středa
19. ledna 2022
svátek slaví Doubravka
Iberoamerický týden, 2018
© Archiv pořadateleIberoamerický týden 2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Odbor amerických států MZV ČR navrhuje, ve spolupráci s velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a kulturními centry Cervantes a Camoes a také dalšími zainteresovanými institucemi, uspořádat ve dnech 16. - 22. května Iberoamerický týden 2022. Jedná se o projekt navazující na Iberoamerický týden, který úspěšně proběhl v roce 2018. Kvůli pandemii Covid-19 nebylo možné akci v letošním roce uspořádat. Hlavním cílem Iberoamerického týdne je podpořit výměnu názorů a zkušeností, posílit kontakty na různých úrovních, rozšířit povědomí o Iberoamerickém regionu v České republice a prohloubit vzájemnou spolupráci.

Autor článku: 
Pavel Bechný

Hlavní akcí Iberoamerického týdne bude 17. května mezinárodní konference „Česká republika a Iberoamerika – podpora rozvoje, prosperity a demokracie“, která se uskuteční v sídle MZV ČR – Černínském paláci. Konference je plánována jako celodenní akce a její průběh je rozdělen do tří bloků (vždy se zaměřením na Latinskou Ameriku a Karibik ve vztahu k ČR/ EU/ Evropě): první blok se bude týkat politických otázek, druhý blok ekonomické a obchodní spolupráce (nové výzvy v zahraničním obchodě, ekonomické diplomacii atd.) a třetí blok kulturní a akademické oblasti a veřejné diplomacie.

Účast pozvaných hostů na konferenci se odhaduje mezi 100 - 150 účastníky, především se jedná o zástupce české veřejné správy, ekonomického a obchodního sektoru, akademické a kulturní sféry atd.

 

Program Iberoamerického týdne                                   

Kromě již zmíněné mezinárodní konference bude program Iberoamerického týdne obsahovat kulturní a společenské akce pořádané velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a také dalšími zúčastněnými institucemi, jako jsou obchodní komory, kulturní centra, univerzity atd. Tyto akce budou soustředěny do jednoho kalendářního týdne, aby společně vytvořily „iberoamerický týden“. Koordinací pořádaných akcí v rámci programu Iberoamerického týdne bude pověřen Odbor amerických států MZV ČR.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022