středa
5. srpna 2020
svátek slaví Kristián
Invalidovna
© Foto: Olga StaňkováInvalidovna má před sebou poslední měsíc letošní sezóny

PRAHA: Iniciativě pro Invalidovnu, která má od letošního května západní křídlo budovy zapůjčené od NPÚ, se za tohoto půlroku podařilo podpořit přes sedmdesát akcí, které navštívilo více než šest tisíc účastníků a v místě proběhlo devět několikatýdenních rezidencí. Projekt byl v září festivalem Next Wave oceněn za nejlepší produkční počin roku 2019 na poli alternativní umělecké scény. Od 2. listopadu se západní křídlo Invalidovny uloží k zimnímu spánku.

Autor článku: 
TZ/ika

„Otevřená zahrada stále nabízí své plody k volnému sběru, nově instalovalo Zemito do zahrady kompostér, kam mohou obyvatelé okolí nosit svůj bio odpad a ulehčí i našim odpadkovým košům. A pokud se rozhodnete ještě k podzimnímu setkání s uměním a přáteli, tak neváhejte přijít. “, vyzývá Lída Vacková ze spolku Iniciativa pro Invalidovnu, která má od letošního května západní křídlo budovy zapůjčené od NPÚ. „2. listopadu se totiž tato část Invalidovny uloží k zimnímu spánku.“, dodává předsedkyně spolku.

Poslední měsíc své letošní sezóny se prostor Invalidovny ještě  naplní mnoha dalšími zajímavými aktivitami, které budou otevřeny široké veřejnosti. V říjnu bude otevřena letos poslední výstava kreativní platformy 3Kurátorky nazvaná „SVOBODA“ a také pozoruhodná výstava Re_reshape(d): děti vs. umělci, která je výsledkem spolupráce studentů Gymnázia Da Vinci, etablovaných umělců a dětí. V programu nebudou chybět ani premiéry nových divadelních představení, která byla nazkoušena právě v ateliérech Invalidovny.

V rámci podzimního programu proběhnou hned dva festivaly. Festival Menteatrál, který se bude věnovat od 5. do 7. října práci se specifickými skupinami, převážně lidmi s mentálním postižením. Nádvoří Invalidovny a její západní křídlo se také stane jedním z míst, kde proběhne od 10. do 13. října hlavní program festivalu Signal, zaměřeného na svět umění, světla a technologií.

Říjnová výstava 3Kurátorek SVOBODA reflektuje výročí 30 let od sametové revoluce, která se stala symbolem liberální emancipace a iniciovala pád totality v našem státě. Ke skupinové výstavě byly přizvány tři generace umělců, kteří připomínají samotný průběh revolučních událostí a jejich dopad na českou společnost. Nabádá k tomu se i dnes na svobodě aktivně podílet. Vernisáž výstavy proběhne 4. října od 18 hodin.

Druhým výstavním počinem je Re_shape(d), který je výsledkem roční práce studentů gymnázia, kteří si vyzkoušeli roli kurátorů a nabízejí ve svém projektu různost obrazů, které si pod stejným slovem (názvem) představí informacemi nezatížené dítě a dospělý člověk. Slavnostní otevření se uskuteční 14. října v 17 hodin. Výstavu podporují a svá díla zapůjčí výrazné osobnosti české umělecké scény - Krištof Kintera, David Bôhm, Jiří Franta, Jiří Surůvka, Patrik Hábl, Marie Ladrová a Veronika Drahotová.

Během celé sezóny se v prostorách západního křídla vyvíjelo a zkoušelo mnoho divadelních, tanečních či loutkových představení. Říjnový program přinese premiéry a uvedení některých z nich. 9. října mají diváci příležitost shlédnout poslední letošní reprízu nového projektu norsko-českého seskupení T.I.T.S. Nely Kornetové nazvaného Tumor: karcinogenní romance, 25. října se uskuteční premiéra loutkového představení Tož Welzl, Divadla Všemožno. A divadelní sezónu v Invalidovně slavnostně zakončí nová premiéra Chemického divadla Praha: Gomora ekocida. Představení bude uvedeno celkem třikrát: 29., 30. a 31. října.

Pro zájemce o problematiku prázdných domů, jejich využití a záchranu přichystala platforma Prázdné domy konferenci „Prázdné domy jako příležitost“. Akce se uskuteční 18. 10.

"Do konce října mají návštěvníci také možnost navštívit komentované prohlídky objektu, vždy od pátku do neděle od 10:00 – 16:00.", dodává zástupkyně kastelána Petra Widžová.

Více informací a kompletní program akcí naleznete na https://www.facebook.com/pg/iniciativaproinvalidovnu/events/

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Výběrová komise doporučila ministru kultury L. Zaorálkovi po 2. kole konkurzu na generální ředitelku/ředitele Národní galerie v Praze (dále NGP) tři kandidáty na tuto pozici v tomto pořadí: 1. Marek Pokorný, 2. Alicja Knast, 3. Jiří Fajt.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
04.08.2020

ČR: Josef Kubáník, herec a autor bestselleru Poslední deník Květy Fialové, vydává další knížku. Svůj román nazval jednoduše Herec a čtenáře v něm zve do lákavého světa divadla a filmu. Čtivý, napínavě vystavěný příběh s neobvyklým rozuzlením vychází v Nakladatelství ZEĎ 8. září.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
05.08.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: V souvislosti s kulatým jubileem festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov a 90. výročím úmrtí slavného spisovatele si publicistka Ilona Machová klade otázky týkající se další ikony české literatury a tuzemských školních osnov – Aloise Jiráska. Co o něm vlastně víme?

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Články a komentáře
05.08.2020

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020