pátek
4. října 2024
svátek slaví František

Jihočeský kraj

Jihočeský kraj

Skanzen Horní Falce zve na podzimní návštěvu

ZAHRANIČÍ-HORNÍ FALCE: Nastal podzim a jako obvykle máme pro návštěvníky připravený pestrý program: První neděli v říjnu 6.10. se bude konat den muzejních zvířat a zaměříme se letos na zvířata, která přímo ve skanzenu chováme. Ovce, kozy, krávy, prasata i drůbež se ve skanzenu pohybují volně na pastvinách. Jedná se především o původní plemena a právě máme čerstvý přírůstek – v září se narodil malý býček plemena Pinzgauer. O historii a přednostech starých plemen se můžete informovat v NJ u našich průvodců k dipozici. Pro děti bude připravené kreativní vyrábění.

od 06.10.2024 do 20.10.2024
11:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

V neděli 13.10. proběhne od 13 hod. výlov muzejních rybníků. Horní Falc je známá rybníkářská oblast a chov kaprů je od středověku výnosným odvětvím. Vylovené ryby se budou nejprve počítat a vážit a ty menší přemístíme do rybníků na přezimování. Ve mlýně Rauberweiher si můžete prohlédnout výstavu o historii rybníkářství. Muzejní hostinec nabídne tentokrát rybí speciality. Dílnička pro děti: budou se vyrábět rybky, které si jako suvenýr můžete odnést domů.

V neděli 20.10. pořádáme tradiční Posvícenský trh. Řemeslníci z Bavorska i z Čech přivezou široký sortiment zboží. Keramiku, košíky, výrobky ze dřeva, zboží pletené i šité. Pořídit se zde dá spousta užitečných věcí jako přírodní mýdla, svíčky nebo originální šperky. Je po sklizni a farmáři nabídnou čerstvé dobroty z ovoce a zeleniny. Místní zahradnický spolek zde bude vyrábět podzimní dekorace z přírodních materiálů. Součástí akce je také velká výstava jablek za přítomnosti odborníků - pomologů. Děti se mohou těšit na malý kolotoč a nebudou chybět ani posvícenské sladkosti.

Prohlídku skanzenu lze spojit s příjemnou procházkou podzimní přírodou. Každou neděli peče muzejní pekař kváskový chléb a nabídne i různé druhy pečiva ke kávě. V muzejním hostinci si můžete dopřát posezení a správnou bavorskou svačinu s pivem.

Akce jsou v ceně muzejní vstupenky a parkování je k dispozici zdarma.

www.freilandmuseum-oberpfalz.de

Svatováclavská potulka - poznejte Nadějkovsko jinak

NADĚJKOV: V sobotu 28. září se můžete vydat na Svatováclavskou potulku, vycházku po méně známých a obnovených cestách Nadějkovska. V tento den uvidíte, uslyšíte a potkáte krajinu jinak - skrze instalace, performativní akce, texty a setkání.

28.09.2024
08:00
Autor článku: 
Olga Černá

Začátek i konec 9 km dlouhé „potulky“ je  v bývalém nadějkovském kině (zadní vchod budovy obecního úřadu), kde si poutníci už od 8 hodin mohu vyzvednout mapu cesty s dalšími informacemi. Podrobnosti jsou zveřejněny také na webu spolku Zachovalý kraj.

Trasa potulky je značená bílými kameny, na některých místech obrázkem panáčka. Není bezbariérová, vede po polních a lesních cestách a je vhodná pro pěší. Při dobré fyzické kondici a toleranci k nepohodlí ji můžete projet i na kole nebo s dobrým terénním kočárkem.
Psy, prosím, mějte na vodítku.

Možnosti stravování na trase jsou omezené, organizátoři doporučují vzít s sebou svačinu a něco na společný stůl. Drobné občerstvení bude připraveno v polovině cesty, v osadním domku v Kališti. Hostinec U Jandů v Nadějkově otevře ve 12 hodin, od 15 hodin zde bude hrát country kapela z Kaliště.

Závěr potulky bude patřit setkání s básníkem, hudebníkem a poutníkem Luďkem Čertíkem v nadějkovské Čajovně Na stezce (v kině). Začne v 18 hodin a moderovat jej bude Tomáš Míka, básník, učitel a chodec ze Sedlce-Prčice.

