pátek
27. září 2024
svátek slaví Jonáš
Plakát k akci
© Archiv pořadatele



O mýtech a kritikách symbolického roku 1968 v populární kultuře a ideologiích

PRAHA: V letošním osmičkovém roce si vzpomínkovou akci na takřka samotný závěr roku neodpustilo ani Centrum pro studium populární kultury. A protože je, jaké je, nechá si ujít oslavy století založení neexistujícího státu a v panelové debatě v Památníku písemnictví se bude v úterní podvečer 6. listopadu věnovat odkazu a kritice roku 1968 a jeho otisku v populární kultuře.

06.11.2018
18:00
Autor článku: 
Ondřej Daniel/jal

Centrum pro studium populární kultury (CSPK), které příští leden oslaví dekádu své existence, založila hrstka kulturně a sociálně orientovaných historiků ve snaze systematizovat a kultivovat mezioborové náhledy na populární kulturu. Tu chápali především jako kulturu každodenního života širokých vrstev. Jeden ze spoluzakladatelů CSPK Ondřej Daniel, který je současně i moderátorem debaty „1968: Populární kultura, mýtus a kritika“ k tomu dodává:

„Měli jsme pocit, že filmy, hudba, gastronomie nebo sport nabízí nepřeberné možnosti, jak se dotknout společenské a politické reflexe. To platí nejen od poslední třetiny 19. století, kdy se začala ustavovat jak populární kultura, tak i česká společnost, jak ji známe dnes, ale i v pozdějších obdobích. Těžiště našeho zájmu tak zůstalo někde mezi normalizací a postsocialistickou transformací.“

Těmto pro CSPK dvěma stěžejním obdobím se nevyhne ani panelová debata organizovaná v rámci minifestivalu “Padesát na pátou”. Jejím cílem je nahlédnout za některé myšlenkové automatismy, které v domácím prostoru zapříčinila srpnová okupace vojsky Varšavské smlouvy, a to především poukázáním na globální souvislosti a dopady „ducha roku 1968“ i u jeho odpůrců:

„Není náhoda, že například Okamura si dnes neodpustí kritiku Evropské unie poukazováním na to, že v ní získali navrch „osmašedesátníci“. „Nová pravice“ využívá toho, že se ze všech myšlenkových hnutí přítomných v kvasu roku 1968 prosadili na úkor dělnického hnutí skupiny prosazující zájmy identit. Oni dnes vlastně pokračují v tomto trendu, ale s tím rozdílem, že oslovují většinovou a domácí identitu, kterou nejdříve „osmašedesátníci“ a nakonec i „stará levice“ nechala stranou,“ mudruje Daniel.

Na československé „osmašedesátníky“ a jejich obraz během postsocialistické transformace se zaměří historik a sociolog Stanislav Holubec. Paralely mezi reakcemi na rok 1968 v Československu a ve světě ale CSPK vidí i v povaze režimů, které se pokusily „poučit z krizového vývoje“ na Východě i Západě, přičemž někteří autoři z jeho okruhu rádi provokativně srovnávají husákovský konzervatismus s tím thatcherovským. Jak dalece se mohou ve své snaze o očistný aktivismus mýlit, jim v panelové debatě osvětlí politolog Pavel Barša. Historický kontext událostí roku 1968 na Západě i Východě pak nabídne historik Zdeněk Nebřenský a film „Za volantem nepřítel“ spolu se svou analýzou posrpnové kulturní produkce reagující na československý rok 1968 uvede historik Jakub Machek.

Diskuze uvozuje "Rok (p)ostalgie" CSPK, jehož součástí bude i cyklus tematických přednášek pro širokou veřejnost v Kampusu Hybernská. První z nich - "Berte všechno, co vypadá staré" o antikomunismu a ostalgii v muzeích komunismu - připadne na 11. prosince 2018.

Více informací na: cspk.eu.

http://www.facebook.com/centreforthestudyofpopularculture?ref=ts

 

Panelová debata „1968: Populární kultura, mýtus a kritika“

Místo: Malá vila PNP, Pelléova 20/70, Praha 6
Čas: 6. 11. 2018, 18:00

 

 


 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.09.2024

ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
25.09.2024

ČR: Díky štědrosti diváků a dárců se během nedělního benefičního koncertu podařilo na pomoc postiženým povodněmi vybrat 38 209 076 korun. Vybrané prostředky poputují do sbírky SOS Povodně organizované Člověkem v tísni. Během hudebního večera vystoupili bez nároku na honorář David Koller s Kollerbandem, Tomáš Klus, Janek Ledecký, Aneta Langerová, Adam Plachetka, Jiří Pavlica a Hradišťan, Kateřina Kněžíková, Lenka Dusilová a Karel Plíhal.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.09.2024

PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
26.09.2024