úterý
3. srpna 2021
svátek slaví Miluše
12. ročník festivalu Hudební léto Kuks začíná 26. června
© Hudební léto Kuks (archiv)Hudební léto Kuks 2021

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

00:00 - 00:00
Autor článku: 
Vít Havlíček

Následující koncerty budou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, vždy od 18:00. Představí se na nich přední interpreti – sólista opery ve Stuttgartu Petr Nekoranec, německý basista Wolf Matthias Friedrich, polský varhaník Tomasz Soczek, sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček, violoncellista Tomáš Jamník, soubor Ensemble Inégal a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby pedagoga pražské AMU Martina Hyblera.

Festival zahájí v sobotu 26. června 2021 v 18:00 v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové Plzeňská filharmonie s dirigentem Jiřím Rožněm. Koncert bude patřit dvěma významným klasicistním skladatelům, u nichž si připomínáme významné výročí. Wolfganga Amadea Mozarta a jeho slavnou Symfonii g moll KV 550 není třeba představovat. Jan Václav Voříšek (1791-1825) se narodil ve východočeském Vamberku ve stejném roce, jako zemřel Mozart. Voříškova Symfonie D dur patří k významným českým symfoniím první poloviny 19. století.

Druhý koncert se již bude konat stejně jako všechny následující v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. V sobotu 10. července na něm vystoupí tenorista a sólista opery ve Stuttgartu Petr Nekoranec a cembalistka a varhanice Eva Bublová, která je vítězkou interpretační soutěže Pražské jaro. Z vokálních skladeb jsou na programu zařazeny árie J. S. Bacha, G. F. Händela, A. Vivaldiho a A. Stradelly, ale také Ingemisco z Verdiho Requiem nebo Otče náš L. Janáčka. Dále uslyšíme Bachův Koncert F dur BWV 978 pro cembalo, na varhany pak Mozartovu Strahovskou improvizaci a Fantasii a fugu B dur A. Boëlyho.

Třetí koncert 24. července nabídne violoncellistu a rovněž vítěze soutěže Pražské jaro Tomáše Jamníka, s nímž zahraje polský varhaník a pedagog na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě Tomasz Soczek. Vedle Bachova varhanního Preludia a fugy G dur BWV 541 a Suity G dur BWV 1007 pro violoncello sólo zazní druhá věta Dvořákova violoncellového Koncertu h moll v úpravě s varhanním doprovodem a varhanní Capriccio fis moll op. 36c, jehož autorem je polský skladatel Mieczysław Surzyński. Vrcholem tohoto koncertu bude světová premiéra kompozice pedagoga pražské AMU Martina Hyblera s názvem Memento mori op. 51, na téma jedné ze šporkovských árií a vyobrazení, které se nachází na dveřích v kukském kostele Nejsvětější Trojice.

Na čtvrtém koncertu 7. srpna zazpívá sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček se slovenským varhaníkem Markem Mosnárem. Vokální díla budou převážně od slovenských autorů 18. až 20. století, mezi něž patří J. P. Bajan, J. L. Bella, A. Albrecht, M. Schneider-Trnavský, J. Móri, F. Kafenda a Š. Németh-Šamorínsky. Tato v Čechách méně známá díla doplní varhanní skladby Preludium a fuga C dur BWV 547 J. S. Bacha, první tři části Sonáty c moll F. Mendelssohna-Bartholdyho a úvodní část Sonáty g moll G. A. Merkela.

Festival zakončí 21. srpna německý basista Wolf Matthias Friedrich, který vystoupí spolu s hráčem na barokní trubku Jaroslavem Roučkem a souborem Ensemble Inégal a jeho uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. Vokální díla budou od G. Ph. Telemanna, J. S. Bacha a G. F. Händela, od něhož zazní i Suita D dur HWV 341 pro trubku a orchestr. V podání těchto interpretů bude provedena také novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Ave Regina in D od milosrdného bratra a žaka Josepha Haydna Abundia Micksche.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

 

Přehled koncertů festivalu:

sobota 20. 6. 18:00 - kostel Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem

Plzeňská filharmonie

Jiří Rožeň – dirigent

W. A. Mozart, J. V. Voříšek

                                                     

sobota 10. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu

Petr Nekoranec – tenor

Eva Bublová – cembalo, varhany

J. S. Bach, G. F. Händel, A. Vivaldi, A. Stradella, G. Verdi, L. Janáček a další

 

sobota 24. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu

Tomáš Jamník – violoncello

Tomasz Soczek – varhany

J. S. Bach, A. Dvořák, M. Surzyński

světová premiéra skladby Martina Hyblera

 

sobota 7. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu

Gustáv Beláček – bas

Marek Mosnár – varhany

J. S. Bach, J. L. Bella, M. Schneider-Trnavský, F. Mendelssohn-Bartholdy a další

 

sobota 21. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu

Wolf Matthias Friedrich – bas

Jaroslav Rouček – barokní trubka

Ensemble Inégal

Adam Viktora – dirigent

J. S. Bach, G. Ph. Telemann, G. F. Händel a další

novodobá premiéra skladby z kukského archivu

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

BRNO: Dlouho zanedbávané Mendlovo náměstí v Brně čekají rozsáhlé změny. Ujmou se jich architekti ze studia Chybik+Kristof společně s autorem budoucí rekonstrukce náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Podobu Mendlova náměstí promění červeně dlážděný kruh, nové stromy i bezbariérové zastávky. Náměstí bude místem oslav 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, práce se proto mají stihnout do konce léta 2022. Spoluautorem koncepce je Kancelář architekta města Brna. Ta v roce 2018 po ukončení urbanisticko-architektonické soutěže navrhla koncept úpravy náměstí, který bude možné realizovat ještě před kompletní rekonstrukcí náměstí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
02.08.2021