sobota
23. listopadu 2024
svátek slaví Klement
© NPÚ



Jihočeské pracoviště NPÚ připravilo prohlídku kláštera pro hluchoslepé návštěvníky

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Netradiční prohlídku bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích připravilo územní odborné pracoviště NPÚ v Českých Budějovicích pro klienty občanského sdružení LORM – Společnosti pro hluchoslepé.

Autor článku: 
luk

Ve středu 18. května navštívili klienti z jihočeské pobočky organizace LORM – Společnost pro hluchoslepé, z. s., bývalý dominikánský klášter na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Na podnět Metodického centra pro vzdělávání v Telči připravili PhDr. Roman Lavička, Ph.D., z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích a Ing. Jiří Míchal z českobudějovického biskupství pro hluchoslepé návštěvníky speciální prohlídku kláštera, která byla uzpůsobena jejich komunikačním možnostem.

Prohlídka byla připravena tak, aby návštěvníci využili své smysly, kterými mohou vnímat realitu, včetně hmatu. „Naši klienti si tak mohli osahat např. gotické kružby, které zdobí dřevěné kněžské lavice, sochu Panny Marie Klasové, patronky kostela i města České Budějovice, novogotickou monstranci, která je věrnou kopií středověkého originálu, či bohatě vyšívaný kněžský pluviál neboli plášť do deště,“ uvádí Jana Radová z organizace LORM.

„I pro nás je návštěva občanů s handicapem inspirací a podnětem k zpřístupňování objektu,“ uvádí pan Míchal a dodává: „Díky loňské návštěvě klientů LORM v katedrále sv. Mikuláše rozvíjíme spolupráci s katedrou dějin umění Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. V rámci diplomových prací zpracovávají studentky haptické trojrozměrné modely tří konzol s motivy lidských obličejů, které zdobí klenební konzoly v severní lodi, reliéfně zpracovávají motiv Panny Marie klasové či sv. Kryštofa, zobrazeného na fresce v kostele.“

Národní památkový ústav spolupracuje s organizací LORM již od roku 2014. Kromě prohlídek památkových objektů připravuje rovněž přednášky. „Pavel Macků z územního odborného pracoviště NPÚ v Telči nám vyprávěl o hmotné kultuře ve středověku. Součástí přednášky byly i ukázky předmětů, které patřily ke každodennímu životu ve středověku, jako oděvy, boty, stolní a kuchyňské nádobí, ale také zbraně a rytířská zbroj,“ doplňuje Radová.

Občanské sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé požádalo Národní památkový ústav o další spolupráci.

LORM – Společnost pro hluchoslepé, z. s., sdružuje od roku 1991 hluchoslepé spoluobčany, jejich rodinné příslušníky a všechny zájemce z řad odborné i laické veřejnosti. Organizaci se podařilo vybudovat v České republice síť základních sociálních služeb pro osoby s touto poruchou. V poradenských centrech v Praze, Jindřichově Hradci, Brně a Ostravě jim poskytují odborné sociální poradenství, tlumočnické a průvodcovské služby, výuku komunikačních systémů, prostorové orientace a samostatného pohybu s červenobílou holí. Pro hluchoslepé pořádají klubová setkání, týdenní pobytové akce, umělecké a sportovní soutěže, vydávají časopis Doteky. Více informací o sdružení LORM a hluchoslepotě najdete na www.lorm.cz.

 

Zdroj zprávy a přiložené fotografie ZDE.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024