STRAKONICE: Muzeum středního Pootaví Strakonice vás zve na unikátní tematickou výstavu historických hudebních nástrojů se zaměřením na 13. - 17. století. Představí se zde dudy zhotovené podle dobové ikonografie.
Předlohy nástrojů pro ranou gotiku pochází ze španělského královského manuskriptu Cantigas de Santa Maria a sochařské výzdoby průčelí paláce hrabat ze Champagne v Reims. Vrcholnou gotiku zastupují dudy zachycené na freskách z hradu Karlštejn a z kaple sv. Kateřiny v Kouřimi. Renesanci ztvárňují nástroje vyrobené podle rytiny Albrechta Dürera, malby Pietera Brueghela, fresky „Tanec smrti“ v Bernu a též sochy ze Zpívající fontány na Pražském Hradě. Manýrismus prezentují nástroje vyobrazené na obrazech slavných vlámských malířů, rytin Michaela Praetoria a dudy rekonstruované z archeologického nálezu z vraku lodi potopené v 17. století na severu Německa. Výstavu dotváří stylový interaktivní prvek s nahrávkami jednotlivých hudebních nástrojů.
Všechny nástroje jsou ze soukromé sbírky Mgr. Miloslava Vaváčka. M. Vaváček se jako sběratel zaměřuje na historické hudební nástroje a zároveň je i vedoucím souboru historické hudby Dei Gratia. Je jedním z režisérů Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích.
Vernisáž výstavy se bude konat v kapitulní síni strakonického hradu ve středu 18. srpna od 17.00 hodin.
Výstava potrvá od 19. srpna do 18. září.
Ludmila Vilánková; kurátorka výstava
+420 380 422 605
ludmila.vilankova@muzeum-st.cz