ORLÍK: V pátek 29. července má široká veřejnost možnost zažít dobrodružnou exkurzi ve vodním díle Orlík, neboť poslední červencový páteční večer bude ve znamení „noci jako z románu Julese Verna“. Prostředí druhé největší vodní elektrárny v České republice působí totiž masivním strojním dojmem a Vy můžete stejně jako v románu být tohoto místa součástí. Kaplanovy turbíny, které zhodnocují vodu Vltavy, za 50 let neztratily na kráse, a v nočním nasvícení působí právě jako mohutný stroj z verneovky.
Navštívit elektrárnu je možné v časech 20:00; 21:30; 23:00 a 00:30 h, a proč se exkurze zúčastnit popisuje za průvodce Martin Slavík: „Naši předkové nám tu zanechali jedinečný technický unikát. Chceme poukázat na jeho funkčnost a stálou nezastupitelnost v naší energetické i vodní soustavě. Noční osvětlení dává vyniknout i detailům, které ve dne hůře popíšeme. Ve službě budou navíc všichni průvodci, takže bude možno využít technického, technicko-populárního a populárního výkladu, který se zaměří na historické perličky, jedinečnosti a také bludy s Orlíkem spojené.“
Exkurzi si je nutné předem objednat na čísle 737506950 nebo e-mailem pisecko@email.cz, místa jsou omezena. Pro návštěvníky je připraveno i překvapení v podobě nasvícené hráze.
Pár orlických nej:
Martin Slavík
Rozvoj destinace Písecka, o.s.
Exkurze do hráze a elektrárny Orlík
www.pisecko.net
https://www.facebook.com/prehrada.orlik
pisecko@email.cz
+420 737 50 69 50
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.