úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Plakát
© Archiv pořadatele



Kostel sv. Jakuba v Poličce odkrývá nejedno tajemství

POLIČKA: Navštivte nově zbudovanou expozici, ve které spatříte umělecky hodnotné a dosud veřejnosti neznámé obrazy, sochy a knihy z okruhu poličského děkanství. Nahlédnete do unikátního prostoru půdy, který je poprvé zpřístupněn veřejnosti a kde můžete obdivovat historické krovy mimořádného rozponu i jinak nedostupný pohled na rub kleneb kostela.

O letních prázdninách probíhají od pondělí do soboty vždy v 9, 10, 11, 13, 14 a 15 hodin komentované prohlídky nově opraveného děkanského kostela sv. Jakuba, na jehož komplexní rekonstrukci byla přidělena evropská dotace ve výši 71 mil. Kč.

V rámci prohlídky je možné shlédnout interiér kostela, vybudovaného v letech 1853–1865 v čistě novogotickém slohu. Dominantu chrámu tvoří oltářní socha sv. Jakuba Většího z kararského mramoru od sochaře Václava Levého. Novinkou je zpřístupnění a prezentace nově zrestaurovaných uměleckých památek, převážně barokních soch a obrazů, které se do dnešní doby dochovaly jak v kostele sv. Jakuba, tak  v kostelech v přilehlých obcích. Expozici na severní kruchtě kostela doplňuje sbírka rukopisů poličského literátského bratrstva spolu s vybranými tisky z fondu děkanské bibliotéky. Působivé jsou rovněž historické krovy v prostoru půdy či ruby křížových žebrových kleneb kostela.

 „Vedle vyhledávaných prohlídek rodné světničky Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba je nyní možno se podívat i na nově zbudovanou expozici a to Obraz jako viděné slovo. Jde o umělecky hodnotné obrazy, sochy a knihy, z nichž každý má svůj příběh. Například dřevěná socha anděla přežila vše zničující požár v roce 1845. Expozice je umístěna na severní kruchtě kostela v sousedství varhan. Kromě toho vede trasa této prohlídky i do unikátního prostoru půdy, která je poprvé zpřístupněna veřejnosti a kde můžete obdivovat historické krovy mimořádného rozponu. Expozice je mimo jiné doplněna panely dokumentujícími nejen historii kostela,“ uvádí historik muzea PhDr. David Junek.  

Ve farním kruhu jsme za zdar oprav poděkovali Bohu při slavnostní bohoslužbě 20. června 2021, kterou sloužil apoštolský nuncius, vyslanec papeže Františka, Charles Balvo. Obnova kostela však není významnou událostí pouze pro farní rodinu, ale i pro širší veřejnost. Ta je zvána do kostela také, zvláště ke dvěma příležitostem o svátku svatého Jakuba. Kvůli pandemickým opatřením nebylo možno uspořádat řádnou vernisáž expozice v kostele, proto Vás zveme v sobotu 24. července na ne-vernisáž. Celý tento den bude vstup na výstavu a na půdu kostela zdarma a na 16.00 hodin plánujeme drobnou slavnost, při které se spolu poradujeme z vystavených exponátů a něco si o nich řekneme. Nejen Svatý Jakub, ale i farnost a farář jsou Vám otevřeni. Stačí přijít,“ uvádí P. Tomáš Enderle, římskokatolický farář poličský.

Navštivte tuto jedinečnou národní kulturní památku, nebo si najděte čas na krátké duchovní rozjímání.

Více informací o otevírací době naleznete na www.farnostpolicka.cz nebo na www.cbmpolicka.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024