Většina výtvarných objektů, které pro potulku vytvoří téměř dvacet místních i přespolních umělců, zůstanou na místě do 20. října. V tento den celý projekt uzavře divadelní zážitek Při chůzi, který uvede Missing Pages Theatre Aleny Skálové také v Čajovně Na stezce od 15.30 a 16.30.

Akci pořádají spolky Naplaveno, Zachovalý kraj, Okrašlovací spolek pro Nadějkov a okolí a České Budějovice - Evropské hlavní město kultury 2028 za podpory Obce Nadějkov.

 

 

Koncert solidarity: ČEZ fest v Českých Budějovicích mění program. Ewa Farna a Tata Bojs budou hrát na podporu oblastí postiženými povodněmi

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Z důvodu extrémní povodňové situace na území celé České republiky dochází ke změně programu rodinného festivalu ČEZ fest v Českých Budějovicích. Uskuteční se pouze páteční koncerty pod názvem Koncert solidarity.

Festival ČEZ fest, který měl v Českých Budějovicích přinést tři dny plné kultury, hudby a sportu, upravuje svůj program kvůli aktuálním povodním. Zrušeny jsou čtvrteční a sobotní akce, avšak páteční koncerty pod novým názvem Koncert solidarity se uskuteční na Náměstí Přemysla Otakara II. Pátek tedy bude stále patřit hudbě, ale tentokrát s cílem podpořit ty, kteří byli zasaženi povodněmi. Během koncertu Ewy Farne a Tata Bojs budou návštěvníci moci přispět libovolnou částkou na pomoc lidem zasaženým povodněmi. A to jednoduše pomocí QR kódu Charity ČR, který bude k dispozici po celou dobu koncertu. Kromě toho bude na místě stát Oranžové kolo Nadace ČEZ, kde budou moci šlapat kilometry na pomoc zasaženým obcím Plav a Benešov nad Černou.

20.09.2024
Autor článku: 
Nikola Páleníčková

„Vzhledem k aktuální situaci jsme se rozhodli redukovat program festivalu na páteční večer a zaměřit se na podporu těch, kteří to nyní nejvíce potřebují. Věříme, že společně můžeme pomoci,“ říká Robin Fritzen, pořadatel festivalu. Dodává, že festival stále zůstává zdarma. „Doufáme, že i díky tomu se nám povede vybrat co nejvíce finančních prostředků, které budeme moci věnovat těm, kdo je nyní nejvíce potřebují.”

Akce začíná na Náměstí Přemysla Otakara II. v 17 hodin odpoledne vystoupením vítěze regionální soutěže Zapínač. Poté vystoupí od 19 hodin známá česká hudební skupina Tata Bojs a od 21 hodin se publikum může těšit na úspěšnou zpěvačku Ewu Farnou. Další informace o festivalu naleznete na stránkách www.cezfest.cz nebo na Facebooku https://www.facebook.com/cezfest24.

 

Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

Partnery akce jsou Volkswagen, Decathlon, Emco, Gemerka.

Hlavním mediálním partnerem je Evropa 2. Mediálním partnerem je Deník a Drbna.cz.

Akce vzniká ve spolupráci s Českým florbalem, CZ.BASKETBAL, Česká Baseballová Asociace a Česká Softballová asociace.

 

Blatenský fotofestival 2024: ČAS v objektivu špičkových fotografů

BLATNÁ: Třetí zářijový víkend se uskuteční již 19. ročník Blatenského fotofestivalu, který letos přináší téma ČAS. Festival nabídne výstavy předních představitelů československé fotografické scény a také menší projekty začínajících autorů, jejichž díla vybrala odborná porota. Mezi vystavujícími umělci pro rok 2024 jsou jména jako Peter Župník, Jaroslav Beneš, Jan Pohribný, Rudo Prekop, Miroslav Hlinka, Miroslav Němeček, Lena Gallovičová. Kromě nich se můžete těšit také na díla Liberecké školy foto•grafické a dalších 30 fotografů z tzv. Otevřené scény. Program bude moderovat Honza Flaška a hudebně ho doprovodí písničkář Marek Vojtěch. Výstavy budou rozprostřeny na více než deseti místech v Blatné. Doprovodný program, zahrnující přednášky předních fotografů a Ozvěny Fotojatek, se uskuteční v kinosále Sokolovny.

