pondělí
2. srpna 2021
svátek slaví Gustav
Žena pod vlivem
© Zdroj: KVIFFKarlovarský filmový festival představí The Film Foundation

KARLOVY VARY: V rámci oslav návratu filmu po loňské dočasné pauze ocení 55. ročník MFF KV práci The Film Foundation (TFF), a to retrospektivou filmů restaurovaných touto věhlasnou institucí. Nezisková organizace, již založil v roce 1990 Martin Scorsese, usiluje o ochranu a uchování filmové historie. Dodnes se jí podařilo zrestaurovat 900 klasických filmových děl z celého světa.

od 20.08.2021 do 28.08.2021
Autor článku: 
KVIFF

Retrospektiva, jež tvoří jednu z hlavních částí letošního programu, úzce souvisí s dlouholetou podporou MFF KV při uchovávání československého filmového dědictví. Ta začala už před deseti lety restaurováním mistrovského díla Františka Vláčila Marketa Lazarová.

Retrospektivu tvoří deset pečlivě vybraných filmů natočených v letech 1932 až 1991, pocházejících z různých koutů světa, od USA přes Pobřeží slonoviny, Srí Lanku, Mexiko, Tchaj-wan až po Maroko. Jde o rozsáhlý program, který divákům umožní nahlédnout rozsah a šíři příkladné práce The Film Foundation. Ta zahrnuje filmy uchované prostřednictvím World Cinema Project, který spravuje The Film Foundation, a African Film Heritage Project (jenž vznikl ve spolupráci s UNESCO, Pan African Federation of Filmmakers a Cineteca di Bologna).

Retrospektiva sahá od průlomového amerického nezávislého snímku Johna Cassavetese Žena pod vlivem (1974) přes dlouho nedostupné asijské mistrovské dílo Jasný letní den (1991, rež. Edward Yang) až po vzácný skvost z Pobřeží slonoviny Žena s nožem (1969, rež. Timité Bassori).

„Poté, co jsme se více než rok nemohli sejít v kinech, mám nesmírnou radost, že se The Film Foundation spojila s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, aby divákům představila deset restaurovaných snímků na velkém plátně,“ řekl zakladatel a předseda TFF Martin Scorsese. „Jde o skvělý výběr, který vystihuje rozmanitost filmů, ze všech dob, žánrů i regionů, jež byly díky naší podpoře restaurovány. Upřímně děkuji karlovarskému týmu, že umožnil tuto přehlídku a zviditelnil práci The Film Foundation.“

Výběr snímků v tomto programu je důkazem, jaký vliv měla nadace v uplynulých třech desetiletích na světovou filmovou kulturu tím, že zpřístupnila klasická filmová díla novým generacím. Zároveň ilustrují její odhodlání objevovat a představovat méně známé snímky cinefilům po celém světě.

MFF KV a The Film Foundation si prostřednictvím tohoto programu kladou za cíl oslavit bohatství filmové historie a světové kinematografie. Jak jinak ocenit práci TFF, než se o tuto pozoruhodnou skupinu filmů podělit s našimi diváky, kteří se k nám v létě vrátí.

„Vášeň a nasazení Martina Scorseseho a jeho The Film Foundation jsou pro karlovarský tým obrovskou inspirací. Považujeme za čest moci tuto vášeň sdílet právě s tímto velikánem amerického filmu a podělit se o ni s našimi diváky,“ dodali umělecký ředitel Karel Och a výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Více o retrospektivě zde.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

BRNO: Dlouho zanedbávané Mendlovo náměstí v Brně čekají rozsáhlé změny. Ujmou se jich architekti ze studia Chybik+Kristof společně s autorem budoucí rekonstrukce náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Podobu Mendlova náměstí promění červeně dlážděný kruh, nové stromy i bezbariérové zastávky. Náměstí bude místem oslav 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, práce se proto mají stihnout do konce léta 2022. Spoluautorem koncepce je Kancelář architekta města Brna. Ta v roce 2018 po ukončení urbanisticko-architektonické soutěže navrhla koncept úpravy náměstí, který bude možné realizovat ještě před kompletní rekonstrukcí náměstí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
02.08.2021