projektu se zapojily nejen samosprávy obou měst, ale i pracovníci Národních památkových ústavů v Ostravě i Žilině a také archeologové. Všichni jsme měli jeden cíl – zlepšit podmínky v oblasti cestovního ruchu na obou stranách a podpořit regionální kulturu, lidové zvyky a tradice, aby se zachovaly pro další generace. Obě města totiž disponují nejen bohatým nehmotným a materiálním kulturním dědictvím, ale také památkovými stavbami, jakými jsou bílovecký renesanční zámek ze 16. století a panský zámek ve Veličné z 18. století.“

 

Cyklostezka a městské schody

Ve Veličné tak díky zmíněnému přeshraničnímu projektu byla koncem roku 2019 dokončena cyklotrasa s názvem Oravská Poruba – Veličná (Revišné) v celkové délce 1,6 kilometru. Cyklostezka, která je součástí cyklotrasy 5411 směřující z Oravskéj Poruby na Kubínskou hoľu, má jen minimální stoupání, je široká tři metry a na jejím povrchu je asfaltový koberec. „V Bílovci jsme se rozhodli opravit a zkulturnit městské schody spojující ulici Městský kopec s ulicí Čs. armády. Odstranili jsme starou náletovou zeleň a nahradili ji novými keři, stromy a květinami. Vyměnili jsme také žulové schodnice, opravili zídky a doplnili zábradlí. Současně byl přiznán kus historické hradby nalezené při stavbě,“ vysvětluje Martina Juřicová z odboru regionálního rozvoje Bílovce.

 

Úprava suterénu bíloveckého zámku

V rámci projektu se podařilo zrealizovat také stavební úpravy v suterénu bíloveckého zámku nutné pro instalaci zcela nové expozice Skrytý středověk. „Expozice, která byla slavnostně zpřístupněna koncem července v rámci Hradeckozámecké noci, nabízí návštěvníkům pohled na nejstarší dějiny zámku prostřednictvím fragmentů nalezených v průběhu archeologických průzkumů ve sklepeních tohoto zámku, na jeho nádvoří nebo v bezprostředním okolí. Je zde také model bíloveckého hradu, který zde stál ještě před zámkem a nechybí ani modely různých typů hradních padacích mostů. Současně si sám návštěvník může prostřednictvím informačního panelu zvolit variantu scénického osvětlení, která mu pomůže rozlišit jednotlivé stavební slohy v prostoru,“ doplňuje Martina Juřicová s tím, že zájemce o historii a archeologii jistě potěší také vydání tištěného katalogu Průvodce expozicí, v němž jsou shromážděny všechny poznatky ze zmíněných archeologických průzkumů Národního památkového ústavu, uzemního odborného pracoviště v Ostravě.

 

Cestovní omezení projekt zkomplikovala

V rámci projektu bylo naplánováno také hned několik společných návštěv. „Cestovní omezení spojená s koronavirem vše značně omezila, přesto se nám podařila společná on-line videokonference pod vedením ředitelů Národních památkových ústavů z obou stran hranic na téma historie, archeologie a kulturní památky Bílovce a Veličné. Začátkem července k nám přijeli členové samosprávy a turisté obce Veličná, kteří měli možnost si prohlédnout novou zámeckou expozici i s výkladem archeologů a absolvovat komentované prohlídky věže kostela, muzea i kaple svaté Barbory. Koncem července pak vyjeli členové samosprávy a zástupci Pěveckého sboru Bílovec naopak do Veličné navštívit tradiční Veličianský jarmok – folklórní slavnosti, kde se osobně seznámili s bohatým kulturním a přírodním dědictví Veličné.“

 

Touto nádhernou společnou akcí byl přeshraniční projekt z programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika, který je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj, ze státních rozpočtů a z vlastních rozpočtů obou obcí, po zhruba třech letech ukončen.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.09.2024

ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
25.09.2024

ČR: Díky štědrosti diváků a dárců se během nedělního benefičního koncertu podařilo na pomoc postiženým povodněmi vybrat 38 209 076 korun. Vybrané prostředky poputují do sbírky SOS Povodně organizované Člověkem v tísni. Během hudebního večera vystoupili bez nároku na honorář David Koller s Kollerbandem, Tomáš Klus, Janek Ledecký, Aneta Langerová, Adam Plachetka, Jiří Pavlica a Hradišťan, Kateřina Kněžíková, Lenka Dusilová a Karel Plíhal.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.09.2024

PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
26.09.2024