ČESKÉ BUDĚJOVICE: Tradiční cyklus přednášek, který pořádá Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, zahájí po podzimní odmlce v pondělí 7. března 2016 svůj jarní turnus. V první polovině cyklu uslyší posluchači historické dudy, ukázky z díla Richarda Wagnera ve spojitosti se zámkem Neuschwanstein a dozvědí se o působení slavné granátnické kapely na Českokrumlovsku.
Druhá část představí netušené bohatství zámeckých knihoven, anglického sochaře Edwina Schopenhauera a na závěr rozkvět obliby automobilismu u šlechty do roku 1945. Vždy v pondělí ve čtrnáctidenním intervalu v přednáškovém sále NPÚ v Českých Budějovicích od 17 hodin.
První přednášky v letošním roce se v pondělí 7. března 2016 ujme Mgr. Miloslav Vaváček, který představí Dudy, nástroj králů i žebráků nejen slovem, ale též prostřednictvím hudebních ukázek. Přednášející promluví o historickém vývoji dobře známého hudebního nástroje a jeho vizuálních a zvukových proměnách a variacích. Pan Vaváček také posluchačům představí část své jedinečné sbírky historických nástrojů nebo jejich uměleckých replik a jako aktivní hudebník doprovodí svou přednášku ukázkami hry na jednotlivé nástroje.
Více ínformací a přehled dalších přednášek najdetet v přiložené TZ.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.