úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleJarní cyklus abonentních koncertů zahájí Barocco sempre giovane již 6. ledna 2022 na zámku v Pardubicích

PARDBUICE: Jarní cyklus koncertů zahájí Barocco sempre giovane koncertem ve Společenském sálu zámku v Pardubicích ve čtvrtek 6. ledna v 19 hodin s dirigentem a cembalistou Vojtěchem Spurným, sopranistkou Helenou Hozovou, tenoristou Ondřejem Holubem a basbarytonistou Romanem Hozou. Úvodem zazní Suita B dur „Les Nations Georga Phillippa Telemanna, jakási procházka hudební kulturou evropských národů 18. století. Vojtěch Spurný se představí jako brilantní sólista v Koncertu pro cembalo a smyčce Pietra Domenicao Paradiese. Vrcholem večera bude úsměvné dílo Johanna Sebastiana Bacha. „Kantáta o kávě“ poněkud vybočuje z jeho převážně duchovně zaměřené tvorby.  Kuriozitou je, že Bacha k jejímu napsání inspiroval protest proti tomu, že se Sasko pokoušelo vyhlásit zákaz pití kávy ženami.

06.01.2022
19:00
Autor článku: 
Josef Krečmer
Program koncertu:

Georg Philipp Telemann (1681–1767)
Suita B dur „Les Nations“ TWV 55:B5
 
Pietro Domenico Paradies (1707–1791)
Koncert pro cembalo a smyčce
 
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Kaffeekantate: Schweigt stille, plaudert nicht BWV 211
(Kantáta o kávě BWV 211)


Další koncerty jarního cyklu abonentních koncertů Barocco sempre giovane:

Čtvrtek 10. února 2022 v 19 hodin
Zámek Pardubice – Společenský sál

Barocco sempre giovane
Indi Stivín – kontrabas, Jiří Stivín – flétna
Na programu: A. Vivaldi, G. Ph. Telemann, J. K. Vaňhal, W. A. Mozart

 
Hosty druhého abonentního koncertu Barocco sempre giovane ve Společenském sálu zámku v Pardubicích ve čtvrtek 10. února 2022 v 19 hodin budou legendární multiinstrumentalista, jazzman, improvizátor, ale také velký obdivovatel a interpret hudby starých mistrů, Jiří Stivín a jeho vnuk,
přední český kontrabasista, vítěz a laureát mnoha mezinárodních interpretačních soutěží, Indy Stivín. Hudební publicisté o něm píší jako o „největší naději českého kontrabasu“ pro jeho propagování kontrabasu jako sólového nástroje, množství sólových recitálů a především komponování skladeb pro tento nástroj. Jeho hudební talent je považován za mimořádný, jeho hra je popisována jako technicky precizní a zároveň úchvatně zpívající. Je také držitelem Výroční ceny OSA pro nejúspěšnějšího českého hudebního skladatele vážné hudby do 30 let.

Čtvrtek 12. května 2022 v 19 hodin
Zámek Pardubice – Společenský sál

Barocco sempre giovane
Iva Kramperová, Markéta Čepická, Vít Chudý – housle, Jakub Čepický, Jiří Kabát – viola, Jan Zemen – violoncello
Na programu: A. Vivaldi, J. S. Bach, G. Ph. Telemann, G. M. Monn

 
Stalo se ž tradicí, že součástí abonentní sezóny Barocco sempre giovane je každoročně koncert, na kterém vystoupí v roli sólistů členové souboru. Tentokrát to bude Iva Kramperová a Markéta Čepická v houslovém dvojkoncertu Antonia Vivaldiho, Jiří Kabát a Jakub Čepický ve violovém  dvojkoncertu Georga Phillippa Telemanna, Vít Chudý v houslovém koncertu Johanna Sebastiana Bacha a Jan Zemen v cellovém koncertu Georga Mathiase Monna.
 
Čtvrtek 9. června 2022 v 19 hodin
Evangelický kostel Pardubice
Barocco sempre giovane
Jiří Lábus, Vilma Cibulková, Vilém Udatný – recitace, Gustáv Beláček – bas, Vilém Veverka – hoboj
Na programu: A. Lustig, J. S. Bach

 
Zdánlivě nesourodé spojení dvou velkých uměleckých děl. Kantátu Ich habe genug (Mám již všeho dost) pro sólový bas, hoboj a smyčce zkomponoval Johann Sebastian Bach roku 1727 na text neznámého autora. Odkazuje na vyprávění o zbožném starci z jeruzalémského chrámu, Simeonovi. Tématem je smrt jako vysvobození ze světa prostoupeného bídou a zoufalstvím. Epická báseň Arnošta Lustiga „Kantáta“ je obžalobou nejhrůznějšího zločinu v historii lidstva, Šoa. Navzdory tomu ani jedna z těchto kompozicí nekončí beznadějí: „Říkají nám naši mudrcové, že sice není možno neplakat, že ale věčný pláč nás samotné by zničil, až bychom byli jako ti, nad nimiž pláčeme… Budoucnost je jinde, neboť vzpomínka je jenom polovina bytí“. (Arnošt Lustig)
Tento hudebně – literární projekt vznikl ve spolupráci Josefa Krečmera a Evy Lustigové, dcery Arnošta Lustiga, která se současně ujala jeho režie. Je připomínkou výročí 80 let transportů židů z Pardubic a okolí.

Jarní cyklus abonentních koncertů Barocco sempre giovane se uskuteční bez omezení za předpokladu, že dodržíme všechna vládou nařízená hygienická opatření.
Předplatné:
Turistické informační centrum, náměstí Republiky, síť Ticketportal a v místě konání koncertu
Více informací: www.barocco.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022