pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Logo festivalu
© Archiv pořadadatele



Hudbu ze sbírek českých barokních klášterů představí na festivalu Za poklady Broumovska soubor Victoria Ensemble

BOŽANOV: Festival Za poklady Broumovska zavede v sobotu 24. července 2021 posluchače do božanovského kostela sv. Máří Magdalény. V podání souboru Victoria Ensemble zazní festivalová premiéra skladeb broumovského regenschoriho Antonína Celestýna Mentzela a další díla z hudebních sbírek českých barokních klášterů. Vstupné na koncert je dobrovolné.

24.07.2021
18:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Victoria Ensemble

V programu božanovského koncertu zazní v podání souboru Victoria Ensemble méně známé skladby první poloviny 18. století, dochované v hudebních sbírkách českých barokních klášterů, v archivu broumovském, rajhradském, strahovském, piaristické koleje ve Slaném apod.  

Broumovský klášter byl v 18. století díky hudbymilovným opatům jedním z nejvýznamnějších hudebních středisek českých zemí. Působil zde také místní učitel a regenschori Antonín Mentzel (1684–1740), jehož skladby uvádí festival v tomto programu jako svou premiéru. Skladatelskou osobnost zapomenutého broumovského učitele a chorregenta Antonína Celestýna Mentzela objevila během přípravy své diplomové práce na Hudební vědě umělecká vedoucí souboru Viktorie Dugranpere. Podle jejího bádání se „Mentzel narodil nejspíše v roce 1684 ve Vižňově nedaleko Broumova. Vystudoval broumovské klášterní gymnázium a v roce 1707 byl jmenován ludirektorem na broumovské farní škole. Ta byla pevně spjata s kůrem farního kostela sv. Petra a Pavla, jehož hudební provoz měl Mentzel na starost. Zároveň byl varhaníkem také v klášterním chrámu sv. Vojtěcha, vzdáleném pouhých pár desítek metrů. Podle dochovaných hudebnin a pramenů z 18. století můžeme soudit, že úroveň hudebního provozu obou broumovských „scén“ byla poměrně vysoká. Chrámové sbory provozovaly náročné a rozsáhlé kompozice v té době populárních skladatelů. Činili se také lokální skladatelé, kteří komponovali dle potřeby obou kůrů.

V klášterní sbírce uložené v Českém muzeu hudby se dochovalo pět jeho kompozic, které Viktorie spartovala a připravila k provozování. V programu zazní jeho Miserere (žalm 51 – „Smiluj se nade mnou, Bože…“) a Litanie k patronům českým.“

 

 

Program:

Hudba českých barokních klášterů

Bohuslav Matěj Černohorský: Laudetur Jesus Christus

Antonín Reichenauer: Offertorim de Virgine "In Gloria Jerusalem"
Antonín Reichenauer: Offerorium de Virgine "Zelo, zelata sum"

Gunther Jacob: Dialogus valedictorius inter Iesum et Mariam 

Adalbert Pelikán: Gloria, Credo/ Missa Sancti Adalberti

Antonín Reichenauer: Offertorium de Virgine "Vulnerasti cor meum"

Antonín Reichenauer: Offerorium de Visitatione "Generationes dicant te omnes"

Antonín Celestýn Mentzel: Miserere mei Deus 

Antonín Celestýn Mentzel: Litanie de Sancti Patronis regni Bohemie 

Prezentace a znovuobjevování děl broumovského hudebního archivu je jedním z dlouhodobých cílů festivalu Za poklady Broumovska. V minulých letech proběhla v rámci festivalu například obnovená premiéra školské hry Augustina Šenkýře Dies Numini et Principi v podání členů orchestru a sboru Národního divadla, v roce 2020 společnost Za poklady Broumovska o.p.s. vydala tiskem faksimile opisu Beethovenova klavírního koncertu č. 1 C dur, nalezeného v nezpracované části hudebnin broumovského archivu a navázala jeho provedením Filharmonií Hradec Králové s klavíristou Matyášem Novákem.

Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům. Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75 %. Pořadatelé taktéž prosí návštěvníky o dodržování aktuálních nařízení pro účast na koncertu.  Místa na koncert je možné rezervovat na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz.

 

Ohlédnutí za koncertem v Otovicích:

Kolem 155 posluchačů vyslechlo koncert v otovickém kostele sv. Barbory, kde v sobotu 17. července vystoupili rezidenční umělci festivalu Za poklady Broumovska – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková, spolu s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem. V barokním svatostánku mj. zazněla v premiéře skladba rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho, Letní nokturna, napsaná na objednávku festivalu. Výtěžek dobrovolného vstupného  tentokrát dosáhl částky 22 140 Kč. Koncert se nahrával a bude ke zhlédnutí na youtube kanále festivalu v průběhu srpna.

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.  

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024