BRCHYNĚ: Už po sedmadvacáté proběhne ve dnech 20. – 23. října 2016 Nahlížení – Celostátní dílna středoškolské dramatiky a mladého divadla. I tentokrát bude mít akce podobu svébytné tvůrčí dílny založené právě na nahlížení do principu práce a poetiky mladých souborů. Základní program tvoří přestavení osmi divadelních inscenací mladých divadelních souborů vybraných z celé ČR.
K souborům se připojí další přihlášení zájemci, vedoucí divadelních souborů, pedagogové, studenti a členové souborů. Účastníci se budou od čtvrtka do neděle setkávat nejen na představeních, ale i na společných moderovaných diskusích. K těm jsou jako lektoři tentokrát přizváni divadelní dramaturgyně Marie Nováková a pedagog dramatické výchovy Vojtěch Maděryč. Diskusím budou jako vždy předcházet specifické dílny, založené na reflexi zhlédnutých představení. Účastníkům nabídnou možnost tvůrčí spolupráce a inspirace napříč soubory.
Přehlídková část akce je volně přístupná veřejnosti.
Nahlížení přinese jako obvykle především inscenace s výrazným autorským podílem celého souboru, ať už jsou od základu dílem jeho členů (např. #zoufingtime souboru Tvoje bába ze ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě), nebo vznikly na základě literární předlohy (např. Žítkovské bohyně souboru Čokíci ze ZUŠ B. Smetany v Karviné). Hned tři inscenace letošního ročníku vycházejí z textů absurdní a experimentální poezie (Ernst Jandl, Christian Morgenstern, Hans Carl Artmann, Joachim Ringelnatz či Ivan Wernisch). Soubor Gympl Brandejs nabídne osobité zpracování japonských kaidanů (tajemných příběhů) v inscenaci Ještě jeden příběh… Možnost vystoupit s rozpracovanou divadelní inscenací letos využije soubor Spirála z Gymnázia a SOŠ ekonomické Vimperk – jejich autorská koláž nese pracovní název AKAMANA – Můj tanec se světem.
Na nedělní dopoledne vybrali organizátoři soubor Buddeto! ze ZUŠ Trnka v Plzni s originální autorskou výpovědí nazvanou Přemnohá dobrodružství, jakož i hrdinské skutky rytířů nízkého stolu – útržky eposu. Klíčovou roli má v inscenaci chlapec postižený Downovým syndromem.
Akci pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku, Kulturním střediskem města Bechyně a občanským sdružením Tatrmani. Dílna se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.
Podrobnější informace jsou k dispozici na www.artama.cz nebo www.drama.cz.
Kontakty pro média:
Jakub Hulák, dětské a mladé divadlo, přednes a dramatická výchova, ARTAMA, tel: 221 507 969, 778 702 490, email: hulak@nipos-mk.cz, Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel: 221 507 943, email: hancilova@nipos-mk.cz
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.