od 21.09.2024 do 22.09.2024
Autor článku: 
Markéra Fiřtová

V Městském muzeu Blatná bude k vidění tvorba Petera Župníka (*1961), slovenského fotografa patřícího do Slovenské nové vlny. Jeho výstava Pred očami přináší pohled na svět, který máme před sebou, ale často ho přehlížíme. Jaroslav Beneš (*1946) vystaví snímky ze své Série L.D., kde zachycuje atmosféru pařížské čtvrti La Défense.

Na zámku Blatná budou návštěvníci moci zhlédnout výstavu Spi, rituální krajino Jana Pohribného (*1961), jehož specializací je inscenovaná krajinářská fotografie. K vidění bude také projekce Kosmos Rudo Prekopa (1959), který je rovněž významným představitelem Slovenské nové vlny. Vizuální umělkyně Lena Gallovičová (*1985) uvede instalaci Živá voda, svätá voda, která odkazuje na očistné koupele a sílu vody.

V Kulturní kavárně Železářství U Šulců představí Miroslav Němeček (*1964), provozovatel pražské Kreativní školy fotografie, své autorské soubory Doteky věčnosti a Půlnoční madony. Oba cykly výrazně reflektují téma času, které je hlavním motivem letošního festivalu.

Soubor Momenty ticha od Miroslava Hlinky bude vystaven v kapli sv. Michaela Archanděla. Fotografie z kostnic připomenou, že čas, který máme na tomto světě, je omezený.
Neméně zajímavé budou i projekty autorů tzv. Otevřené scény, jejichž fotografie byly vybrány odbornou porotou. Prezentovat se budou také dvě školy: Liberecká škola foto•grafická a SUPŠ Uherské Hradiště.

Obě odpoledne budou věnována přednáškám, na kterých vystoupí mimo jiné vystavující autoři Jan Pohribný a Rudo Prekop. Součástí programu bude také projekt Negativy z popelnice, se kterým vystoupí Martin Wágner a Josef Moucha. Návštěvníci se mohou těšit také na Ozvěny Fotojatek moderátora Honzy Flašky, které nabídnou projekce pečlivě vybraných fotosérií od předních světových i domácích tvůrců, doplněné hudební podmalbou.

Celý program je návštěvníkům přístupný za dobrovolné vstupné.

Podrobné informace najdete na www.fotofestival.cz 

Setkání heligonkářů ve Skanzenu Horní Falce - Bavorsko

HORNÍ FALCE. Co je vlastně heligonka? Jedná se o diatonickou tahací harmoniku s knoflíkovou klávesnicí. V neděli 25. srpna se ve skanzenu v Neusath bude konat v pořadí druhé otevřené setkání heligonkárů. Pořadatelem je hornofalcký spolek přátel lidové hudby společně se Skanzenem Horní Falce.

25.08.2024
10:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

Své umění zde předvedou muzikanti ze zdejšího regionu a představí mnohostrannost těchto nástrojů, na kterých lze hrát lidovky zrovna tak jako jiné hudební žánry. Prohlídku skanzenu tentokrát můžete spojit s poslechem i tancem.

Kromě hudební produkce se dozvíte zajímavá fakta o tzv. štýrských harmonikách. Odborníci přitom vysvětlí jak funguje hraní zpaměti a budou referovat o nauce jednotlivých hmatů. Hudební dům Wittl z Parsbergu přiveze několik exemplářů k prohlédnutí a vysvětlí, jaká technika se v těchto nástrojích skrývá. Účast na workshopech je v rámci akce zdarma.

Začátek je v 10 hod. a workshopy v němčině se budou konat od 11-13 hodin. Zhruba od 13 hodin zazní v kulise historických budov pro potěšení návštěvníků hudba. Muzejní hospůdka nabídne následně příjemné posezení ve stínu stromů a pravou bavorskou svačinu.

Prozatím se přihlásilo více než 40 heligonkářů a pokud bude mít někdo další zájem - je srdečně vítán! Pro návštěvníky s vlastním nástrojem je pak vstup zdarma.

