středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Logo
© Archiv pořadateleKteré audioknihy budou ty nejlepší za rok 2020? Nominovány byly…

ČR: V  klání o nejlepší audioknihu za rok 2020 se utká 94 přihlášených titulů od 22 vydavatelů v celkem 10 kategoriích. Nejvíce nominací získala nakladatelství OneHotBook a Témbr (Euromedia Group). Slavnostní vyhlášení dalšího ročníku udílení cen v oblasti audioknih a mluveného slova Ceny AVA –  Alza.cz Audiokniha roku 2020 proběhne 6. května.

Autor článku: 
Pavel Turner

Vlastníci, Šikmý kostel, Velká vlaková loupež, Okno Smrti, Egypťan Sinuhet, ale také Vilma Cibulková, Tereza Dočkalová, Lukáš Hlavica, Igor Bareš či Vojtěch Kotek, to je jen část nominovaných v soutěži o nejlepší audioknihy za uplynulý rok. Ceny AVA – Alza.cz Audiokniha roku vyhlašuje od roku 2014 Asociace vydavatelů audioknih, která zastřešuje největší česká vydavatelství produkující audioknihy a mluvené slovo. Udílení cen proběhne letos již po osmé.

Rozhodovat bude osmnácti členná odborná porota v dvoukolovém hlasování v deseti kategoriích. „Hlasování v prvním kole bylo velmi těsné a ve třech kategoriích bylo kvůli rovnosti bodů na některých pozicích potřeba svolat ještě rychlý doplňkový rozstřel. Výsledkem jsou ale nominace, za které se český audioknižní trh určitě nemusí stydět. Ve druhém kole odborná porota vybírá z toho nejlepšího a já očekávám, že boj o první místo bude ještě velmi zajímavý,“ říká předseda poroty Jakub Horák.

Pětice nominovaných audioknih v každé kategorii po hlasování v prvním kole naleznete níže.

Zmiňované kategorie doplní také Zvláštní cena AVA za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova. V minulosti ji získali například Jan Jiráň, Hana Maciuchová, Josef Somr, Zdeněk Svěrák nebo Jiří Dvořák. I letos byla spuštěna oblíbená Cena posluchačů, která dává všem milovníkům knih ve zvukové podobě možnost dát svůj hlas jednomu z 94 nominovaných titulů (hlasování probíhá od 1. března do 15. dubna na www.audiokniharoku.alza.cz).

Již podruhé se hlavním partnerem soutěže stává společnost Alza.cz. „Obliba audioknih u našich zákazníků stále roste. Chceme podporou této soutěže vzdát hold všem, kteří oblíbeným titulům dávají nový rozměr a zpřístupňují je tak dalšímu publiku,“ říká Hana Žáková, senior business developer pro Alza Media.

Cena posluchačů odkaz zde: www.audiokniharoku.alza.cz
Více informací na: www.audiokniharoku.cz
Obaly nominovaných titulů zde: http://nominacear2020.jdem.cz

Nominace v jednotlivých kategoriích v abecedním pořadí:

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba
Egypťan Sinuhet (OneHotBook)
Jediný příběh (Témbr, Euromedia Group)
Prolhaný život dospělých (Radioservis)
Sophiina volba (OneHotBook)
Tapetář (Témbr, Euromedia Group)

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba
Mengeleho děvče (Témbr, Euromedia Group)
Možnosti milostného románu (Radioservis)
Svědectví (OneHotBook)

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Dagmar Straková a Marta McCabe. Dvě energií a nápady překypující ženy sice vedou v zahraničí české školy, ale poznaly se (zatím jen virtuálně) díky jinému společnému cíli. Tím je podpora korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Dagmar a Marta spolupracují úzce v rámci mezinárodní iniciativy Chceme volit distančně, která už dokázala spojit obrovské množství Čechů po celém světě. Všech těch, kteří mají zájem snadněji volit v českých volbách. O obou dámách se dá říct s trochou nadsázky, že se jim podařilo pohnout českým světem napříč světadíly, ale částečně už i českým parlamentem:

Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021