úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Pozvánka na výstavu
© Zdroj: http://www.jilska14.cz/JAN MĚŘIČKA: …vyhasla ohně kouř…

PRAHA: První výstava roku 2022 v galerii Jilská 14 bude věnována klasické grafice, kterou představí Jan Měřička pod kurátorským vedením Evy Bendové.

od 13.01.2022 do 26.02.2022
Autor článku: 
Eva Bendová

„Vyhasla ohně kouř, slitého zvonu hlas, mrtvé labutě zpěv, ztracený lidstva ráj...“ Existuje lepší metafora pomíjivosti než ve strofách básně Karla Hynka Máchy? Básník svůj nadčasový životní pocit vtělil do zvukomalebných slov s romantickým nádechem. Obrazová podoba pomíjivosti u Jana Měřičky má jiná východiska, není romantická. Výstava představuje tři možné obrazové cesty, které kontinuálně vychází z autorovy předchozí tvorby. Jejich formálním jazykem je vždy obrysová kresba a následně soutisk v serigrafii. Jejich obsahovým zdrojem je vysledovaná nenápadná pomíjivost přírodních struktur a společenských rituálů jinak hluboce zakořeněných v cyklickém čase lidských pokolení. Východiskem Jana Měřičky je systematické důkladné sledování vnitřních struktur tvarů a procesů, jejich zákonitostí, které se lidskému oku mohou jevit jako nesmyslné, nelogické, tajemné. Rozpor mezi logikou struktury, která se ve skutečném světě proměňuje, až se časem zcela vytrácí, a tajemstvím této struktury v obraze – „zahalení“ nebo zastření jejího „čtení“ je klíč k pochopení autorových serigrafií.


Prvním vystaveným aktuálním cyklem, jsou Ohně – struktury z „chrastí“ a „roští“, v nichž těžce hledáme jejich vlastní řád. Jde o serigrafie, které díky možnosti soutisku kresebných struktur „zastavují“ proměnlivé „chvění“ kouře a postupné vršení nahromaděného suchého dřeva. Ve své předchozí tvorbě „zkoumal“ autor vlny moře nebo povodně, vodu v jejím pohybu. Ohně jsou logickým vyústěním zájmu o katastrofické nebo opakované přírodní živelné procesy. Významově zároveň podtrhují druhý vystavený aktuální soubor – grafiky Lesů, Májí a Smrků. Křehká vnitřní architektura stromů je narušena usycháním. Usycháním dvojího typu – náhodným, vzdáleně způsobeném činností člověka, kdy se v lesích zjevují zástupy suchých smrků, nebo naopak programovým, kdy uprostřed vesnice stále častěji nacházíme celoročně stojící osamělou máji, kmen oholený až k svému vršku, aby jeho dřevo dostatečně vyschlo. Oba procesy Jana Měřičku zajímají. Kostry stromů v jeho serigrafiích mohou odhalit svou individualitu, utajenou strukturu, řád, který se jeví chaotický, ale není. Je však stále narušován, je stále v procesu. Pomíjí. Stejně tak lidská gesta, pohyb člověka ukotvený ve skupinovém rituálu se vyprazdňuje. V posledním vystaveném cyklu – v Rituálech – se z figury stává znak, díky němuž Jan Měřička dokáže vystavět obraz na první pohled o nesmyslném pohybu, „mapu lidí“, grafiky o vyprázdněnosti skupinového lidského počínání.


Jan Měřička tvoří a pracuje v Křižanech na Liberecku, patří k současným umělcům zastoupeným grafikou ve stěžejních českých sbírkách. Je bytostný grafik, obraz by bez možnosti soutisku nevystihl podivnou logiku struktury, procesuálnost pohybu a pomíjivost dějů a věcí v čase.

JAN MĚŘIČKA: …vyhasla ohně kouř…
Kurátorka: Eva Bendová
Místo: Jilská 14, Praha 1, www.jilska14.cz
Termín: 13. ledna - 26. února 2022, otevřeno st-so od 14 do 19 hodin
Vernisáž: středa 12. ledna od 18 hod.
Výstavu pořádá Výstavní společnost TS, z.s.

https://www.jilska14.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022