středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Martin Chodúr při interpretaci Písně o mé zemi na koncertě Lýra´50 - Mám rozprávkový dóm v Bratislavě (2016)
© Foto: Patrik RatajskýMartin Chodúr na galakoncertě hvězd Časy se mění

PRAHA: Městská část Praha 2 ve spolupráci s Uměleckou agenturou Petra Soviče pořádá u příležitosti 30. výročí sametové revoluce ojedinělý galakoncert hvězd s názvem Časy se mění (1968 – 1989). Během dvouhodinového koncertu ve Vinohradském divadle zazní za doprovodu orchestru Golden Big Band Prague populární české melodie připomínající období boje za svobodu naší země. Martin Chodúr zazpívá slavný song Karla Černocha a Pavla Žáka Píseň o mé zemi.

13.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Kromě Martina Chodúra na koncertu vystoupí i letošní jubilantky Eva Pilarová a Naďa Urbánková a také Jana Koubková, Jitka Zelenková, Petra Černocká, Václav Noid Bárta, Markéta Konvičková, Adam Mišík, Tereza Mašková, Janek Ledecký, Zuzana Vlčeková, Jaroslav Hutka a Prime Time Voice.

Martina Chodúra vždy zajímá nejen to, o čem zpívá. Pokud zařadí do svého repertoáru převzatou píseň, chce vědět, v jaké době a konstelaci zazněla a jaké byly její osudy. A Píseň o mé zemi má pěkně pohnutý osud! „Na Lyře v roce 1969 panovalo pěkné dusno. Právě uplynulo deset měsíců od vpádu okupačních vojsk do Československa, mráz přicházející z Kremlu byl stále silnější a dvě písně, které měly na Lyře zaznít, odporovaly politické linii státu a květnovému usnesení pléna ÚV KSČ“, říká Chodúr. „Šlo o písně Musím zpívat dál a Píseň o mé zemi. První měl zpívat Waldemar Matuška, druhou Karel Černoch. Snahy o to, aby tyto písně na Lyře´69 nezazněly, sílily. Československá televize kvůli nim dokonce chtěla zrušit přímý přenos z festivalu. Pomohl až mimořádně silný odpor zpěváků a zpěvaček, kteří pohrozili, že pokud nebude přímý přenos, na Lyře´69 nevystoupí. Organizátoři festivalu, stranické a televizní vedení nakonec ustoupily, protože hrozila i velká mezinárodní ostuda. A tu si nikdo nemohl dovolit! Píseň Mám zpívat dál za onemocnělého Waldemara nakonec zazpíval autor hudby Karel Kopecký, ale porota ji ze soutěže nemilosrdně vyřadila s tím, že není možné, aby soutěžila píseň v podání jiného interpreta, než který ji nahrál na desky. Karel Černoch Lyru´69 s Písní o mé zemi vyhrál. Dlouho se ale z vítězství neradoval, protože píseň byla zakázána, a on se dočkal pětiletého zákazu činnosti. Mohl vystupovat jen v malých klubech, kam se vešlo jen padesát lidí, začal mít jako otec rodiny finanční problémy. Nakonec byl okolnostmi donucen Zlatou Bratislavskou lyru vrátit. Vůbec ho za to neodsuzuji, protože nikdo z nás neví, jak by se v podobné situaci pod velkým tlakem zachoval. Píseň o mé zemi je nádherná a text Pavla Žáka stejně aktuální jako v době svého vzniku. Rád tuhle písničku připomínám svým vrstevníkům a vždycky se ze všech sil snažím, abych ji zazpíval skutečně nejlépe, jak umím Tahle píseň si to totiž zaslouží!“, dodává Chodúr.

16. listopadu letošního roku oslaví Martin Chodúr svým samostatným koncertem 10 let svého působení na scéně naší populární hudby. Na koncertě ho doprovodí jeho kapela MACH a hostem koncertu bude operní sopranistka Lucie Silkenová.  11. a 12. prosince pak bude mít Martin Chodúr v Kongresovém centru Zlín dva koncerty s Filharmonií Bohuslava Martinů a na jeviště pozve i operní sopranistku Patricii Janečkovou,  absolutní vítězku soutěže Talentmanie z roku 2010. Patricia se pak v roce 2014 stala i absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě a získala stipendium na pěvecké kurzy v Arezzu.

Martin Chodúr – Píseň o mé zemi (2016) - https://www.youtube.com/watch?v=jPyDvBVKDSQ

Vstupenky na koncert Časy se mění jsou v prodeji v pokladně Divadla na Vinohradech i online, a to v cenách již od dvou set korun.

Zdroj: JUDr. Jan Adam, PR

Mohlo by vás také zajímat...