neděle
29. září 2024
svátek slaví Michal
Němečtí vojáci eskortovaní Rudoarmějci ze Semil, 12. 5. 1945
© Archiv pořadatele



Bílá místa konce války

SEMILY: Na květen tohoto roku připadá velmi významné výročí – tři čtvrtě století od konce druhé světové války. Organizace Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p.o. se rozhodla toto významné jubileum uctít výpravnou výstavou a knihou Bílá místa konce války 1944-1945, na nichž pracuje historik semilského muzea Tomáš Chvátal již několik let. 

Autor článku: 
Miroslav Šnaiberk

Výstava bude pojednávat především o málo známé kapitole semilských dějin, spojené s válečnou výrobou v továrně s krycím jménem Zittwerke. Ohledně této továrny i dalšího dění existují v semilské paměti mnohá bílá místa, která se podařilo více jak dvouletým výzkumem překvapivě dobře zaplnit: Co vyráběla ona tajemná továrna? Na co se soustřeďovalo zdejší tajné oddělení? Opravdu se zde vyráběly i tajné zbraně V1 a V2, jak o tom vyprávějí někteří Semiláci? Jak změnila válečná výroba tvář města? Jaké byly osudy několika tisíců nuceně nasazených chlapců a dívek? Proč začala revoluce v Chuchelně u Semil už 3. května 1945? Jaké byly peripetie osvobození a poválečného vývoje?

Na nové výstavě bude k vidění mnoho unikátních fotografií, originální dokumentace, virtuální 3D model barákového tábora pro 1200 lidí U Čtrnácti pomocníků, tajné plány semilské výroby a také původní dobové artefakty včetně dvoumetrového monumentálního obrazu nebo částí motorů pocházejících přímo z továrny. Hlavními partnery projektu jsou Česko-německý fond budoucnosti a Státní okresní archiv v Semilech, své materiály však daly k dispozici i další instituce a jednotlivci.

Součástí projektu je i podrobná kniha Tomáše Chvátala, která vychází v muzejní edici Paměti Semilska v nákladu 500 kusů již v květnu a můžete si ji objednat za 220,- Kč na e-mailové adrese muzeum@muzeumsemily.cz  

Výstava se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Dle posledních informací vlády počítáme s otevřením muzea od úterý 26. května. S ohledem na koronavirovou krizi jsme posunuli zahájení výstavy Bílá místa konce války ze 7. května na 17. července. Zároveň prodlužujeme stávající výstavy do 21. června (výstavu Kovozávody hravě i zdravě dokonce do 1. července), abychom umožnili návštěvníků jejich prohlídky.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.09.2024

ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
25.09.2024

ČR: Díky štědrosti diváků a dárců se během nedělního benefičního koncertu podařilo na pomoc postiženým povodněmi vybrat 38 209 076 korun. Vybrané prostředky poputují do sbírky SOS Povodně organizované Člověkem v tísni. Během hudebního večera vystoupili bez nároku na honorář David Koller s Kollerbandem, Tomáš Klus, Janek Ledecký, Aneta Langerová, Adam Plachetka, Jiří Pavlica a Hradišťan, Kateřina Kněžíková, Lenka Dusilová a Karel Plíhal.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.09.2024

PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
26.09.2024