čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Pavouk muzejní
© Logo muzea



Muzeum východních Čech v Hradci Králové má nového dětského maskota

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čech v Hradci Králové představuje nového dětského maskota, který je součástí projektu „Digitální brána do dějin“, vázaným na stálou expozici dějin města Hradce Králové. 

Autor článku: 
Lucie Peterková

Souběžně s přípravou stálé expozice dějin města Hradce Králové v Muzeu východních Čech je realizován projekt DIGITÁLNÍ BRÁNA DO DĚJIN. Jedná se o digitálního průvodce expozicí, který je primárně zaměřen na dětského návštěvníka. Školní verze expozice tak nabídne výukové hodiny v muzejním prostředí, digitální didaktické materiály pro žáky využitelné před, během i po výuce, a také elektronickou metodickou pomůcku pro učitele. Vzniká i varianta určená pro děti se specifickými poruchami učení - dyslexií. Ta vychází z podoby pro mladší i starší školní věk, ale upřednostňuje specifické vzdělávací potřeby žáků s dyslexií. Výuka bude probíhat pomocí tabletů, kdy každý žák bude mít k dispozici vlastní zařízení.

Podoba školní verze expozice bude průnikem zkušeností muzejních pedagogů MVČ HK a zkušeností a potřeb spolupracujících škol a učitelů z pozice metodiků a ověřovacích skupin. Pilotní ověření školní verze expozice zajistí partneři projektu, kterými jsou Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové, Základní škola a Mateřská škola Josefa Gočára HK a Základní škola SNP HK.

Projekt za 13 milionů korun je realizován v rámci Operačního programu Věda, výzkum a vzdělávání Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Na financování se 5% rozpočtu podílí také Královéhradecký kraj.

Součástí tohoto projektu i běžného muzejního života v MVČ HK bude teď také dětský maskot. Pavouk, který v budově na Eliščině nábřeží žije. Pamatuje už stavbu této budovy i jejího architekta Jana Kotěru, a možná pamatuje i mnohem víc. Postavička je ústředním průvodcem digitální verze expozice. Jejím prostřednictvím se děti seznámí s historií města Hradce Králové a pomocí jeho kvízů a úkolů si pak nabyté znalosti ověří. 

„S postavou pavouka se bude možné setkat také při rodinných volnočasových aktivitách muzea. Svou produktovou řadu má maskot také v muzejním obchodě a v e-shopu,“ říká Mgr. Stanislav Hrbatý - vedoucí návštěvnického a výstavního oddělení MVČ HK.

Autory postavičky jsou královéhradečtí výtvarníci a animátoři Jaromír Štejnar a Michal Široký, tvůrci Medvěda Wrr. „Krátce po dokončení naší první pohádkové knihy „Medvěd Wrr“ jsme byli muzeem osloveni, zda bychom pro ně navrhli maskota „v našem stylu“. Hned na první dobrou jsme věděli, že chceme být u toho,“ prozradil Jaromír Štejnar. „Zadáním bylo vytvořit postavičku sympaťáka, který bude průvodcem a kamarádem. Tohle byla výzva, kterou prostě milujeme. Shodli jsme se na pavoukovi, který ale nesmí budit strach, proto jsme i jeho 8 očí schovali pod cylindr. Ten bude sundávat asi jen při zdvořilém zdravení,“ usmívá se Michal Široký. „Využili jsme a úročíme tak všechny naše zkušenosti s tvorbou pohádek. I náš pavouk má svůj příběh, který se vtiskl do jeho podoby. Čerpali jsme z mnoha historických zdrojů
a dokonce i sám pan Kotěra nám byl inspirací
,“ odtajnil Jaromír Štejnar postup při tvorbě postavičky.

 

Pavouk provede první dětské návštěvníky stálou expozicí v rámci projektu DIGITÁLNÍ BRÁNA DO DĚJIN v září 2022. Setkávat se s ním do té doby budou na sociálních sítích i při různých akcích Muzea východních Čech v Hradci Králové.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024