JIHOČESKÝ KRAJ: Festivaly, které jsou mezinárodní přehlídkou uměleckých souborů i letos přivítají spoustu účinkujících z různých států jako např. Česká republika, Slovensko, Polsko, Ruská federace a Izrael.Program velkolepé show je pečlivě připravován na základě hodnocení mezinárodní poroty. Diváci se mohou těšit na pestrou přehlídku moderního a klasického umění na velmi vysoké a profesionální úrovni, a to i přes nízký věk a amatérský statut vystupujících.
Festivalové koncerty proběhnou na centrálních náměstích Jihočeských měst a zámeckých nádvořích, které jsou současně světovými památkami UNESCO:
XIV. mezinárodní festival „Česká pohádka“
(choreografický festival)
12. 7. 2016 14:00 zámecké nádvoří, státní zámek Hluboká nad Vltavou
14. 7. 2016 17:00 Masarykovo náměstí, Třeboň
XIV. mezinárodní festival „Metamorfóza zámků“
(festival orchestrů a hudebních souborů)
21. 7. 2016 14:00 zámecké nádvoří, státní zámek Hluboká nad Vltavou
22. 7. 2016 18:00 náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
24. 7. 2016 14:00 1. nádvoří státního zámku Třeboň
XIV. mezinárodní festival „Svátek času“
(festival moderních směrů umění)
16. 8. 2016 17:00 Masarykovo náměstí, Třeboň
18. 8. 2016 17:00 Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
XIV. ročník mezinárodních letních festivalů „Mezinárodního Fóra Mládeže“ probíhá pod laskavou záštitou hejtmana Jihočeského kraje, Mgr. Jiřího Zimoly, primátora města České Budějovice Ing. Jiřího Svobody a starostky města Třeboň Mgr. Terezie Terezie Jenisové.
Pořadatelem je Nadační Fond Mezinárodní Fórum Mládeže, tel.: +420 267 911 785, email: festival@praha-cz.net, info@praha-cz.net, web: http://www.forum-festival.com/cz
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.