sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
z výstavy
© zdroj: https://svkkl.czMotýla jsem tu neviděl a výběr oceněných prací z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

KLADNO: Středočeská vědecká knihovna v Kladně zve na výstavu kreseb dětí z terezínského ghetta a výběru z oceněných prací izraelských dětí z MDVV Lidice. Vernisáž výstav se koná ve středu 6. března 2019 od 17:30 a zazní na ní opera Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera v provedení dětí z Dismanova rozhlasového dětského souboru.

od 07.03.2019 do 23.04.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Motýla jsem tu neviděl: kresby dětí z terezínského ghetta  - přiblíží skrze dochované dětské kresby svět těch nejmenších, kteří se stali během druhé světové války vězni v terezínském ghettu. Pro skupinu mládeže, která čítala téměř 11 000, se snažila židovská samospráva vytvořit snesitelné podmínky. Nejdůležitější otázkou i nadále zůstávala výuka, tolik potřebná pro uchování a další rozvíjení etických, estetických a intelektuálních hodnot, součástí které byly také hodiny kreslení vedené Friedl Dicker-Brandeisovou (1898-1944).. Sbírka dětských kreseb, která vznikla v  období necelých dvou let (1942–1944), je ojedinělou a nejrozsáhlejší na světě. Čítá na 4 500 prací. Výstavu zapůjčilo Židovské muzeum v Praze.

Výběr prací z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy představí originály kreseb, maleb i fotografií současných izraelských dětí, oceněných v jedné z největších a nejstarších dětských výtvarných soutěží na světě  v letech 2004-2017. Práce jsou od dětí z různých částí Izraele a jsou doplněny fotografiemi, které dokumentují slavnostní předávání diplomů českými velvyslanci v Izraeli.
Obrázky poskytl Památník Lidice ze sbírek MDVV Lidice.

Celá TZ přiložena.

Zdroj: Mgr. Ivona Kasalická, Středočeská vědecká knihovna v Kladně, https://svkkl.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021