úterý
3. srpna 2021
svátek slaví Miluše
Plakát k filmu
© Zdroj: FAMU International a Lonely ProductionKanya absolventky FAMU je mezi 15 semifinalisty letošních studentských Oscarů v kategorii hraných filmů!

ČR, ZAHRANIČÍ: Spanilá jízda krátkého filmu indické režisérky Apoorvy Satish v produkci FAMU International a Lonely Production pokračuje. Na již předcházející zahraniční úspěchy Kanya navázala metou nejvyšší – v noci z 15. na 16. července se ocitla na short listu studentských Oscarů. O studentské Oscary se utká celkem 82 filmů v sedmi kategoriích, z toho čtyř mezinárodních. Finalisté budou oznámeni v srpnu, vítězové v září. Předávání cen se následně uskuteční v říjnu 2021. Na short listu jsou i další tři české filmy, Kanya je však jediným z nich v prestižní kategorii hraných filmů (Narrative International).

 

Autor článku: 
Zuzana Hošková

Snímek přitom již získal několik významných mezinárodních ocenění či nominací. Short list byl zveřejněn na Instagramu @academygold. Kanya byla do soutěže vyslána s oficiální nominací domovské FAMU a na základě účasti na čtyřech Oscar Qualifying festivalech. Ve hře o studentského Oscara v kategorii hraných filmů (Narrative International) je Kanya společně s dalšími 14 filmy a je zde jediným českým zástupcem. Již postup do semifinále je pro film, který se z převážné části natáčel v České republice a s českým štábem, obrovským úspěchem:

„Jsem opravdu ohromena a nemohu slovy vyjádřit ten pocit, že se Kanya dostala do úzkého výběru 15 nejlepších studentských hraných filmů z celého světa. Znamená to, že náš film je mezi 7 % filmů, které mezi více než 1 000 přihlášených postoupily. Stále nejsem schopna pojmout, co všechno to znamená a jak daleko jsme se dostali. Těším se ale, kam nás tento úspěch zavede! Kanya by nemohla vzniknout bez laskavosti a velkorysosti tolika úžasných lidí. Jsem nesmírně vděčná každému jednotlivci, který do tohoto projektu investoval svůj drahocenný čas, úsilí a peníze. Obzvláště bych chtěla poděkovat producentovi Michalu Sikorovi a FAMU za důvěru a víru v tento náš projekt,“ vysvětluje nadšená režisérka Apoorva Satish.

Michal SikoraLonely Production dodává: „Jsme šťastni a neskonale vděčni za takovou poctu. Když jsme film přihlašovali na festivaly a první půl rok přicházely odpovědi, že nás nevybrali, mrzelo nás to, ale neztráceli jsme naději. Zlomilo se to někdy v srpnu minulého roku a první tři premiéry se dokonce udály v jeden jediný den, postupně v Jižní Koreji, Indii a Anglii. Teď nezbývá než čekat a doufat, že se film Kanya dostane i mezi finalisty nejprestižnější studentské filmové soutěže. Moc bych to Apoorvě přál, dala do filmu všechno ­– odhodlání, vlastní prostředky, talent a inspiraci čerpala z vlastních zkušeností.“

 

O krátkém filmu Kanya

Apoorva Satish je režisérka indického původu a absolventka FAMU International. Ve své tvorbě se zaměřuje na společenská a politická témata, která konfrontuje ve světle kulturních tradic své země. Na FAMU absolvovala v roce 2020 15minutovým filmem pojmenovaným Kanya (dívka, panna). Jedná se o drama dospívající dívky, která vyrůstá na pomezí západních a tradičních hodnot v Indii. Kanya je vášnivou závodní plavkyní. Její ambice stát se profesionální sportovkyní je výrazně narušena ve chvíli, kdy dostane svoji první menstruaci.

