středa
19. ledna 2022
svátek slaví Doubravka
Krása střídá nádheru
© Foto: Marianna BoreckáKrása střídá nádheru a Geissleři s Ensemble Damian slaví Moliérovy narozeniny obnovenou premiérou

PRAHA: Geisslers Hofcomoedianten ve spolupráci s orchestrem Ensemble Damian připravili ke 400. výročí narození Moliéra obnovenou premiéru hry Psyché pod názvem Krása střídá nádheru. Slavnostní uvedení s živým komorním orchestrem ve složení Jiřina Marešová (pozitiv), Marek Kubát (arciloutna) a Jakub Michl (viola da gamba) se uskuteční 14. ledna 2022 v Divadle VILA Štvanice.

14.01.2022
Autor článku: 
Kateřina Hubertová

Krása střídá nádheru je příběh o kráse, která svedla samotného Amora, o kráse, která ženy uráží a muže dovádí k šílenství. Adaptace nesmrtelného příběhu o Amorovi a Psyché vás zavede do světa bohů a jejich výstředních her.

Moliérova hra Psyché se řadí mezi jeho nejlepší díla, přesto byli Geissleři v roce 2018 prvními, kdo ji zinscenoval v českém překladu. Původní hra patřila do žánru tzv. tragikomedie-baletu, Molière na ní spolupracoval spolu s dalšími dvěma autory – Pierrem Corneillem a Philippem Quinaultem, o hudební podobu se postaral Jean-Baptiste Lully.

Současná autorská úprava, která kombinuje pohybové, činoherní, loutkové i hudební divadlo, zkoumá především téma krásy a manipulace. „Inscenaci jsme dali podtitul božská tragikomedie, protože chceme sledovat bohy – nejen ty antické, ale jejich současné transformace a to, jak zasahují do našich životů,“ přibližuje režisér Petr Hašek.

Hudbu k inscenaci složil současný český skladatel a umělecký vedoucí souboru Ensemble Damian Tomáš Hanzlík ve svém osobitém stylu neobarokního minimalismu. V nové úpravě ji od ledna 2022 zahraje živý komorní orchestr ve složení Jiřina Marešová (pozitiv), Marek Kubát (arciloutna) a Jakub Michl (viola da gamba).

Geisslers Hofcomoedianten už 20 let tvoří současné hravé divadlo inspirované barokem. Neusilují ale o rekonstrukci původních barokních her a předloze dávají současný rozměr, objevují nadčasová témata, zapomenuté příběhy, odkazy slavných divadelních osobností a paralely mezi minulostí a současností. Od roku 2014 Geisslers pravidelně hrají na jevišti Divadla VILA Štvanice, kde také od roku 2015 pořádají festival pro rodiny s dětmi VILOmeniny. Od svého počátku jsou Geissleři součástí festivalu barokního divadla a hudby THEATRUM KUKS. Každoročně v létě vyráží soubor na turné napříč Českou republikou a pod hlavičkou Festivalu zámeckých a klášterních divadel oživuje místa s divadelní historií.

www.geisslers.cz | facebook.com/geisslers

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022