ČESKÉ BUDĚJOVICE: Do soboty 29. října 2016 prodlužují jihočeští památkáři v českobudějovické radniční výstavní síni výstavu Znovuoživená krása. Restaurátorské práce na jihu Čech v letech 2005 – 2015. Výstavu pořádá NPÚ ve spolupráci se Statutárním městem České Budějovice. V rámci doprovodného programu se ve čtvrtek 6. října od 10 do 16 hodin koná v přednáškovém sále NPÚ na Senovážném nám. 6 v Českých Budějovicích odborný seminář, kde sami restaurátoři představí vybrané restaurátorské počiny.
Kromě jiného bude představeno i restaurování vrat z Rožmberské brány kláštera ve Vyšším Brodě, které získalo cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii obnova památky, restaurování.
Vstup na seminář je volný, nutná je rezervace na www.npu.cz/uopcb.
Výstavu připravili společně s restaurátory pracovníci oddělení restaurování Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, ve spolupráci s oddělením prezentace, instalací a expozic územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích. Prostřednictvím výstavních panelů a trojrozměrných exponátů ve stavu před a po restaurování autoři prezentují záchranu kulturních památek v jižních Čechách realizovanou v posledních letech.
Ze státních sbírek je na výstavě připomenuto například restaurování dvou stolů bohatě zdobených slonovinou, želvovinou a perletí, jejichž stolní desky byly nešťastnou náhodou poškozeny v období extrémních srážek v roce 2006, kdy zateklo do střechy zámku Hluboká. Komplexní restaurování obou stolů si vyžádalo téměř patnáct měsíců intenzivní práce. Nyní mohou stoly obdivovat návštěvníci hlubockého zámku.
Více v přiložené TZ.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.