Platí se pouze muzejní vstupenka a dostatek parkovacích míst je k dispozici.

www.freilandmuseum-oberpfalz.de

Velkolhotecké varhany oslaví 150 let od svého vzniku

VELKÁ LHOTA: V sobotu 3. srpna 2024 si varhanním koncertem připomeneme 150. výročí postavení a instalace varhan v horním kostele Evangelického tolerančního areálu ve Velké Lhotě. Místní varhany jsou dílem varhanáře Františka Svítila mladšího z Nového Města na Moravě a pocházejí tedy z roku 1874. Jedná se o dvoumanuálový nástroj pozdně barokního charakteru s 16 rejstříky a je památkově chráněn. Je majetkem Českobratrské církve evangelické ve Velké Lhotě.

03.08.2024
18:00
Autor článku: 
Josef Čudlý

Pozvání přijala brněnská varhanice Hana Bartošová, která koncertně vystoupila téměř ve všech státech Evropy a také v USA. Spolupracuje s celou řadou sólistů a hudebních ansámblů a také u nás ve Velké Lhotě zahrála již v roce 2016. Jako pedagog se věnuje výchově mladých varhaníků, zasedá v soutěžních porotách a komisích pro výstavbu nových varhan. V současné době působí jako umělecká ředitelka a dramaturgyně Brněnského varhanního festivalu.

Jsme vděčni za to, že paní Bartošová přijala pozvání k tomuto koncertu, že jsme společně našli přijatelný termín koncertu pro obě strany a moc se na ni samotnou a na její hru těšíme.

Koncert začíná v 18 hodin, vstupné činí 120,- Kč a vstupenky je možné zakoupit přímo na místě. Vchod do kostela bude umožněn od 17:30 hodin.

Milí přátelé,

přijďte tedy (nebo přijeďte) v uvedeném termínu do Velké Lhoty poslechnout si krásné barvy tónů unikátních varhan, můžete si přitom odpočinout od běžných denních starostí a také se můžete dovědět mnoho zajímavého o varhanách jako takových.

Těšíme se na vaši návštěvu na tomto, již druhém koncertě Koncertní sezóny Velká Lhota 2024, kterou pořádá Kulturní spolek Velká Lhota.

Oslavme společně 150. výročí instalace zmíněných varhan!

 

Josef Čudlý

Kulturní spolek Velká Lhota

www.festivia.cz

Do Dobršské brány letos vstoupí světové klavírní hvězdy Nik Bärtsch, Pablo Held, Helge Lien, Ignacy Wiśniewski, Aki Rissanen nebo Benjamin Moussay

DOBRŠ: Originální dramaturgie Mezinárodního hudebního festivalu Dobršská brána, vytvořená na platformě malé komorní události, situované do venkovského prostředí malé pošumavské vesničky Dobrš, pokračuje ve své tradici a ambicích představit vždy v půlce srpna kromě českých i další přední evropské a světové hvězdy.

od 16.08.2024 do 17.08.2024
Autor článku: 
Ivo Kraml

Každý ročník festivalu se zaměřuje na konkrétní nástroj; stejně jako loni to byly housle, rok 2024 podtrhne sílu zvuku klavíru. Festival, který nabízí experimentální současný jazz, etno, ale i hudbu s přesahy do klasiky nebo popu, znají příznivci nejen jazzu z mnoha zemí světa. Na relativně malých podiích mohou příchozí poslouchat muzikanty, jinak hrající pro neporovnatelně větší publikum. I to je specifikum tohoto malého velkého festivalu.

V historických kulisách vzácných památek se představí věhlasný švýcarský klavírista Nik Bärtsch se zen-funkovým kvartetem Ronin, z Německa pak přijíždí trio světové úrovně s mimořádným talentem, jehož protagonistou je Pablo Held nebo hudební experimentátorka, pianistka a skladatelka Magda Mayas. Severskou hudbu tentokrát zastupují finský jazzový hudebník Aki Rissanen, který je známý svým inovativním přístupem k hudbě a schopností spojovat různé žánry a vlivy do celistvého zvuku nebo norský nositel Grammy Helge Lien, známý svým mistrovstvím v umění modulárního klavíru. Francii bude reprezentovat klávesový kouzelník Benjamin Moussay, ze sousedního Polska na festival přijíždí jazzový klavírista, improvizátor a divadelní hudební skladatel Ignacy Wiśniewski.  Českou republiku na festivalu zastupuje například pianista, skladatel a aranžér Marek Novotný. Na festivalu již tradičně dostávají příležitost mladé jazzové talenty. A sem právem patří česká klavíristka Nikol Bóková či hudební experimentátor Tomáš Hrubiš.

