čtvrtek
3. prosince 2020
svátek slaví Svatoslav
Logo
© Asociace profesionálních fotografůKultura v časech pandemie

ČR: Jak se potýká s dopadem koronaviru umělecká sféra a do jaké míry jednotlivým oborům může pomoci dotační program COVID-Kultura II? Zeptali jsme se MgA. Jana Pohribného, prezidenta Asociace profesionálních fotografů České republiky (APF ČR).

Autor článku: 
Lenka Krejzová

Muzikanti, divadelníci i výtvarníci jsou již od jara jednou z existenčně nejpostiženějších skupin. O fotografech se ale cudně mlčí. Jaká je situace ve vašem oboru?

V důsledku zmrazení nebo značného omezení chodu kultury mnozí přišli o práci stejně jako herci nebo muzikanti. Současná pandemie zasahuje, podobně jako u dalších výtvarných oborů, také ty fotografy, kteří žijí z volného umění a nemohou v současné době vystavovat a tím prezentovat svoje dílo divákům a potenciálním kupcům. Bohužel vidět dílo on-line na webu a originál v galerii či muzeu může být pro kupce či sběratele zásadní rozdíl. Řada našich členů také přišla o veřejné přednášky, workshopy a výuku zejména praktického charakteru. Ne vše lze sdělit prostřednictvím videoprezentací a ne všichni vyučují ve státem podporovaných školách či kulturních institucích. Také segment reklamy, služeb a marketingu, kde se uplatňuje tvorba profesionálního fotografa, je nyní ve značném útlumu, protože firmy šetří na výdajích i v této oblasti.   

 

Fotografové jsou veřejností – možná naivně – vnímáni díky snímkům publikovaným v médiích jako poměrně vytížená profese

My jsme samozřejmě rádi, že alespoň někdo z našich řad nachází v této nelehké době uplatnění, ale tito fotografové–reportéři tvoří jen malou část naší profesní komunity.

 

Jako představitel Asociace profesionálních fotografů České republiky (APF ČR) jste zhruba před týdnem adresoval otevřený dopis ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi, v němž uvádíte, že z pohledu vašeho oboru vnímáte program podpory v kultuře jako diskriminační. Z jakého důvodu? 

Je bezesporu dobré, že Ministerstvo kultury společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR vyhlásilo program podpory COVID-Kultura II, ale ani ti profesionální fotografové, kteří se živí výhradně fotografováním divadla, hudby, baletu atd. tj. živé kultury, pro kterou je především program určen, na ni nedosáhnou. Argument, který nám byl od úředníků ministerstva sdělen, že „fotograf může fotografovat něco jiného…“ není zcela na místě. Považujeme proto za důležité upozornit na nevyváženost podpory v kultuře. Zatím na oficiální odpověď z ministerstva čekáme.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-OLOMOUC: Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravuje na 7. prosince slavnostní benefiční koncert. Připomene jím významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Adventní koncert zazní v podání špičkového hudebního souboru Trio Martinů a Moravská filharmonie ho divákům zprostředkuje živě díky online přenosu přímo z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, dobrovolné příspěvky od posluchačů poplynou na podporu projektů Charity Česká republika. Záštitu nad koncertem převzal Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita moravský.

Celá ČR, Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.12.2020

ČR: Jak se potýká s dopadem koronaviru umělecká sféra a do jaké míry jednotlivým oborům může pomoci dotační program COVID-Kultura II? Dosáhne na něj každý, kdo má nárok? Zeptali jsme se Jana Julínka, zakladatele a vedoucího Divadla RePublika.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Ostatní
Nepřehlédněte
02.12.2020

ČR-PRAHA: Kde roste nejstarší pražský strom? Jak se střílelo pražské poledne? Kam se ztratil originál zakládací listiny Karlovy univerzity? Kdo byl pivní král? A devadesát dalších příběhů z historie staré Prahy přináší kniha oblíbená u čtenářů i průvodců po Praze. Vydává Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
01.12.2020

BOHUMÍN: Koronavirus a s ním související přísná hygienická opatření nikoho nešetří. Bohumínští kvůli němu letos přišli o tradiční vánoční jarmark i rozsvěcování vánočních stromů s koncertem a ohňostrojem. Obě akce byly v plánu o předešlém víkendu. Letošní první adventní neděli tak lidé rozjímali doma a slavnostně nazdobené stromy na zdejším náměstí T. G. Masaryka rozsvítili elektrikáři v tichosti a bez diváků. Tereza Rezková, která Bohumíňákům měla u této příležitosti zazpívat, vzkázala, že dorazí příští rok.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
03.12.2020