středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Krása střídá nádheru
© Foto: Marianna Borecká



Krása střídá nádheru a Geissleři s Ensemble Damian slaví Moliérovy narozeniny obnovenou premiérou

PRAHA: Geisslers Hofcomoedianten ve spolupráci s orchestrem Ensemble Damian připravili ke 400. výročí narození Moliéra obnovenou premiéru hry Psyché pod názvem Krása střídá nádheru. Slavnostní uvedení s živým komorním orchestrem ve složení Jiřina Marešová (pozitiv), Marek Kubát (arciloutna) a Jakub Michl (viola da gamba) se uskuteční 14. ledna 2022 v Divadle VILA Štvanice.

14.01.2022
Autor článku: 
Kateřina Hubertová

Krása střídá nádheru je příběh o kráse, která svedla samotného Amora, o kráse, která ženy uráží a muže dovádí k šílenství. Adaptace nesmrtelného příběhu o Amorovi a Psyché vás zavede do světa bohů a jejich výstředních her.

Moliérova hra Psyché se řadí mezi jeho nejlepší díla, přesto byli Geissleři v roce 2018 prvními, kdo ji zinscenoval v českém překladu. Původní hra patřila do žánru tzv. tragikomedie-baletu, Molière na ní spolupracoval spolu s dalšími dvěma autory – Pierrem Corneillem a Philippem Quinaultem, o hudební podobu se postaral Jean-Baptiste Lully.

Současná autorská úprava, která kombinuje pohybové, činoherní, loutkové i hudební divadlo, zkoumá především téma krásy a manipulace. „Inscenaci jsme dali podtitul božská tragikomedie, protože chceme sledovat bohy – nejen ty antické, ale jejich současné transformace a to, jak zasahují do našich životů,“ přibližuje režisér Petr Hašek.

Hudbu k inscenaci složil současný český skladatel a umělecký vedoucí souboru Ensemble Damian Tomáš Hanzlík ve svém osobitém stylu neobarokního minimalismu. V nové úpravě ji od ledna 2022 zahraje živý komorní orchestr ve složení Jiřina Marešová (pozitiv), Marek Kubát (arciloutna) a Jakub Michl (viola da gamba).

Geisslers Hofcomoedianten už 20 let tvoří současné hravé divadlo inspirované barokem. Neusilují ale o rekonstrukci původních barokních her a předloze dávají současný rozměr, objevují nadčasová témata, zapomenuté příběhy, odkazy slavných divadelních osobností a paralely mezi minulostí a současností. Od roku 2014 Geisslers pravidelně hrají na jevišti Divadla VILA Štvanice, kde také od roku 2015 pořádají festival pro rodiny s dětmi VILOmeniny. Od svého počátku jsou Geissleři součástí festivalu barokního divadla a hudby THEATRUM KUKS. Každoročně v létě vyráží soubor na turné napříč Českou republikou a pod hlavičkou Festivalu zámeckých a klášterních divadel oživuje místa s divadelní historií.

www.geisslers.cz | facebook.com/geisslers

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024