Dobršská brána tak opět přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 16. a 17. srpna i vy!

Letošní ročník festivalu bude věnován panu Karlu Schwarzenbergovi. Ten poskytoval festivalu záštitu od samotného jeho vzniku. K. Schwarzenberg vloni zemřel ve věku 85 let.

 

Vstupenky na celý festival jsou již v prodeji na www.goout.net.

 

O úvodní koncert festivalového programu se v pátek 16. srpna postará v sakrálním prostoru místního kostela Zvěstování Páně sextet Marka Novotného. Ten označuje za svoji celoživotní koncepci „Third Stream“. Třetí proud nikoliv jako klasiku hranou jazzmany, ani jako jazz se smyčci či orchestrem, ale jako skutečný hudební amalgám. Jeho hudba přitom působí členitě jak co do melodických nápadů, tak aranžérsky. Cílem tu není experiment, ale libozvučnost.

Na něj již na hlavním zámeckém pódiu navazuje se svým triem německý pianista Pablo Held. Trio je v současnosti jednou z nejživějších a nejvýznamnějších formací evropského jazzu. Hranice mezi kompozicí a improvizací překračuje tím, že se na koncertech zříká předurčenosti – sledu témat a předem určeného způsobu jejich podání. Riziko radikální spontaneity dává triu křídla, takže se stalo vzorem estetiky, kterou nalezne jen málo umělců. 

Nikol Bóková se vydala ze světa klasické hudby k vlastní autorské tvorbě v roce 2017. Od té doby nahrála tři studiová alba a je nedílnou součástí jazzové scény. Kritici její hudbu označují jako elegantní, hluboce procítěnou i dynamickou. S každým novým albem se ale vydává novými, pro sebe zatím neprobádanými cestami. O tom se diváci mohou přesvědčit, navrátí-li se opět na koncert tria do zdejšího kostela.

Páteční program uzavře v pozdní večer opět na hlavním zámeckém podiu norský pianista Helge Lien se svým triem. Ten nepochybně vyniká jako jeden z nejvíce vzrušujících mladých talentů Skandinávie. Trio si získalo oddané následovníky svou směsí klasických impresionistických motivů a rytmicky složitých jazzových kompozic, které předvádějí nekonečnou studnici kreativity. Budování mostů mezi různými kulturami a práce s kontrasty byly vždy jádrem jeho přístupu.

V sobotu 17.srpna si přijdou na úvod festivalového programu na své ctitelé experimentální hudby. Z Berlína přijíždí s Tony Buckem na festival Magda Mayas, aby v kostele Zvěstování Páně prozkoumala texturní, lineární zvukové koláže. Vyvinula soubor technik, které čerpají z historie připraveného a vnitřního klavírního slovníku, ale jsou vysoce individualizované a rozšiřují jazyk pro vnitřní tvorbu klavírní hudby. K tomu využívá vnitřní i vnější části klavíru, a to pomocí zesilovačů, přípravků a objektů, které se stávají rozšířením samotného nástroje.

Již tradičně je situován jeden z festivalových koncertů do přírodního prostředí okolo zvonice sv. Jana a Pavla. Tentokrát zde odehraje v duu první část koncertu Tomáš Hrubiš s hráčem na bicí Martinem Čechem, aby se oba na jeho druhou část spolu s publikem přesunuli do zdejšího kostela, kde se přirozeně součástí hudebního aranžmá stane i zvuk varhan. Tomáš se v aktuální hudbě vrací k rodinným kořenům, neboť varhanní hudba v kostele mu vyplňovala dětství.  K varhanám přistupuje ale nikoli jako k sakrálnímu nástroji, ale zasazuje je do současného experimentálního kontextu. Navíc je kombinuje se syntezátory především ambientního charakteru.