Její život se tak ze dne na den otočí, neboť její rodina přijímá tradiční postavení ženy ve společnosti. Dívka získává pocit, že její svoboda je těmito zvyky výrazně omezena a dostává se tak do vnitřního konfliktu, který vychází z touhy jít za svým snem. Navenek se přitom zdá, že Kanya svoji novou roli bez námitek přijímá. Její vnitřní rozpor ji však nakonec vede k odhodlání shromáždit odvahu a vzbouřit se proti systému, který jasně definuje a stanovuje standardy konvenčního postavení ženy v indické společnosti.

„Kanya je inspirována skutečnými událostmi, které se v mém životě odehrály. Pocházím z konzervativní bráhmanské komunity, která se nachází na jihu Indie. Vzpomínám si, že když jsem dostala poprvé menstruaci, jak bylo v mém životě najednou všechno tak odlišné. Chtěla jsem zachytit vnitřní rozpor dospívající dívky, která se snaží zvládnout tuto fyzickou i psychickou transformaci. Věřím, že můj film má co říci komukoliv, bez ohledu na to, kým je, nebo odkud pochází,“ vysvětluje režisérka Apoorva Satish.

 

Kanya: Festivaly a významná ocenění

Kanya byla nominována na Sonje Award 2020 pro nejlepšího asijského režiséra krátkých filmů. V soutěžní přehlídce Interfilm Berlin 2020 si film odnesl cenu za nejlepší zvuk.

Díky oficiální nominaci domovské FAMU bude mít Kanya také šanci soutěžit o studentského Oscara. Pro nominaci na Student Academy Award (SAA, studentský Oscar) musí být film uveden v soutěžních sekcích minimálně třech Oscar Qualifying festivalů. Kanya byla uvedena na čtyřech těchto festivalech (Raindance, In the Palace, Interfilm Berlin, Short Shorts). Nominace na studentského Oscara budou zveřejněny 15. července.

 

Mezinárodní uvedení:

  • Busan International Film Festival (Jižní Korea) / světová premiéra
  • Raindance Film Festival (Londýn, UK) / evropská premiéra, Oscar Qualifying Festival
  • In the Palace International Short Film Festival (Bulharsko) / Oscar Qualifying Festival
  • Interfilm Berlin – International Short Film Festival (Berlín, Německo)
  • Short Shorts Film Festival & Asia (Tokio, Japonsko) / proběhne 11.–21. 6. 2021, Oscar Qualifying Festival
  • Bogotà Short Film Festival (Kolumbie) / jihoamerická premiéra, Oscar Qualifying Festival
  • Indian Film Festival of Los Angeles (USA) / severoamerická premiéra

 

Domácí uvedení:

Pragueshorts Film Festival (2.–27. 6. 2021): Národní soutěž

 

Tvůrci & kredity

Kanya

A subtle Aquatic Odyssey

Režisérka: Apoorva Satish

Scénář: Apoorva Satish, Vidhya Iyer

Pomocný režisér: Pedro Carneiro

Hlavní kameraman: Faraz Alam

Podvodní kameraman: Vojtěch Nedvěd

Vedoucí výpravy: Jennifer M. Bailey

Střih: Lucie Hecht

Zvuk: Vojtěch Zavadil

Hudba: Susha

Hrají: Tarunya Satish, Harish Ram, Balaji Rajashekar, Mona Kakkade

Producenti: FAMU International, Michal Sikora (Lonely Production), Apoorva Satish

Délka: 15 min. 42 sec.

 

Trailer ke zhlédnutí:

https://vimeo.com/543500375

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

BRNO: Dlouho zanedbávané Mendlovo náměstí v Brně čekají rozsáhlé změny. Ujmou se jich architekti ze studia Chybik+Kristof společně s autorem budoucí rekonstrukce náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Podobu Mendlova náměstí promění červeně dlážděný kruh, nové stromy i bezbariérové zastávky. Náměstí bude místem oslav 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, práce se proto mají stihnout do konce léta 2022. Spoluautorem koncepce je Kancelář architekta města Brna. Ta v roce 2018 po ukončení urbanisticko-architektonické soutěže navrhla koncept úpravy náměstí, který bude možné realizovat ještě před kompletní rekonstrukcí náměstí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
02.08.2021