úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Zdroj: https://www.facebook.com/InstitutFrancaisdePragueNoc čtení ve Francouzském institutu v Praze

PRAHA: V roce 2022 se Francouzský institut v Praze připojí k Noci čtení – akci, kdy ve třetím lednovém týdnu různé francouzské instituce ve Francii i mimo ni pořádají čtení, přednášky či workshopy s jediným cílem – přivést lidi ke čtení a připravit program pro všechny, kteří čtení milují. Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce označil podporu čtení za věc celonárodní důležitosti! Mottem letošního ročníku Noci čtení je citát z básně Victora Huga: „Milujme stále, bez ustání!“

od 20.01.2022 do 22.01.2022
Autor článku: 
Hugo ben Simhon/ika

AKCE NOCI ČTENÍ:

V prosinci jsme vyhlásili soutěž Noci čtení pro všechny milovníky literatury, ve které jsme je žádali, aby nám posílali své oblíbené básně či ukázky z románů od svých oblíbených (nejen) francouzských autorů, ve kterých je řeč o lásce. Vítěze z řad účastníků soutěže vylosujeme 20. ledna 2022 během Večera plného čtení (a lásky).

V průběhu ledna 2022 připravil Francouzský institut dvě akce pro veřejnost:

 

Večer plný čtení (a lásky):

20. ledna 2022 od 18 hodin ve Francouzském institutu v Praze

Komponovaný večer čtení ukázek o lásce i nelásce z pera francouzských spisovatelů. Úryvky zazní v češtině i ve francouzštině. Čte herec Vladimír Polívka. Během večera také vylosujeme z řad účastníků soutěže Noci čtení několik výherců, kteří si s sebou odnesou volňásky na vstup do Kina 35 a balíček českých a francouzských knih. Na konci večera dostanou účastníci z řad publika také příležitost vyzkoušet si čtení nahlas či přečíst před publikem svou oblíbenou ukázku.

Vstup zdarma, rezervace doporučena.

 

Sobota plná knih - den pro celou rodinu: Knižní minitrh s Knihexem a Librairie francophone

22. ledna 2022 od 10h30 – 16h30

Protože láska ke čtení se pěstuje od nejútlejšího věku, připravili jsme ve spolupráci s Knihexem a Librairie francophone Megabooks knižní minitrh a několik aktivit pro rodiny s dětmi.  Vstup zdarma.

 

PROGRAM:

10h30 – 16h30: Knižní Minitrh s Librairie Francophone a s Knihexem.

Nakladatelství Baobab a Menader není potřeba příliš představovat, na český knižní trh přinášejí už dlouhá léta to nejlepší z literatury pro děti a mládež. Ale protože i nemálo jiných nakladatelů nabízí kvalitní dětskou literaturu, oslovili jsme společně s Knihexem holešovické výběrové knihkupectví Dvě veverky.  Od 10h30 do 16h30 budou mít stánky ve foyer Francouzského institutu, kde představí svou nabídku a knihy bude možné zakoupit! Librairie Francophone je tady zase pro ty, co si chtějí pořídit knihy (nejen) pro děti ve francouzštině.

10h30: Čtení a tvořívá dílnička s Petite école de Prague

Spolek Petite école de Prague již několik let organizuje aktivity pro děti z francouzských a frankofonních rodin. Na Sobotu plnou knih si připravili čtení z knížek ve francouzštině a v češtině a tvořivou dílničku pro menší děti. Kapacita míst je omezena, registrace na biblio@ifp.cz.

14h30: Komiksová dílna se Štěpánkou Jislovou:

Komiksovou autorku a ilustrátorku Štěpánku Jislovou není třeba dlouze představovat. Je spoluatorkou komiksu Bez vlasů, který získal cenu Muriel jako nejlepší komiksová kniha roku 2021.

Pro větší děti si připravila workshop „Jak vymyslet komiksovou postavu?“ Tvůrčí komiksový workshop pro starší děti (9 – 14 let). Kapacita omezena. Rezervace na: biblio@ifp.cz.

www.ifp.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022