KRAJ VYSOČINA: Od 4. do 18. srpna 2018 se v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích, Dukovanech a ve Valči uskuteční jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Program letošního ročníku bude věnován stému výročí vzniku Československa.
Oslavy začnou Koncertem tří tenorů v jaroměřickém zámeckém parku v sobotu 4. srpna. Na koncert byli symbolicky pozváni tři přední pěvci z nejbližších nástupnických zemí rakousko-uherské monarchie – Aleš Briscein z České republiky, Tomáš Juhás ze Slovenska a Philipp Kapeller z Rakouska. V jejich podání zazní nejen repertoár legendárních „tří tenorů“, Carrerase, Pavarottiho a Dominga, ale v podání Moravské filharmonie Olomouc například také Vltava Bedřicha Smetany.
Ke svým narozeninám festival vybral to nejlepší ze své historie, a tak se v sobotu 11. srpna do Jaroměřic nad Rokytnou vrátí Miro Žbirka s Moravskou filharmonií Olomouc a velkým lákadlem pro publikum bude také vystoupení Tomáše Kluse s Moravskou filharmonií Olomouc 8. srpna na zámku ve Valči. V letošním programu nechybí orchestr Czech Virtuosi, Gabriela Vermelho a Escualo Quintet, Sestry Havelkovy Septet, Ensemble Damian nebo Graffovo kvarteto.
Festival vyvrcholí uvedením Beethovenovy Deváté symfonie s „Ódou na radost“ v sobotu 18. srpna v zámeckém parku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pod vedení dirigenta Jakuba Kleckera ji nastuduje čtveřice slovenských sólistů, Český filharmonický sbor Brno a Moravská filharmonie Olomouc. Závěrečnou tečku obstará taneční light show Paprsky štěstí skupiny Aliatrix.
Festival proběhne díky podpoře generálního partnera, Skupiny ČEZ.
Vstupenky jsou k dostání od 11. června. Kompletní program festivalu najdete na www.arskoncert.cz/mhfpd/cz/
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.