čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Logo
© Zdroj: https://www.facebook.com



Moravská filharmonie uvede koncert Napříč stoletími

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ-ČR: Moravská filharmonie připravila na 27. května komorní koncert Napříč stoletími. Živý přenos online koncertu přinese posluchačům hudební zážitek hned z několika období – zazní na něm skladby soudobé hudby, ale i barokní hudební „perly“ a známé kusy z období romantismu. Posluchači se mohou těšit například na díla amerického skladatele Johna Carolla či Jima Pucketa, ale i na Čajkovského Barkarolu (Červen) z cyklu Roční doby op. 37 a jednu z nejznámějších melodií klasické hudby – Dvořákovu Humoresku č. 7 Ges dur op. 101.  Koncert bude k vidění 27. května od 19 h na webu Moravské filharmonie a jejím facebooku.

27.05.2020
Autor článku: 
Andrea Pitronová

Koncert Napříč stoletími zahájí blok soudobé hudby 20. a 21. století. V jeho úvodu zazní sólová klavírní skladba amerického skladatele italského původu Johna Carolla v provedení klavíristky Lucii Kaucké, která s filharmonií dlouhá léta spolupracuje. Na ni naváže Nocturno pro tenorový saxofon a klavír amerického hudebníka a pastora Jima Pucketta. Tato skladba byla na americkém kontinentě mnohokrát oceňovaná zejména pro své nápadité využití jazzových prvků a poutavou souhru saxofonu a klavíru. Lucie Kaucká ji zahraje s uznávaným českým saxofonistou Pavlem Zlámalem. Jazzem byl ovlivněný i nejvyhledávanější britský skladatel 50. let – Sir Malcolm Arnold – první trumpetista Londýnské filharmonie a také významný tvůrce filmové hudby (složil například hudbu k filmu Most přes řeku Kwai). Jedna z nejznámějších komorních skladeb, jeho Divertimento pro flétnu, hoboj a klarinet op. 37, v provedení hudebníků Moravské filharmonie Elišky Honkové (flétna), Magdaleny Moníkové-Frankové (hoboj) a Jakuba Moníka (klarinet) potom blok soudobé hudby uzavře.

Další část koncertu sice ještě částečně odkazuje na Londýn, ale přenese posluchače do období baroka a nabídne jim první cellovou sonátu italského skladatele a politika Benedetta Marcella, která byla poprvé provedena právě v britské metropoli. Touto skladbou se představí členové smyčcové sekce Moravské filharmonie – violoncellista Marián Pavlík a kontrabasista Dalibor Teimer. Hravou Sonátu pro dva fagoty č. 1 d moll op. 40 dalšího barokního skladatele Josepha Bodin de Boismortiera pak provedou fagotisté Moravské filharmonie Petra Malá a Martin Kostelecký.

Období romantismu reprezentují na koncertu tři skladby – dvě původně věnované klavíru a poslední pro tři fagoty. Čajkovského Barkarola z cyklu Roční doby op. 37 přiblíží slunečný letní měsíc červen a za poslechu Dvořákovy Humoresky č. 7 Ges dur op. 101, jedné z nejznámějších melodií klasické hudby, se posluchači mohou pomyslně nechat unášet do nastávajícího léta vlakem. Obě tato populární díla zazní v úpravách pro violoncello a kontrabas. Program zakončí Tanec na venkovském hradě – Polka pro tři fagoty německého skladatele a fagotisty Juliuse Weissenborna v podání Petry Malé, Jana Dvořáka a Martina Kosteleckého z Moravské filharmonie.

Věřím, že koncert Napříč stoletími, který uzavírá naše online koncertování v době pandemie, najde u našich posluchačů stejně jako koncerty předchozí dobrou odezvu. Koneckonců je plný krásné hudby, té nejlepší z několika časových období,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a doplňuje, „jsme rádi, že si hudba v provedení Moravské filharmonie našla cestu k posluchačům i online kanály, ale nesmírně se těšíme na osobní kontakt s publikem. Nechť je tento koncert i malou pozvánkou na naši živou hudební produkci, kterou připravujeme.“ 

 

Program:

John Carollo: Etuda pro klavír č. 2 – Sightless

Jim Puckett: Nokturno pro tenorový saxofon a klavír

Malcolm Arnold: Divertimento pro flétnu, hoboj a klarinet op. 37

Benedetto Marcello: Sonáta pro violoncello F dur č. 1 op. 1

Joseph Bodin de Boismortier: Sonáta pro dva fagoty č. 1 d moll op. 40

Petr Iljič Čajkovskij: Barkarola (Červen) z cyklu Roční doby op. 37

Antonín Dvořák: Humoreska č. 7 Ges dur op. 101

Julius Weissenborn: Tanec na venkovském hradě – Polka

 

Účinkující:

Eliška Honková – flétna

Jakub Moník– klarinet

Pavel Zlámal – saxofon

Magdalena Moníková-Franková – hoboj

Petra Malá, Jan Dvořák, Martin Kostelecký – fagot

Lucie Kaucká – klavír

Marián Pavlík – violoncello

Dalibor Teimer – kontrabas

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024