Ve stejném komorním prostoru kostela na koncert po krátké přestávce naváže polské dynamické duo klavíristy Ignacy Wiśniewského a houslisty Tomasze Chyły, které v hudebních vystoupeních, která oplývají energií, virtuozitou a originalitou, zkoumá různé jazzové styly od skandinávských balad po divoký orientální zvuk.

Na hlavní zámecké pódium ten den jako první vstoupí finský pianista, skladatel a klávesista Aki Rissanen, aby s hráči v triu společně představil dobršskému publiku nové album Hyperreal.  S bubeníkem Robertem Ikizem a dlouhodobým spolupracovníkem, trumpetistou Verneri Pohjolou v něm Aki přechází mezi klavírem a elektronickými klávesami.  Hyperreal je album o změně, o uznání důležitosti bytí, uvědomění si obnovy a o uvolnění.

Naposledy se v rámci letošního festivalového programu může publikum vrátit do kostela, kde za křídlo zasedne v sólovém vystoupení Benjamin Moussay, francouzský klávesový mág, „vesmírný modelář“, nápaditý pianista se smyslnou hrou a také proteovský klávesista, aby zde rozezněl nástroj v tónech mezi snovými klavírními víry na hraně propasti a intimními a spektrálními elektronickými architekturami.

Závěrečný koncert festivalu se odehraje již tradičně v pozdní sobotní noci na podiu s v pozadí slavnostně osvětlenou budovou zámku a tvrze. Nepostará se o něj nikdo jiný než švýcarská kapela Ronin s frontmanem, pianistou a skladatelem Nikem Bärtschem.  Navzdory rozmanitosti vlivů kapely má tato hudba vždy silnou individualitu. Zahrnuje prvky nesourodých hudebních světů, ať už jde o funk, novou klasickou hudbu nebo zvuky japonské rituální hudby. Tyto formy však nejsou nikdy pouze postaveny vedle sebe v postmoderním stylu, ale místo toho jsou sloučeny do koherentního nového stylu. Nakonec jsou tyto zvuky a rytmy vysoce výstřední. Nik Bärtsch dodává: „Naše hudba je někde mezi jazzem a moderní kompozicí, progresivním popem, rituální hudbou a  groove music obecně. Tato hudba čerpá svou energii z napětí mezi kompoziční přesností a sebeobcházením improvizace. Ze sebeimplicitního omezení pramení svoboda. Extáze skrze asketismus."

 

Program festivalu Dobršská brána 2024

 

Pátek 16.8.2024

 

0  Zahájení festivalu                                                                       15:30 kostel

1  Marek Novotný Sextet / CZE                                                     16:00 kostel

2  Pablo Held Trio / DEU                                                                17:30 zámek

3  Nikol Bóková Trio / CZE                                                           19:15 kostel

4  Helge Lien Trio / NOR                                                               21:00 zámek

 

 

Sobota 17.8.2024

 

0  Zahájení výstavy | galerie CoCo                                              11:00 zámek

1  Magda Mayas Duo / DEU                                                            13:30 kostel

2  Tomáš Hrubiš Duo / CZE                                                          15:00 zvonice

3  Ignacy Wiśniewski Duo / POL                                                  16:30 kostel

4  Aki Rissanen Trio / FIN                                                             18:00 zámek

5  Benjamin Moussay Solo / FRA                                                 19:30 kostel

6  Nik Bärtsch Quartet / RONIN / CHE                                          21:00 zámek

 

Letošní ročník festivalu bude věnován panu Karlu Schwarzenbergovi. Ten poskytoval festivalu každoroční záštitu od samotného jeho vzniku. K. Schwarzenberg vloni zemřel ve věku 85 let.

Podrobné informace ke koncertům a vstupenky jsou k dispozici na webu dobrsskabrana-fest.cz.

