pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Aplikaci Visit.More
© Archiv Královéhradeckého kraje



Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

KUKS: Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku. Návštěvníci zde mohou ode dneška využívat unikátní aplikaci, která je skrze obrazovku mobilního telefonu přenese o několik století zpět v čase. Aplikaci Visit.More nechal vyvinout Královéhradecký kraj, jehož zástupci ji 2. května představili novinářské veřejnosti.

Autor článku: 
Dan Lechman

Když před třemi staletími hrabě Špork zamýšlel v Kuksu vybudovat oázu umění, určitě nemohl tušit, že o mnoho a mnoho let později sem budou mířit tisíce lidí ze všech koutů světa. Barokní perla stojící v Královéhradeckém kraji si mimořádnou pozornost zaslouží a stejně tak její návštěvníci. Stroj času zatím lidstvo nevynalezlo, přesto jsme dali všem jedinečnou možnost přenést se v čase do doby největší slávy hospitálu. Dovolím si tvrdit, že takovouto službu zatím žádná kulturní památka v Česku nenabízí,“ hodnotí hejtman Jiří Štěpán s tím, že aplikace poslouží i při výuce na základních a středních školách.

Aplikace prostřednictvím mobilního zařízení zobrazuje prostředí barokního areálu v době 18. století. Uživateli se tak naskýtá jedinečný pohled do minulosti. Kromě toho aplikace nabídne i odborný výklad.

Barokní hospitál v Kuksu je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Královéhradeckém kraji. Mobilní aplikace nejenže lidem umožní přiblížit si dobu, kdy památka vznikla, ale především jim zpříjemní jeho návštěvu. Nahradí průvodce i tištěné brožury a popíše lidem, co vlastně vidí. To vše v češtině, polštině, angličtině a němčině,“ informuje radní pro cestovní ruch Pavel Hečko.

Královéhradecký kraj je vůbec prvním krajem České republiky, který projekt památkových prohlídek s využitím rozšířené reality realizuje. Za vývoj aplikace kraj zaplatil jeden milion korun. Kraj plánuje podobně připravit další lokality: Archeopark Všestary a Braunův Betlém.

Autorem aplikace je společnost More.is.More, která se specializuje na postprodukci ve filmu a reklamě. Na přípravě firma spolupracovala s obecně prospěšnou společností Revitalizace Kuks. Aplikace Visit.More je určena pro všechny majitele chytrých telefonů a dalších zařízení podporujících operační systémy Android a iOS.

„Přijdete do informačního centra v Kuksu, stáhnete si aplikaci na AppStoru nebo GooglePlay a pak už jen procházíte památku a přes fotoaparát vašeho mobilního telefonu či tabletu vidíte digitální rekonstrukci celého objektu Kuks v roce 1724,” popisuje Jiří Forejt, výkonný ředitel společnosti More.is.More. Dle něho je aplikace připravena i na zařízení, která současný trh ještě nenabízí. Udržitelnost projektu je díky tomu zajištěna na léta dopředu.

Vedle toho naskenovaná data poslouží pro uchování památky pro budoucnost v případě přírodních či jiných katastrof. Podobně se data využijí například při renovaci shořelé katedrály Notre-Dame v Paříži.

Barokní areál v Kuksu nechal na přelomu 20. a 30. let 18. století vystavět František Antonín Špork. Oblíbeným výletním místem se stal ve 20. století. V současnosti do areálu zavítá na 100 tisíc turistů ročně.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024