sobota
28. září 2024
svátek slaví Václav, Den české státnosti
Zlínský kraj a film 2019 - infografika
© Zdroj: ZLÍN FILM OFFICE



Filmové žně ve Zlínském kraji: Rok 2019 se vydařil

ZLÍNSKÝ KRAJ: Více než 13 milionů investovaných do audiovizuální tvorby, 138 natáčecích dnů, 12 filmových projektů a ocenění za nejlepší podporu filmařů v České republice. Taková je bilance Zlínského kraje ve světě filmu za rok 2019. Výhled do roku následujícího přitom ukazuje, že i ten bude filmařsky zajímavý.

Autor článku: 
TZ/ika

Zlínský region se vrátil na mapu filmového průmyslu. Dokládají to čísla za uplynulý rok. V kraji se točily záběry do 6 celovečerních filmů, 3 seriálů, historické minisérie, pohádky, dokumentu i řady studentských projektů. Nejednalo se přitom jen o české tvůrce. „Ze zahraniční k nám zavítal například americký štáb se seriálem Whiskey Cavalier nebo norský tým s projektem Atlantic Crossing. I některé další filmy se realizovaly za účasti zahraničních partnerů. Například snímek Smečka vznikal ve spolupráci s lotyšskými a slovenskými koproducenty,“ uvádí Magdaléna Hladká ze zlínské filmové kanceláře.

Častější a delší pobyty filmových štábů se mimo jiné odráží ve vzniku nových pracovních příležitostí. „Na začátku byla výpomoc s hledáním komparzistů do jednoho studentského projektu. Pak se ukázalo, že filmařů, kteří chtějí využívat komparzisty ze Zlínského kraje, přibývá. Proto jsem v roce 2018 založila specializovanou agenturu. K dnešnímu dni máme v evidenci více než 1600 komparzistů, které jsme už nabídli do devíti projektů realizovaných napříč republikou,“ popisuje Andrea Miklasová z regionální agentury Comparz Film Morava.

Příchod velkých štábů pomáhá i zlínským filmařům. Zlínský kraj totiž podmínkami svých dotací motivuje produkce k tomu, aby maximálně využívaly právě místní služby. Zlínské studio Kouzelná animace například spolupracovalo na filmu TvMiniUni: Zloděj otázek a na seriálu Kriminálka 5.C. Dalším příkladem je společnost IS Produkce, která se v roli koproducenta zapojila do čtyř projektů. „Dosud jsme se věnovali natáčení reklam, což je odlišný typ filmařiny. Díky spolupráci na filmech přivedených do regionu dotacemi, jsme ale získali jinak těžko dostupné zkušenosti i z této oblasti. V příštím roce se už plánujeme filmovou tvorbou zabývat cíleně. Čekají nás tři nové projekty a zabýváme se myšlenkou film produkovat i jako hlavní výkonný producent,“ říká jednatel Martin Gazda.

Zvýšený filmový ruch vítají též zlínské filmové školy. Ty oceňují především fakt, že se jejich studenti dostávají k větším produkcím z různých koutů republiky. „Našim cílem je především uplatnitelnost studentů hned po absolvování. Úspěšnému vstupu na trh práce nejvíc pomáhá odžitá praxe. I proto jsme se rozhodli počty povinných dnů na reálných natáčení studentům navýšit. Podpora filmařů ze strany kraje je pro nás důležitou pojistkou, že tyto podmínky studia budou splnitelné,“ sděluje Irena Kocí, vedoucí ateliéru Audiovizuální tvorba UTB ve Zlíně. Podle ní zvýšená aktivita v kraji dobře působí i na filmové profesionály, které ateliér zve do výuky. „Když se nám podaří dostat do hodiny experty ze zahraničí, máme jim co ukázat, a to je pro školu i kraj nejlepší reklama,“ uzavírá Kocí.

Filmové dění se v kraji nezastaví ani v následujícím roce. Už letos v listopadu totiž zastupitelstvo Zlínského kraje rozhodlo u udělení podpory dalším šesti filmovým projektům. Dosavadní výsledky totiž ukazují, že se podpora audiovize Zlínskému kraji vyplácí. Jedna investovaná koruna se vrátí dvojnásobně. Do regionu by tak měl se svým štábem zavítat mimo jiné držitel Českého lva režisér Olmo Omerzu nebo držitel Křišťálového globu i Cen české filmové kritiky režisér Václav Kadrnka. Pro malé diváky se pak začne s podporou kraje ve Zlíně vyrábět také animovaný seriál. Zlínský region se má rozhodně nač těšit.

Zdroj: Magdaléna Hladká

www.zlinfilmoffice.cz

www.zlin-film.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.09.2024

ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
25.09.2024

ČR: Díky štědrosti diváků a dárců se během nedělního benefičního koncertu podařilo na pomoc postiženým povodněmi vybrat 38 209 076 korun. Vybrané prostředky poputují do sbírky SOS Povodně organizované Člověkem v tísni. Během hudebního večera vystoupili bez nároku na honorář David Koller s Kollerbandem, Tomáš Klus, Janek Ledecký, Aneta Langerová, Adam Plachetka, Jiří Pavlica a Hradišťan, Kateřina Kněžíková, Lenka Dusilová a Karel Plíhal.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.09.2024

PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
26.09.2024