HLUBOKÁ NAD VLTAVOU: V posledních letech stál v centru pozornosti a na výsluní veškerého kulturního života na Hluboké v první řadě nádherný zámecký komplex, který si mnozí režiséři známých filmových pohádek zvolili jako to pravé místo, na jehož pozadí by se měl odehrávat romantický pohádkový příběh. V této souvislosti nelze opomenout divácky úspěšnou hudební filmovou pohádku Tři bratři režiséra Jana Svěráka.
Ovšem ve zmíněném zámeckém areálu - v prostorách bývalé Zámecké jízdárny, sídlí také jedna významná kulturní instituce, a to Alšova jihočeská galerie - příspěvková organizace Jihočeského kraje zřizovaná Ministerstvem kultury České republiky. Rok 2016 se do historie této kulturní instituce zapíše jako rok velkých změn. Tou první je nové logo galerie. Dále si v duchu velkých změn a novinek naplánovala galerie pro rok 2016 hned několik významných výstavních projektů.
Jedním takovým je nová stálá expozice v prostorách hlavního sídla galerie v Hluboké nad Vltavou nazvaná MEZIPRŮZKUMY/ SBÍRKA AJG 1300 – 2016, která široké veřejnosti představuje známý soubor památek středověkého umění společně s českým moderním uměním 20. století, a to ve vzájemně provázaném celku, k němuž tvoří klíč hlubší významový kontext. Toto nová a v každém případě originální idea, jak lze přistoupit ke vzniku konceptu stálé expozice, si mimo jiné klade za cíl zprostředkovat návštěvníkům jedinečný požitek vyvolaný pohledem na zcela výjimečná umělecká díla z dávné minulosti, jakož i z doby nedávné, která propojuje hlubší významový kontext, a zároveň tak poukázat na bohatství sbírky této významné regionální galerie. Návštěvníci tak budou moci obdivovat umění těch největších velikánů ze světa moderního umění, jakými byli Bohumil Kubišta Otto Gutfreund, Toyen, Bedřich Stefan a mnozí další.
Více v přiložené TZ
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.