čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Žena pod vlivem
© Zdroj: KVIFF



Karlovarský filmový festival představí The Film Foundation

KARLOVY VARY: V rámci oslav návratu filmu po loňské dočasné pauze ocení 55. ročník MFF KV práci The Film Foundation (TFF), a to retrospektivou filmů restaurovaných touto věhlasnou institucí. Nezisková organizace, již založil v roce 1990 Martin Scorsese, usiluje o ochranu a uchování filmové historie. Dodnes se jí podařilo zrestaurovat 900 klasických filmových děl z celého světa.

od 20.08.2021 do 28.08.2021
Autor článku: 
KVIFF

Retrospektiva, jež tvoří jednu z hlavních částí letošního programu, úzce souvisí s dlouholetou podporou MFF KV při uchovávání československého filmového dědictví. Ta začala už před deseti lety restaurováním mistrovského díla Františka Vláčila Marketa Lazarová.

Retrospektivu tvoří deset pečlivě vybraných filmů natočených v letech 1932 až 1991, pocházejících z různých koutů světa, od USA přes Pobřeží slonoviny, Srí Lanku, Mexiko, Tchaj-wan až po Maroko. Jde o rozsáhlý program, který divákům umožní nahlédnout rozsah a šíři příkladné práce The Film Foundation. Ta zahrnuje filmy uchované prostřednictvím World Cinema Project, který spravuje The Film Foundation, a African Film Heritage Project (jenž vznikl ve spolupráci s UNESCO, Pan African Federation of Filmmakers a Cineteca di Bologna).

Retrospektiva sahá od průlomového amerického nezávislého snímku Johna Cassavetese Žena pod vlivem (1974) přes dlouho nedostupné asijské mistrovské dílo Jasný letní den (1991, rež. Edward Yang) až po vzácný skvost z Pobřeží slonoviny Žena s nožem (1969, rež. Timité Bassori).

„Poté, co jsme se více než rok nemohli sejít v kinech, mám nesmírnou radost, že se The Film Foundation spojila s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, aby divákům představila deset restaurovaných snímků na velkém plátně,“ řekl zakladatel a předseda TFF Martin Scorsese. „Jde o skvělý výběr, který vystihuje rozmanitost filmů, ze všech dob, žánrů i regionů, jež byly díky naší podpoře restaurovány. Upřímně děkuji karlovarskému týmu, že umožnil tuto přehlídku a zviditelnil práci The Film Foundation.“

Výběr snímků v tomto programu je důkazem, jaký vliv měla nadace v uplynulých třech desetiletích na světovou filmovou kulturu tím, že zpřístupnila klasická filmová díla novým generacím. Zároveň ilustrují její odhodlání objevovat a představovat méně známé snímky cinefilům po celém světě.

MFF KV a The Film Foundation si prostřednictvím tohoto programu kladou za cíl oslavit bohatství filmové historie a světové kinematografie. Jak jinak ocenit práci TFF, než se o tuto pozoruhodnou skupinu filmů podělit s našimi diváky, kteří se k nám v létě vrátí.

„Vášeň a nasazení Martina Scorseseho a jeho The Film Foundation jsou pro karlovarský tým obrovskou inspirací. Považujeme za čest moci tuto vášeň sdílet právě s tímto velikánem amerického filmu a podělit se o ni s našimi diváky,“ dodali umělecký ředitel Karel Och a výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Více o retrospektivě zde.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024