KLADNO: Středočeská vědecká knihovna v Kladně zve na výstavu kreseb dětí z terezínského ghetta a výběru z oceněných prací izraelských dětí z MDVV Lidice. Vernisáž výstav se koná ve středu 6. března 2019 od 17:30 a zazní na ní opera Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera v provedení dětí z Dismanova rozhlasového dětského souboru.
Motýla jsem tu neviděl: kresby dětí z terezínského ghetta - přiblíží skrze dochované dětské kresby svět těch nejmenších, kteří se stali během druhé světové války vězni v terezínském ghettu. Pro skupinu mládeže, která čítala téměř 11 000, se snažila židovská samospráva vytvořit snesitelné podmínky. Nejdůležitější otázkou i nadále zůstávala výuka, tolik potřebná pro uchování a další rozvíjení etických, estetických a intelektuálních hodnot, součástí které byly také hodiny kreslení vedené Friedl Dicker-Brandeisovou (1898-1944).. Sbírka dětských kreseb, která vznikla v období necelých dvou let (1942–1944), je ojedinělou a nejrozsáhlejší na světě. Čítá na 4 500 prací. Výstavu zapůjčilo Židovské muzeum v Praze.
Výběr prací z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy představí originály kreseb, maleb i fotografií současných izraelských dětí, oceněných v jedné z největších a nejstarších dětských výtvarných soutěží na světě v letech 2004-2017. Práce jsou od dětí z různých částí Izraele a jsou doplněny fotografiemi, které dokumentují slavnostní předávání diplomů českými velvyslanci v Izraeli.
Obrázky poskytl Památník Lidice ze sbírek MDVV Lidice.
Celá TZ přiložena.
Zdroj: Mgr. Ivona Kasalická, Středočeská vědecká knihovna v Kladně, https://svkkl.cz
ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.
PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.