 

Videa:

 

 

 

 

 

 

  • Ignacy Wiśniewski Duo: https://www.youtube.com/watch?v=4ADoR6HH3HE

 

 

  • Benjamin Moussay Solo: https://www.youtube.com/watch?v=qMmfkL1XHiE

 

  • Nik Bärtsch RONIN: https://www.youtube.com/watch?v=CoayGjBdBF0

 

Jihočeský tradiční festival 21. MIROTICKÉ SETKÁNÍ LOUTEK A HUDBY bude opět spojovat děti a dospělé

MIROTICE: Tradiční multižánrový festival se po loňské velkolepé třídenní oslavě dvacátého výročí existence vrací k osvědčenému dvoudennímu formátu. „Přátelé, i když bude festival jen dvoudenní, tak nemusíte zoufat! Program bude našlápnutý divadlem, hudbou a samozřejmě nebude chybět Stand Up, nový cirkus, balet a dáme si záležet i na novém doprovodném programu. Po hudební stránce bude letošní ročník velmi živelný,“ řekl zakladatel a principál festivalu Ladislav loisa Tomeš.                                                                                                     

od 02.08.2024 do 03.08.2024
Autor článku: 
Ladislav Tomeš

Hvězdou loňského „Setkání“ byl světový VOJTĚCH DYK and D.Y.K.! 

„Přátelé, i když bude festival jen dvoudenní, tak nemusíte zoufat! Program bude našlápnutý divadlem, hudbou a samozřejmě nebude chybět Stand Up, nový cirkus, balet a dáme si záležet i na novém doprovodném programu. Po hudební stránce bude letošní ročník velmi živelný.“, řekl zakladatel a principál festivalu Ladislav loisa Tomeš. „Opět se budeme snažit vzájemně propojovat dětský svět s dospěláckým. Dramaturgie bude proto mířit společně na dětského i dospělého návštěvníka. Fanoušci festivalu se již nyní mohou těšit na úspěšnou slovenskou kapelu SÁM SEBOU, která vloni sklidila největší aplaus, a proto okamžitě dostala takzvanou „zelenou kartu“. Přijede také romská skupina BACHTALE APSA v čele s MÁRIEM BIHÁRIM a písecká parta JAKOFAKT?. Po dlouhých letech přivítáme energické TIMUDEJ a premiéru u nás zažije soubor TRHNI SI SMYČCEM. Asi největším hudebním lákadlem letošního ročníku bude mezinárodní formace UNITED FLAVOUR se španělskou frontwoman Carmen“, dodal Tomeš.                                      

Divadelní produkce budou probíhat v novém šapitó, kterým neotřese ani vítr, ani déšť. Pozvání přijalo Divadlo VÍTI MARČÍKA, LOUTKY BEZ HRANIC, Divadlo BUŘT, Divadlo GUSTAV, SVÁŤOVO DIVIDLO, Divadlo HARMONIKA, Studio HAFAN, Divadlo RUDY HANCVENCLA a Divadlo KRISTIANA KAŠPARA. Také jsme se již domluvili s novocirkusovým souborem KOŤÁTKO ZKÁZY a mistrem Stand Upu ARNOŠTEM FRAUENBERGEM a jeho dcerou NELOU BERG. Talentované baletky z FLASH DANCE LABUŤ budou mít připravenou novou originální choreografii Avatar II. Připravujeme rozšíření doprovodného programu, aby byla i o přestávkách kvalitní zábava. Nová zóna s názvem „Moře zábavy“ přinese mnoho zajímavých dílen a atrakcí, ale také dvě komentované prohlídky a besedu. Návštěvníci festivalu budou mít možnost přenocovat v parku u řeky Lomnice. Kempovat mohou zdarma pod stanem, v karavanu, nebo pod širákem, ale pouze dobrodružně „na divoko“. Celé dva dny bude moderovat a bavit nás neúnavný herec RADEK D. POKORNÝ. Už ale nebude sám, bude mít svého asistenta! A kdo to bude? Přijeďte a uvidíte, řekl principál festivalu.

Na závěr poděkoval za podporu městu Mirotice, všem partnerům, úřadům a kamarádům, kteří s nadšením pomáhají budovat tradici. Tato dvoudenní akce byla opět podpořena z dotačního programu Jihočeského kraje – podpora kultury. Záštitu nad celým festivalem opět převzal hejtman MUDr. Martin Kuba a jeho náměstek Pavel Hroch.

www.mirotickesetkani.cz

Šumava Litera nabízí bohatý prázdninový program

ŠUMAVA: Kdy je lepší čas se dozvědět něco nového, než o prázdninách? Šumavští spisovatelé a další literární nadšenci dělají vše proto, abyste vy, fanoušci Šumavy a čtenáři, mohli zažít zajímavé a naplněné prázdniny.  Během letošního léta nabízí Šumava Litera hned dva festivaly:

V červenci v rámci Vimperského festivalového týdne ve Freyungu se můžete každý den od 8. do 12. července zúčastnit pestrého programu, ať už si vyberete vernisáž, přednášku, workshop, kvíz, setkání spolků nebo výstavu.

