středa
4. října 2023
svátek slaví František
Nádražní budova v Karviné
© Foto: Marek Konieczny



Královnou sbírek je letos nádražní budova v Karviné

ČR: Odkup historické budovy v Karviné opanoval letošní soutěž MÁME VYBRÁNO. V kategorii Cena veřejnosti získal 40 procent všech hlasů. Výsledky 13. září vyhlásil pořádající Institut pro památky a kulturu v prostorech pražského dominikánského kláštera.

Autor článku: 
Jan Štifter/ika

Volání S. O. S. Karviná vyslyšely více než tři tisíce lidí. Sbírkou proti demolici, slibují její pořadatelé. Objekt z konce 19. století chtěla Správa železnic zbourat, spolek se ale rozhodl, že historickou budovu vykoupí. Lidé se tak skládají, aby nádraží vyplatili – a nabídli mu důstojnou budoucnost.

„První krok, zastavení demolice, se podařil. Nádražní budova v Karviné – Novém Městě, pocházející z roku 1898, je jednou z mála dochovaných historicky cenných staveb na území města a symbolem průmyslového rozvoje obce na počátku 20. století. V době svého vzniku se stala onou pomyslnou bránou do světa,“ vysvětluje Radim Kravčík ze sdružení S. O. S. Karviná.

Na druhé místo lidé svým hlasováním posunuli opravu varhan ve Vysokých Studnicích (Život pro varhany, z. s.), třetí pozici obsadila záchrana kostela sv. Linharta na Kostelním ostrově (Obec Pasohlávky). Institut pro památky a kulturu mezi finalisty tentokrát rozdělil částku ve výši 115 tisíc korun – karvinské nádraží si tak na účet připisuje 44.500 korun, varhany 13.500 korun a kostel sv. Linharta 10.500 korun. Za 11 let existence soutěže MÁME VYBRÁNO tak na oceněné sbírky odeslal institut už téměř celý jeden milion korun.

„Takový výrazný náskok při hlasování jsme v soutěži ještě neměli. Snad jen Junáci získali v minulosti výraznější náskok u své sbírky na údržbu a rekonstrukci mohyly na Ivančeně, tedy opět Moravskoslezský kraj. Je vidět, že tam žijí opravdoví srdcaři a lidé s láskou k historii. Jen nadšení ovšem nestačí. Všichni lidé kolem nádražní budovy v Karviné museli pro výsledek něco reálně udělat. Je to obdivuhodné. Věřím, že i tento příklad může inspirovat další lidi, kterým památky nejsou lhostejné,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Finančně nejúspěšnější sbírkou se letos stala oprava kostela v Rapotíně, podařilo se získat přes tři miliony korun. V těsném závěsu je obnova dřevěného kostela Božího Těla v Gutech, na třetí pozici se pak objevila obnova požárem zničeného kostela sv. Michaela v pražské zahradě Kinských.

Cenu redakce získal spolek Sanctus Castulus s projektem Obnova tuzemského zvonového fondu a jeho technického zajištění. Ocenění si odnesli také nadšenci zubrnické museální železnice a Hrady na Malši, které sbírají peníze na výzkum a dokumentaci středověkých sídel v nejjižnějších Čechách.

Soutěž MÁME VYBRÁNO podporuje veřejné sbírky od roku 2012. „Do té doby vlastně nikdo nevěděl, kolik je u nás veřejných sbírek na památky, nebyl v tom přehled. Nikdo ani neuměl odpovědět, kolik se na tyto účely vybere peněz. To jsme chtěli změnit. V roce 2012 jsme zmapovali přes sto sbírek, letos jich bylo už přes tři sta. Tím, že sbírky mapujeme, píšeme o nich, oceňujeme je, inspirujeme další k tomu, aby zachránili kus našeho společného kulturního dědictví,“ doplňuje Aleš Kozák.

www.propamatky.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023