úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Zdroj: http://www.jilska14.cz/JAN MĚŘIČKA: …vyhasla ohně kouř…

PRAHA: První výstava roku 2022 v galerii Jilská 14 bude věnována klasické grafice, kterou představí Jan Měřička pod kurátorským vedením Evy Bendové.

od 13.01.2022 do 26.02.2022
Autor článku: 
Eva Bendová

„Vyhasla ohně kouř, slitého zvonu hlas, mrtvé labutě zpěv, ztracený lidstva ráj...“ Existuje lepší metafora pomíjivosti než ve strofách básně Karla Hynka Máchy? Básník svůj nadčasový životní pocit vtělil do zvukomalebných slov s romantickým nádechem. Obrazová podoba pomíjivosti u Jana Měřičky má jiná východiska, není romantická. Výstava představuje tři možné obrazové cesty, které kontinuálně vychází z autorovy předchozí tvorby. Jejich formálním jazykem je vždy obrysová kresba a následně soutisk v serigrafii. Jejich obsahovým zdrojem je vysledovaná nenápadná pomíjivost přírodních struktur a společenských rituálů jinak hluboce zakořeněných v cyklickém čase lidských pokolení. Východiskem Jana Měřičky je systematické důkladné sledování vnitřních struktur tvarů a procesů, jejich zákonitostí, které se lidskému oku mohou jevit jako nesmyslné, nelogické, tajemné. Rozpor mezi logikou struktury, která se ve skutečném světě proměňuje, až se časem zcela vytrácí, a tajemstvím této struktury v obraze – „zahalení“ nebo zastření jejího „čtení“ je klíč k pochopení autorových serigrafií.


Prvním vystaveným aktuálním cyklem, jsou Ohně – struktury z „chrastí“ a „roští“, v nichž těžce hledáme jejich vlastní řád. Jde o serigrafie, které díky možnosti soutisku kresebných struktur „zastavují“ proměnlivé „chvění“ kouře a postupné vršení nahromaděného suchého dřeva. Ve své předchozí tvorbě „zkoumal“ autor vlny moře nebo povodně, vodu v jejím pohybu. Ohně jsou logickým vyústěním zájmu o katastrofické nebo opakované přírodní živelné procesy. Významově zároveň podtrhují druhý vystavený aktuální soubor – grafiky Lesů, Májí a Smrků. Křehká vnitřní architektura stromů je narušena usycháním. Usycháním dvojího typu – náhodným, vzdáleně způsobeném činností člověka, kdy se v lesích zjevují zástupy suchých smrků, nebo naopak programovým, kdy uprostřed vesnice stále častěji nacházíme celoročně stojící osamělou máji, kmen oholený až k svému vršku, aby jeho dřevo dostatečně vyschlo. Oba procesy Jana Měřičku zajímají. Kostry stromů v jeho serigrafiích mohou odhalit svou individualitu, utajenou strukturu, řád, který se jeví chaotický, ale není. Je však stále narušován, je stále v procesu. Pomíjí. Stejně tak lidská gesta, pohyb člověka ukotvený ve skupinovém rituálu se vyprazdňuje. V posledním vystaveném cyklu – v Rituálech – se z figury stává znak, díky němuž Jan Měřička dokáže vystavět obraz na první pohled o nesmyslném pohybu, „mapu lidí“, grafiky o vyprázdněnosti skupinového lidského počínání.


Jan Měřička tvoří a pracuje v Křižanech na Liberecku, patří k současným umělcům zastoupeným grafikou ve stěžejních českých sbírkách. Je bytostný grafik, obraz by bez možnosti soutisku nevystihl podivnou logiku struktury, procesuálnost pohybu a pomíjivost dějů a věcí v čase.

JAN MĚŘIČKA: …vyhasla ohně kouř…
Kurátorka: Eva Bendová
Místo: Jilská 14, Praha 1, www.jilska14.cz
Termín: 13. ledna - 26. února 2022, otevřeno st-so od 14 do 19 hodin
Vernisáž: středa 12. ledna od 18 hod.
Výstavu pořádá Výstavní společnost TS, z.s.

https://www.jilska14.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022