A o víkendu 2.–3. srpna se ve Čkyních můžete dozvědět něco o židovské kultuře v rámci Festivalu Šalom.

Podrobnější program obou festivalů viz stránky Šumava Litera > Program (sumava-litera.eu).

od 08.07.2024 do 31.07.2024
Autor článku: 
Za Spolek Šumava Litera: Zuzana Rampichová, Martin Sichinger

A pokud nemáte příležitost navštívit festival, třeba si najdete čas na některou z přednášek:

V Městské knihovně Vimperk si můžete ve středu 17. července od 17 hodin můžete přijít poslechnout první přednášku na téma: Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí. Pavel Fencl bude vyprávět o našem lékárníkovi doktoru Budínském za šumivého doprovodu šumavského bylinného.

Druhá přednáška se koná ve středu 31. července od 17 hodin. Na fungování sociálního ústavu v Hrabicích bude vzpomínat jeho dlouholetý ředitel Jiří Toušl.

V pátek 26. července od 17 hodin přijďte na promítání filmu Sklo v proměnách času“ do Muzea na Kvildě. Po 90 minutové projekci v češtině tu bude besedovat s diváky sám autor Heinrich Vierlinger.

Všechny akce jsou pro návštěvníky zdarma J.

Šumava Litera, za podpory agentury Euregio, se snaží propojit milovníky šumavských témat, autory, vydavatele a čtenáře. I vy se můžete aktivně zapojit a nominovat některou z knih vydaných o Šumavě, která ještě unikla našemu týmu. Tři knihy v užší nominaci každé kategorie budou oznámeny už 15. 9.

Freyung nabízí Vimperský týden s Šumavou Literou

od 08.07.2024 do 14.07.2024
Autor článku: 
Za Spolek Šumava Litera: Martin Sichinger, Zuzana Rampichová

Spolek Šumava Litera, město Freyung a město Vimperk pořádají 8. – 14. července 2024 pod záštitou Tomáše Kafky, velvyslance České republiky v Německu, Vimperský týden ve Freyungu.

Všechny akce jsou v německém jazyce a zdarma.

 

Pondělí 8. července 2024

Od 13 hodin v Parkasse Freyung zahájení Vimperského týdne

Senátor Tomáš Fiala, starostka Vimperka Jaroslava Martanová, starosta Freyungu Olaf Heinrich

Archeologové Ondřej Chvojka a Lenka Militká uvedou výstavu Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese

Od 18 hodin přednáška ve Freybühne Dojmy ze života v Bavorsku z pohledu Češky (Veronika Tůmová)

 

Úterý, 09. července 2024

Od 18 hodin v Galerii Europahaus vernisáž výstavy obrazů Barbory Chlastákové

 

Středa 10. července 2024

Od 17 hodin v kině Freyung vernisáž komiksové výstavy Václavy Jandečkové Falešná hranice

Od 18 hodin ve Freybühne přednáška autorky Václavy Jandečkové na toto téma

 

Čtvrtek 11. července 2024

Od 17 hodin na zámku Wolfstein setkání starostů, spolků a zájemců o přeshraniční spolupráci

 

Pátek, 12. července 2024

Od 18 hodin ve Freybühne přednáška Veroniky Faktorové a Michala Hořejšího: Karel Klostermann a zrod Šumavy

Součástí festivalu je také seminář o vztazích Freyungu a Vimperka a kvíz, který každý den ve Freyungu prezentuje Martin Sichinger, a výstava freyungské umělkyně Gabi Hanner v Městské knihovně Vimperk.

Více informací o této i dalších akcích spolku Šumava Litera, se dozvíte na stránkách Šumava Litera > Program (sumava-litera.cz). Zde můžete také nominovat knihy o Šumavě, které ještě nemáme v naší databázi, a samozřejmě jste srdečně zváni na literární festivalový týden do Vimperku od 11. do 16. listopadu 2024.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Jihočeský kraj