KROMĚŘÍŽ: Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži získalo nominaci na cenu Mosty, kterou každoročně uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky. Zúročilo se tak dlouholeté úsilí zpřístupňovat památky zahradního umění osobám se zdravotním znevýhodněním. Nejnověji centrum vytvořilo průvodce kroměřížskou Květnou zahradou pro neslyšící – tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce.
Cena Mosty se uděluje od roku 2003 nejlepším projektům, které pomáhají osobám se zdravotním znevýhodněním v integraci do společnosti a zlepšují kvalitu jejich života. Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži je nominováno v kategorii Cena Národní rady osob se zdravotním postižením ČR pro instituci veřejné správy za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením za zpřístupnění Květné a Podzámecké zahrady návštěvníkům se zdravotním postižením a za vydání metodiky zpřístupnění a prezentaci památek zahradního umění návštěvníkům s omezenou schopností pohybu a orientace.
Národní rada osob se zdravotním postižením ČR republiky letos obdržela 88 návrhů. V 1. kole bylo do čtyř kategorií nominováno celkem dvacet projektů, v každé kategorii vždy pět návrhů. Ve 2. kole vítěze v každé kategorii vybere hodnotící výbor, který tvoří zástupci z vládního výboru pro zdravotně postižené občany, Svazu měst a obcí, krajů a NRZP ČR. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen Mosty 2015 proběhne 24. března 2016 v Českých Budějovicích za účasti patronky ceny Livie Klausové, hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly a primátora Českých Budějovic Jiřího Svobody. Cenu Mosty navrhla a vytvořila akademická sochařka Jitka Wernerová. Cena je uměleckým ztvárněním mostu z lidských rukou a je z glazované keramiky.
ZDROJ a více informací ZDE
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.