JIHOČESKÝ KRAJ: Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. O titul Historické město roku 2015 bude za Jihočeský kraj usilovat Jindřichův Hradec, který postupuje do celostátního kola soutěže.
Vítěz bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2016 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.
Do krajského kola soutěže o titul Historické město roku 2015 se přihlásila čtyři jihočeská města – Jindřichův Hradec, Prachatice, Vimperk a Třeboň. Hodnotící komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska zasedala 13. ledna 2016 v Českých Budějovicích. Krajským vítězem soutěže se stalo město Jindřichův Hradec, které postupuje do celostátního kola. Druhé místo získalo město Prachatice, třetí Vimperk, na čtvrtém se umístila Třeboň.
„Město Jindřichův Hradec se trvale zapojuje do Programu regenerace již od jeho počátku. V roce 2007 se stalo vítězem celostátního kola soutěže a získalo tak titul Historické město roku 2007. Město má 217 památek, z nichž 118 leží přímo na území rezervace. Systematicky jsou opravovány památky ve vlastnictví města, ale podporováni jsou i soukromí vlastníci,“ upřesňuje Daniel Šnejd, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. V roce 2015 bylo v Jindřichově Hradci z dotace ministerstva kultury realizováno 13 akcí obnovy. „Velmi si ceníme toho, že Jindřichův Hradec, jako jediný ze soutěžních měst, má regulační plán, který dodržuje a plánuje jeho aktualizaci. V současné době lze stav města hodnotit jako stabilizovaný s velmi dobrými výsledky ve většině hodnocených kritérií,“ doplňuje Daniel Šnejd. Proto bylo město komisí navrženo na jihočeského kandidáta na udělení Ceny za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace MPR a MPZ za rok 2015.
Vysoké hodnocení mělo i město Prachatice, které se stalo krajským vítězem soutěže v předchozích pěti letech. Programu regenerace věnuje dlouhodobě velký zájem a úsilí a patří opětovně mezi nejlepší města v kraji.
Přehled umístění měst v hodnocení na regionální úrovni najdetet cv přiložené TZ.
Více informací o programu regenerace naleznete na webových stránkách Ministerstva kultury
Kontakty:
Ing. Daniel Šnejd, ředitel NPÚ ÚOP v Českých Budějovicích, 721 589 856, snejd.daniel@npu.cz
Ing. arch. Naděžda Pálková, vedoucí odboru péče o památkový fond, NPÚ ÚOP v Českých Budějovicích, 724 924 931, palkova.nadezda@npu.cz
NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV
územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích
mob.: +420 777 454 383
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.